Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Economonitor: Sýrii dovedlo k válce hlavně plýtvání vodou

Economonitor: Sýrii dovedlo k válce hlavně plýtvání vodou

04.11.2019 11:03
Autor: Redakce, Patria.cz

V polovině března 2011 mezinárodní odborníci tvrdili, že Sýrie je stabilní zemí, které se nedotýká arabské jaro. Za pár dní tu propukla občanská válka, která stále pokračuje, píše Economonitor a ptá se, kde udělali odborníci chybu. „Řada z nich se obvykle dívá na ideologické, náboženské či politické faktory. Jenže to nestačí. Přehlíží se totiž hrubé chyby spáchané v oblasti práce s přírodními zdroji, které tuto zemi dovedly k válce,“ píše Economonitor.

Portál uvádí, že syrské zemědělství se zaměřovalo na bavlnu a obilniny, které jsou náročné na vodu. Zavlažovací systémy pak nepracovaly na principu postřiku, ale zaplavování půdy vodu, což vedlo k rozsáhlému plýtvání. Většina lidí v zemi kvůli tomu čelila nedostatku vody, zatímco privilegované elity jej necítily. Polovina vody používané v zavlažovacích systémech totiž pocházela z podzemních zdrojů, které byly příliš zatíženy a hladina vody v nich soustavně klesala.

V Sýrii tak docházelo k masivnímu plýtvání životně důležitým zdrojem. Odhaduje se, že 78 % zdrojů vody bylo používáno neudržitelným způsobem. Země tak byla stále citlivější na období sucha a k tomu se přidaly klimatické změny, které tato období prodlužovaly. Libanon, Irák či Izrael jimi trpí také a platilo to i o mimořádném suchu z roku 2006. Jenže Sýrie „se nikdy neobtěžovala s tím, aby si vytvořila ochranný systém tak, jako tyto země“, píše Economonitor. Není tedy podle něj divu, že nakonec to byla v tomto regionu právě tato země, kterou postihla krize.

Plýtvání přírodními zdroji postihlo zejména severovýchod země. Ten je historicky chudý a vládou byl zanedbáván. Jeho naděje se v minulosti upínaly k tomu, že mu vláda pomůže díky vyšším příjmům z ropy. A poté k pomoci založené na rozvoji vodního hospodářství, ke kterému došlo právě v této oblasti. Jenže vláda použila tyto vodní zdroje opět způsobem, který vyhovoval zejména privilegovaným. Výsledkem byl i rostoucí nedostatek potravin.

Konflikt v této zemi tak vznikl kvůli tomu, že lidé byli stále nespokojenější s tím, že se jejich vláda nestará o zajištění základních potřeb a namísto toho plýtvá nenahraditelnými zdroji. Pokud by pak mezinárodní společenství chtělo této zemi efektivně pomoci, nemělo by se zaměřovat na to, jak konflikt utišit, ale na zajištění základních potřeb a odolnosti ekonomiky a společnosti vůči negativním šokům.

Ekonom Larry Summers i Mezinárodní měnový fond tvrdí, že každý dolar investovaný do veřejné infrastruktury přináší v podobných případech tři dolary na produktu. V tomto smyslu jde o pravý oběd zadarmo a v případě Sýrie by to u investic do hospodaření s vodou a zemědělství mohlo platit dvojnásob.

Zdroj: Economonitor

 

Čtěte více:

Perly týdne: Čas na hotovost, akciová rally na 100 % a u nás málo vody a nadšení z dat
12.07.2019 17:25
Nastal čas na hotovost? Nebo přijde rally se 100% jistotou? Letos zatí...
Perly týdne: Dividendy v nemilosti, zdroje jsou a u nás končí datové pohádky
23.08.2019 15:37
Ve světě… Dividendy v nemilosti: Investiční společnost Bespoke si vš...
Turecko zahájilo pozemní útok v Sýrii. Přijít mohou americké sankce
10.10.2019 8:43
Turečtí vojáci a jejich syrští spojenci vstoupili do severní Sýrie a v...
Volkswagen odkládá rozhodnutí o továrně v Turecku. Měla propojit výrobu passatů a superbů
15.10.2019 11:31
Volkswagen odložil konečné rozhodnutí o výstavbě továrny na automobily...
Trump ruší protiturecké sankce a vyzval Evropu k činům v Sýrii
24.10.2019 8:31
Spojené státy ruší sankce uvalené před týdnem na Turecko kvůli jeho vo...

Váš názor
 • Já jsem byl také pomýlený,
  04.11.2019 15:59

  protože do této chvíle jsem žil v bludu, že největším problémem Syrie byl neústupný postoj ke stavbě tranzitních uhlíkovodů ze zemí Perského Zálivu.
  Harpagon První
 • Možná
  04.11.2019 13:50

  Když se počet Syřanu za 20 let zdvojnásobil, tak Matka příroda si neplnila povinosti a neposkytla 2x tolik vody. Měli by ji hnát k zodpovědnosti.
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
GameStop Corp (04/20 Q1)
Slack Technologies Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Gap Inc/The (04/20 Q1)