Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
100 miliard dolarů a problém jménem korporace

100 miliard dolarů a problém jménem korporace

04.12.2019 17:41

Bank of America Merrill Lynch nedávno poukazovala na film „Dark Waters“, který pojednává o boji právníka s chemickým gigantem DuPont. Podle analytiků banky by tento film mohl zvýšit povědomí a zájem o to, jak je nakládáno s chemickými odpady. Ten by pak mohl dolehnout na jiné společnosti, jako je 3M. Ta totiž čelí riziku žalob spojených s dopadem jejích operací na životní prostředí. Tématu bych se rád věnoval detailněji už proto, že o 3M jsem tu již několikrát hovořil, a v některých ohledech jde o špičkovou firmu.

Bank of America Merrill Lynch se tedy domnívá, že 3M čelí riziku žalob a soudních sporů, které by mohly vyústit ve výdaje dosahující až 102 miliard dolarů. Problémem je skupina chemikálií zvaná PFAS, která je ve Spojených státech užívána od čtyřicátých let. Podle americké NIH se nachází v krvi 97 % Američanů a vědci ani nejsou schopni určit, jaký je jejich poločas rozpadu*. Pokud by tyto látky byly prohlášeny za nebezpečné, musela by 3M financovat dekontaminaci řady lokací, k tomu by se přidávaly žaloby spojené s poškozením zdraví.

3M za poslední rok vydělala na provozní úrovni 7 miliard dolarů, po investicích jí zbylo 5,3 miliard dolarů. Z tohoto pohledu tedy nejde o žádný detail i v případě, že by náklady byly znatelně nižší. Ten nejvyšší odhad nákladů pak zhruba odpovídá kapitalizaci firmy. Jinak řečeno, v tom extrémním případě by zaplacená cena cca odpovídala současné hodnotě toho, co by firma podle očekávání měla vytvořit v celé své budoucnosti. Současná kapitalizace je přitom podle mých jednoduchých výpočtů nastavena na to, že onen volný tok hotovosti ve výši 5,3 miliard dolarů poroste dlouhodobě asi o 5 %. Z tohoto pohledu tedy investoři žádnou velkou finanční ránu nečekají.

Jak jsem uvedl v úvodu, 3M je z určitého pohledu špičkovou firmou. Návratnost vlastního jmění se pohybuje soustavně kolem 50 %, je hodně diverzifikovaná, ovšem ne ve stylu GE, ale v rámci toho, čemu se věnuje „jádrově“. K tomu se přidává značná diverzifikace geografická. Můžeme tvrdit, že finanční úspěch není ani zdaleka vše, a to je samozřejmě pravda. Jenže 3M si vede dobře i z hlediska hodnocení dopadu svých operací na životní prostředí a společnost - ESG (před časem jsem tu psal o tom, že toto měřítko má zajímavou vypovídací schopnost i ohledně výkonnosti akcií). Podle dat z Yahoo Finance je její celkové ESG skóre dlouhodobě nad standardem odvětví a platí to i o jeho hlavních částech – vedení firmy, dopadu na společnost a dokonce i o dopadu na životní prostředí.

Na závěr si dovolím jednu obecnější poznámku. V podobných situacích můžeme mít tendenci ukazovat prstem na „korporace“. Vůbec nechci naznačovat, že by řada z nich neměla co napravovat, včetně 3M. Opak je pravdou a také tu o tom někdy píšu. Ale je možná dobré si uvědomit, co to ty korporace vlastně jsou – jejich management, kapitál, akcionáři, či třeba zaměstnanci? Zrovna těch má 3M téměř 100 000 a kteří z nich jsou tedy v této kauze ti nezodpovědní? Třeba ti akcionáři jsou zase mnohdy běžní lidé, kteří do akcií přímo či nepřímo vkládají své úspory na důchod (což je pak i ten „nadnárodní kapitál“). Nejsou ale vlastně těmi korporacemi zejména jejich zákazníci? My to totiž vše v konečném důsledku financujeme svými nákupy a volbou**.


*NIH na svých stránkách píše, že: Tyto látky se běžně používají k výrobě různých typů výrobků pro každodenní použití. Zabraňují například přilepení jídla na nádobí, zvyšují odolnost oděvů a koberců vůči skvrnám nebo zvyšují účinnost hasicí pěny. PFAS se tak používají v odvětvích, jako je letecký a kosmický průmysl, automobilový průmysl, stavebnictví, či výroba elektroniky.

Molekuly PFAS jsou tvořeny řetězcem spojených atomů uhlíku a fluoru. Protože vazba uhlík-fluor je jednou z nejsilnějších, tyto chemikálie se v životním prostředí nerozkládají. Přesněji řečeno, vědci nejsou schopni odhadnout poločas rozpadu PFAS (doba, po které zmizí 50 % chemické látky). Lidé jsou s největší pravděpodobností vystaveni těmto chemikáliím konzumací vody nebo potravin kontaminovaných PFAS, používáním produktů vyrobených z PFAS nebo vdechováním vzduchu obsahujícího PFAS.


**Ona cca 100 miliardová kapitalizace 3M není také ničím jiným, než současnou hodnotou všeho, co firmě (jejím akcionářům) podle očekávání v budoucnu zbude z jejích tržeb po zaplacení nákladů a investic.Čtěte více:

Pomalé zelenání financí
01.09.2019 18:38
Někteří vlivní hráči globální ekonomiky stojí v čele posunu směrem k č...
Víkendář: Život zabijáka planety
15.09.2019 11:14
„Vyrostla jsem v Německu, kde jsem si sama připravovala müsli tyčinky,...
Nejlepší způsob, jak v budoucnu zvýšit návratnost investic
01.10.2019 17:32
Někteří investoři možná již slyšeli o takzvaném ESG. Jsou to „Environm...
Economist: Vyrábět čistou energii je snazší než ji skladovat
29.11.2019 14:31
Zvedněte pomocí jeřábu těžké bloky a poté zachyťte energii generovanou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2021
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)