Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Analytický konsensus dle Reuters čekal mezičtvrtletní růst o 0,4 % (meziroční +0,5 %). Starší jarní prognóza ČNB čekala růst o 0,7 % (qoq i yoy), nicméně po citelné revizi údajů o HDP koncem června je srovnání s prognózou ČNB méně vypovídající. Předběžná čísla o vývoji tuzemské ekonomiky tak nepatrně zklamala. Rozdíl v desetině je však pro první předběžný odhad nevýznamný, méně pozitivní spíše je, že poslední údaje z ekonomiky naznačují zpomalování ekonomické aktivity v druhé polovině roku. Za celý letošní rok tak tuzemská ekonomika bude růst jen mírně, a to kolem 1 %, a odhady růstu pro letošní rok tak budou patrně revidovány mírně směrem dolů," říká hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.
"Meziroční růst ekonomiky o 0,4 procenta podpořily zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností. Rostly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a pozitivní vliv měla i zahraniční poptávka. Naopak negativně přispěla změna stavu zásob," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
"Tuzemská ekonomika tak již třetí čtvrtletí v řadě roste, nicméně tempo růstu není příliš oslnivé a zároveň výhledu do budoucna začaly v posledních týdnech opět slábnout v kontextu slabšího vývoje v zahraničí. Ačkoli velká revize údajů za HDP z konce června ukázala, že tuzemská ekonomika již předcovidové úrovně posledního čtvrtletí 2019 dosáhla dříve, v mezinárodním srovnání se stále řadí mezi tři ekonomiky spolu s Německem a Finskem, které prozatím od úrovně z konce roku 2019 příliš nevzrostly. V případě ČR je hlavní příčina zaostávající spotřeba domácností, revize údajů o HDP sice přinesla zmírnění propadu spotřeby oproti konci 2019, ale v mezinárodním srovnání je stále velmi silný," komentuje čísla české ekonomiky Jakub Seidler.
K vývoji hrubé přidané hodnoty (HPH), tedy výsledku rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, nejpozitivněji přispěly obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Dařilo se také informačním a komunikačním činnostem, peněžnictví a pojišťovnictví. Pokračoval naopak pokles v průmyslu.
Zaměstnanost v Česku ve druhém čtvrtletí podle dat ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta. V meziročním srovnání stoupla o 0,2 procenta.
Analytici očekávali nepatrně nižší růst HDP. Mezičtvrtletně předpokládali zvýšení o 0,1 procenta. Svůj odhad odvozovali zejména ze slabého výkonu průmyslu.
Zdroj: ČTK, ČBA