Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé zlato přítěží

Černé zlato přítěží

03.12.2019 17:25

Nedávno jsme se tu spolu dívali na to, jak profesor financí a valuační expert Aswath Damodaran hodnotí plánované IPO saúdskoarabské společnosti Aramco. Pan Damodaran po své prvotní úvaze prezentované na jeho blogu přišel ještě se zajímavým dodatkem, který se týkal toho, jaké dopady na odhady hodnoty firem mají prudké zlomy v jejich existenci. V krajním případě třeba to, že zaniknou. Nebo u společností ropných to, že nikdo nebude mít zájem o jejich v zemi ukryté černé zlato. Já bych se tomuto tématu dnes rád věnoval trochu do detailu.

Konečné nekonečno a hodnota firmy

U Aramca by možným zlomem mohla být například změna vládní politiky týkající se zdanění jeho zisků, či příjmů z ropy. A samozřejmě i to, že by se svět rychle přesunul k alternativním energiím a této i dalším ropným společnostem by tak zůstaly obrovské zásoby ropy, o které by nikdo neměl zájem. Tradiční valuace založená na odhadu budoucího toku hotovosti a jeho převodu na současnou hodnotu přitom v naprosté většině případů počítá s tím, že daná společnost tu bude do nekonečna. O jak velkém potenciální chybě tu hovoříme? Možná to nejlépe ukáže jednoduchý příklad.

Dejme tomu, že nějaká firma vyplácí dividendy ve výši 10 dolarů a očekává se, že tak bude činit navždy. S požadovanou návratností kolem 7,4 % (firma se obchoduje na US trhu a betu má ve výši 1) je současná hodnota tohoto nekonečného toku hotovosti 136 dolarů a akcie by se na efektivním trhu měla obchodovat právě za tuto částku. Přitom zhruba polovinu tvoří dividendy (jejich současná hodnota) generované během prvních deseti let, a druhou polovinu tvoří všechny dividendy očekávané po roce deset. Současná hodnota každé další dividendy se totiž s posunem do budoucna samozřejmě snižuje a jak ukazuje následující graf, například v roce 10 už je zhruba na polovině její nediskontované částky.

001

Pokud by tak firma měla v desátém roce náhle zkrachovat, či přesněji řečeno navždy přestat vyplácet dividendy, hodnota jejích akcií by byla poloviční. Některé další možnosti vypadají následovně: Pokud by onen zlom v tomto příkladu nepřišel za deset let, ale za dvacet let, akcie by namísto poloviny přišla asi o pětinu své současné hodnoty. Pokud by dividenda měla od počátku růst o 2 % ročně, bylo by to ale zase o více jak čtvrtinu. A s 5 % růstem by to pak bylo opět celá polovina. Jinak řečeno, čím vyšší očekávaný růst (popřípadě nižší požadovaná návratnost) a samozřejmě čím dřívější nemilé překvapení ve formě negativního zlomu, o to větší dopad na hodnotu společnosti.

Černé zlato přítěží

Výše uvedeným jsem se snažil ukázat, o jak významné věci tu obecně hovoříme. Případný poptávkový ropný vrchol by ale téměř určitě nebyl zlomem a učinit tu nějaké smysluplné odhady neumím. Poukážu ale na úplně novou studii (Stranded Fossil Fuel Reserves and Firm Value), kterou zpracovala Christina V. Atanasova z Simon Fraser University. Ta si klade jednoduchou otázku: Počítají kapitálové trhy s možností, že rezervy fosilních paliv se stanou nepotřebnými aktivy?

Ekonomka na základě analýzy dat z let 1999 – 2018 tvrdí, že rezervy tvoří významnou část hodnoty (rozuměj kapitalizace) ropných firem, ale jejich růst má na tuto hodnotu negativní (!) dopad. A čím vyšší jsou náklady těžby, o to je tento efekt silnější. Celé by to mělo fungovat jednoduše: Rezervy, které sice existují, ale bylo by možno je vytěžit jen s velkými kapitálovými investicemi a náklady, jsou již trhem považovány za přítěž. A nejvíce se to prý projevuje, když jsou tyto rezervy v zemích, které se intenzivně snaží omezit globální oteplování.

Výše uvedené by tedy naznačovalo, že časy se mění a ono černé zlato již není tím, co bývalo. Nedávno jsem ale četl jinou studii, která se zaměřovala na korelace mezi cenami akcií ropných firem, firem z oboru alternativních energií a cenou ropy. Podle ní (bohužel jsem jí nedohledal) ale zase trhy tématu klimatických změn zatím velkou pozornost nevěnují – ony korelace vypadají stále tak, jako v minulosti. Třeba to vše nakonec pořeší vodík a Heliogen...


Čtěte více:

Prospekt Saudi Aramco: Otazník u dividend, ropný vrchol do 20 let?
11.11.2019 8:38
Saudi Aramco v sobotu zveřejnilo dlouho očekávaný emisní prospekt o 65...
Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
12.11.2019 15:58
Úpis akcií saúdskoarabské státní ropné společnosti by mohl odstartovat...
Reuters: Úpis akcií Saudi Aramco je zlomovým okamžikem pro tamní burzu. Vyšle ji do první ligy?
15.11.2019 8:00
Blížící se vstup ropné firmy Aramco na akciový trh bude pro mladou a n...
Aramco prodá 1,5 procenta akcií po 8 až 8,5 USD
18.11.2019 8:35
Ropná firma Aramco oznámila, že nabídne k prodeji 1,5 procenta podílu,...
Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
21.11.2019 17:29
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco se chystá uvést své akcie na trh a ...
Faktograf: Problém Hongkong
02.12.2019 5:57
Za několik týdnů shrneme klíčová témata a potenciál trhů v novém Inves...
Economist: Vyrábět čistou energii je snazší než ji skladovat
29.11.2019 14:31
Zvedněte pomocí jeřábu těžké bloky a poté zachyťte energii generovanou...
OPEC+ prodlouží těžební škrty. Zabrání propadu cen?
29.11.2019 16:35
Ropa Brent v posledních dvou týdnech mírně posilovala a bezpečně se t...
OPEC a spojenci zváží prohloubení dohody o snížení těžby
02.12.2019 8:29
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci budou uvažova...
Dominik Rusinko: OPEC v pasti produkčních škrtů
02.12.2019 13:28
Ceny severomořské ropy Brent v posledních dnech oscilovaly kolem 60 ...

Váš názor
 • Ropa že není důležitá?
  04.12.2019 20:00

  Vždyť je všude.V autech-nejen pohon,zemědělství,lékařství,pharmacie,prostě všude.I v těch větrnících nebo solárech.
  viking
  • Re: Ropa že není důležitá?
   05.12.2019 8:33

   Otevřu ledničku a tam... ropa :-)
   qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)