Aktualizováno Index nákupních manažerů, který pro americký výrobní sektor sestavuje ISM, také v říjnu zaostal za očekáváními. Výsledných 48,3 bodu nedosáhlo na konsensus 48,9. Navíc odpovědi firem v průzkumu zůstávají naladěny spíše pesimisticky. Přesto průzkum těžko označit za vyslovené zklamání, když ve struktuře najdeme některé pozitivní body.
Třeba dílčí index nových objednávek se zvedl na 49,1 a exportní zakázky vykázaly za říjen nepatrný nárůst při hodnotě 50,4. Hranice, která v případě těchto indexů odděluje expanzi od poklesu, je 50. Lepší výsledky najdeme také u dílčího indexu zaměstnanosti, přestože výrobní sektor v tomto měsíci ovlivnila stávka GM.
Na druhé straně stojí produkce, jejíž pokles se podle průzkumu ještě prohloubil. A také jsou tu zmíněné slovní odpovědi firem: Výrobci počítačů a elektroniky konstatují nízkou poptávku a čekají velmi slabé čtvrté čtvrtletí s vyhlídkou jen malého zlepšení v 1Q příštího roku. O negativním tlaku hovoří také chemický průmysl a pokles tržeb hlásí výrobci dopravních prostředků. V návaznosti na ně o slabší poptávce hovoří producenti kovů a podobné je to ve strojírenství.
Jak už jsme zmínili, data i přesto nepovažujeme za vyslovené zklamání. I přes komentáře firem jeví nové objednávky známky stabilizace, což je nutný základ pro odvrácení negativního trendu v odvětví. Říjnový report ISM je v souladu s předpokládaným zpomalováním ekonomiky, ke kterému v zámoří dochází, ovšem nestává se důvodem pro zhoršování odhadů a negativní tržní reakci.