Kanadský miliardář Lawrence Stroll, který je majitelem stáje formule 1 Racing Point, připravuje nabídku na převzetí velkého podílu v britském výrobci luxusních sportovních automobilů Aston Martin. Informoval o tom dnes časopis Autocar. Akcie automobilky po zprávě prudce posílily.
Automobilka vstoupila na burzu loni v říjnu, hodnota jejích akcií však od té doby prudce klesla. Emisní cena akcií činila 19 liber, časem však akcie kvůli neuspokojivému odbytu vozů Aston Martin zlevnily zhruba na pět liber.
Aston Martin trápí stagnující prodeje a nižší zisk způsobené poklesem automobilového odvětví, slabší ekonomikou a nejistotou ohledně brexitu. Spása leží, podle generálního ředitele automobilky Andyho Palmera, v uvedení prvního vozu SUV automobilky. Vůz DBX s cenovkou 190 000 USD byl nedávno představen v Pekingu, dodávky nového vozu nicméně nezačnou dříve, než v půlce příštího roku. Automobilka s pomocí nového modelu chce dosáhnout zdvojnásobení roční výroby do roku 2023 na 14 000 vozů.
Kanaďan Stroll zbohatl na investicích do módních značek jako Pierre Cardin, Ralph Lauren nebo Tommy Hilfinger a podílel se na úspěšném IPO společnosti Michael Kors. V současnosti vlastní stáj Formule 1 Racing Point a jeho jmění odhaduje časopis Forbes na více než 2,6 miliardy dolarů.
Okolo 14:30 SEČ se akcie Aston Martin prodávaly na burze v Londýně zhruba za 6 liber, proti středečnímu závěru si tak připisovaly téměř 19 procent. Přesto se i nadále obchodují ani ne za třetinu své ceny při úpisu v říjnu loňského roku, což z automobilky činí nejhorší nový titul na hlavním trhu londýnské burzy za více než dva roky.

V současnosti se podle informací agentury Bloomberg volně obchoduje s 36 % akcií Astonu. Private equity společnosti Investindustrial a Adeem pak dohromady kontrolují více než 60% podíl. Napsali minulý měsíc analytici firmy Bernstein.
Firma se v letošním prvním pololetí propadla do ztráty 78,8 milionu liber (2,4 miliardy Kč), zatímco o rok dříve hospodařila se ziskem 20,8 milionu liber.
Analytici již dříve očekávali možnost prodeje nových akcií z nutnosti vyrovnání rozvahy firmy. Ruce managementu nicméně svazuje rozhodnutí akcionářů omezit jeho pravomoc vydávat nové akcie bez předchozího schválení. Firma si také musí zajistit 1400 předběžných objednávek na model DBX do června příštího roku, aby odblokovala financování ve výši 100 milionů dolarů, které je tímto podmíněno.
Zdroj: čtk, Bloomberg, Patria, Forbes