Rekordní vstup na burzu saúdského Aramca je bodem zlomu pro společnost, která po desítky let financuje Saúdské království a jeho vládnoucí třídu. je jasné, že se největší veřejná firma bude obchodovat v Rijádu namísto v New Yorku. Méně jasné ale je, do jaké míry se tímto krokem podaří zahájit přestavbu ekonomiky největšího ropného exportéra.
S myšlenkou na IPO Aramco přišel korunní princ Mohammed bin Salman v roce 2016, tehdejší ambiciózní plán počítal se získáním až 100 miliard dolarů. Upsání akcií bylo popisováno jako cesta k ekonomice méně závislé na ropě. Saúdská Arábie měla získat prodejem svého největšího aktiva finance, které by obratem použila na rozvoj dalších odvětví.
Globální investoři nicméně naděje na stanovaní valuace společnosti do okolí 2 bilionů dolarů nenaplnili, finální obchod tak za princovými prvotními očekáváními výrazně zaostal. Aramco nabídlo pouze 1,5 % svých akcií a zvolilo úpis na domácí burze, kde se spolehlo na saúdské a regionální investory. A přestože výnos z prodeje akcií ve výši 25,6 miliard překonává úpis akcií čínského internetového giganta Alibaba z roku 2014, pro ekonomiku o velikosti 780 miliard dolarů se o významnější milník nejspíše nejedná.
„Je těžké si představit, jak by bylo možné tuto úroveň zájmu zopakovat, aby země získala úroveň financování nutnou pro plán Vision 2030,“ myslí si Bill Farren-Price, konzultant společnosti RS Energy Group. „A diverzifikace saúdské ekonomiky bude vyžadovat ještě o dost více.“

Prodej je prvním velkou privatizací státních aktiv v rámci plánu na posílení soukromého sektoru a přilákání zahraničních přímých investic, které skomírají od poklesu cen ropy v roce 2014.
„Poskytne to munici k podpoře investic, které se posouvají do hlavní stavební fáze, samo o sobě to ale nestačí,“ říká Monica Malik, hlavní ekonomka banky Abu Dhabi Commercial Bank. „Kvalita výdajů zůstává rozhodující – jak moc bude investováno lokálně, jak efektivně to bude aplikováno.“
Zisky z úpisu přitečou do fondu Public Investment Fund , který již učinil řadu odvážných investic, mimo jiné 45 miliardovou sázku na Vision Fund japonské SoftBank nebo koupi podílu za 3,5 mld. dolarů ve firmě Uber. Na domácí scéně se fond angažuje ve podpoře megaprojektů stavby turistické infrastruktury při pobřeží Rudého moře.
Fond byl ale kritizován za vytlačovánísoukromých investorů z menších projektů. Plány na stavbu zbrusu nového futuristického města za 500 miliard dolarů z roku 2017 pak vyvolaly obavy, že se saúdský princ chystá utrácet obří částky z marnivosti.
Výtěžek z úpisu by „měl být investován do domácích projektů s velkým podílem domácího průmyslu, a vyhnout se nesmyslným předraženým plánům,“ říká Ziad Daoud, hlavní ekonom Bloomberg Economics pro Blízký Východ. „Vzorec utrácení vlády z poslední doby tato kritéria nesplňuje. Snížila investice, zvýšila běžné výdaje a vykazuje pokračující zálibu v megaprojektech,“ dodává Daoud.
Přesto, úspěšné uvedení Aramca na burzu může pomoci korunnímu princi dostat svůj ambiciózní projekt přestavby ekonomiky zpět do správných kolejí po vykolejení v podobě odporu vůči jeho krokům proti domácím elitám a mezinárodního znepokojení nad rolí saúdské vlády ve vraždě novináře Chášukdžího a válce v Jemenu. Nejbohatší rodiny království, některé z nichž měly své členy uvězněny v rijádském hotelu Carlton-Ritz během zákroku proti korupci v roce 2017, nejspíše při úpisu Aramco významně investovaly.
Státní gigant stanovil cenu svých akcií na 32 rijálů, což nejziskovější společnost světa ohodnotilo na 1,7 bilionu dolarů. Firma přitom přijala objednávky na své akcie za 119 miliard dolarů. Aramco se tak stane nejhodnostnější veřejně obchodovanou společností, přeskočí americké technologické giganty a a poprvé od roku 1980, kdy byla společnost plně znárodněna, bude mít i jiné vlastníky, než vládu Saúdské Arábie.
Firma loni zvýšila čistý zisk na 111,1 miliardy USDze 75,9 miliardy USD v roce 2017. Tržby se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 procent na 355,9 miliardy USD. V letošním prvním pololetí čistý zisk vinou levnější ropy klesl o 12 procent na 46,9 miliardy dolarů. Firma si však udržela pozici nejziskovějšího podniku na světě. Tržby ze stejného důvodu klesly na 163,9 miliardy dolarů ze 167,7 miliardy před rokem. Na hospodářský výsledek měly negativní vliv i rostoucí náklady.
Aramco je největší ropnou společností světa, zajišťuje zhruba deset procent světové produkce ropy a její rezervy této suroviny v objemu kolem 270 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty. Společnost loni denně vytěžila 10,3 milionů barelů ropy.
S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince
Zdroj: Bloomberg, čtk