Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdanění rychlosti

Zdanění rychlosti

09.12.2019 18:09

Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad tím, že pokud chce „člověk rozumný“ dosáhnout nějaké změny, měl by asi postupovat od kroků, které jsou nejméně náročné/nákladné/rizikové. A teprve když se ukáže, že jsou nedostatečné, přejde k těm náročnějším, rizikovějším. Psal jsem to v souvislosti s globálním oteplováním a snahami o omezení emisí. Nemám například nic proti globálnímu projektu elektromobility, ale je podle mne zřejmé, že rizika a náklady tohoto projektu jsou výrazně vyšší, než třeba omezení počtu velkých SUV. Podobné je to třeba se snahou šetřit více potravinami, či třeba jezdit úsporněji. Řada ekonomů vlastně z podobných důvodů navrhuje zavádění uhlíkových daní – tedy takové vynucení si změn přes trh. Které by mělo výrazně přispět k tomu, že půjdeme tou neefektivnější cestou. 

Rád bych dnes v této souvislosti poukázal na studii z roku 2016 jménem „Frugal Cars or Frugal Drivers? How Carbon and Fuel Taxes Influence the Choice and Use of Cars“. Ta se zaměřuje na přirozený experiment, který proběhl v Britské Kolumbii, která zavedla uhlíkovou daň v roce 2008. Autoři studie Werner Antweiler z University of British Columbia a jeho kolega Sumeet Gulati poukazují na to, že spotřeba motorových paliv v této provincii mezi lety 2007 – 2014 klesla o 15 % (na hlavu). A „existují přesvědčivé důkazy“, že zavedení daně vedlo ke změně typu nakupovaných vozidel (posun směrem k úspornějším). Bez těchto daní by podle odhadů autorů byla spotřeba paliv na hlavu o 7 % vyšší a průměrná spotřeba vozů by byla nižší o 4%. 

Vypadá to tedy, že daně jsou tou pákou, která v této oblasti funguje. A ta páka nemusí zase tak bolet. Analýza „Final Report on the Fuel Saving Effectiveness of Various Driver
Feedback Approaches“ od americké National Renewable Energy Laboratory obsahuje mimo jiné následující tabulku, která porovnává simulované úspory paliva v různých typech dopravy a podle vzdáleností. Poslední čtyři sloupce konkrétně ukazují, kolik paliva se ušetří optimalizací rychlosti, zrychlení, eliminací zastávek a zkrácením doby, kdy auto stojí s běžícím motorem. Podle těchto čísel je na krátkých tratích zdaleka nejdůležitější běžící motor a počet zastávek, na trati dlouhé zase optimalizace rychlosti. Což je intuitivní a celkově hovoříme o velmi významných úsporách (téměř 60 % na dlouhé trati). 

001

Pokud se vrátíme do Kanady, tak organizace Natural Resources Canada hezky shrnuje konkrétní způsob řízení, který nejvíce spoří palivo: Čím agresivnější je zrychlení, tím více paliva se spotřebuje. Nejefektivnější je obecně zrychlovat na 20 km/h během 5 sekund. Následně je nejlepší udržovat co nejstabilnější rychlost – studie tvrdí, že pokud například neustále oscilujeme mezi 75 – 85 km/h, může spotřeba paliva stoupnout až o 20 %. Vysoké rychlosti pak samotřejmě automaticky znamenají vysokou spotřebu (viz výše) i když je držíme konstantní. Stejné je to s prudkým brzděním, respektive brzděním vůbec, takže je nutné vidět dopředu – doslova a i přeneseně a nejet stylem brzda-plyn. 

Studie uvádí, že pokud je tlak v pneumatikách 56 kPa pod optimem, spotřeba paliva může stoupat až o 4 % (spolu s vyšším opotřebením pneumatik). Dodávám, že zhruba se tvrdí, že každých 10 stupňů Celsia může změnit tlak až o 10 kPa. Velký dopad má podle studie zátěž, kterou v autě taháme (a nemusíme) a samozřejmě všechno, co zbytečně snižuje aerodynamiku – nosiče kol a podobně (své o tom asi ví zejména majitelé vozů s moderními nízkoobjemovými motory). Rozebírat netřeba klimatizaci. Zajímavé je, že podle studie samotné sledování spotřeby na displeji u průměrného řidiče vyvolá změny jízdy vedoucí ke snížení spotřeby o 15 %. 

Dost zajímavé je ono téma „rychlost – spotřeba paliva“, protože není relevantní jen pro silnice. Reuters v roce 2014 psal o tom, jak se vysoké ceny ropy promítají do hospodaření a provozu leteckých společností. Tvrdil i to, že historicky létají letadla asi o 8 % rychleji, než je jejich optimální rychlost (z hlediska spotřeby paliva). V době nižších cen paliv se to stále vyplatilo, protože letadla měla vyšší obrat pasažérů a uspořilo se i na odměnách posádek. S rostoucími cenami paliv ale aerolinky volily stále pomalejší lety. Následující graf od The Geography of Transport Systems pak ukazuje spotřebu paliva nákladních lodí, opět v závislosti na jejich rychlosti. Vypadá to, že celkové zpomalení by přineslo opravdu hodně. Uhlíková daň by se tak možná z velké části stala zdaněním rychlosti. 

001


 

Čtěte více:

Mají hodnotoví investoři šanci?
05.12.2019 17:26
Pokud to vezmeme do důsledku, tak každý investor je investor hodnotový...
Tančíme, jak oni pískají?
06.12.2019 17:24
Jsou aktivity firemního sektoru jen odrazem toho, co říká „zákazník, n...
Britská můra předvánoční, již v pátek 13.
09.12.2019 5:39
Volby ve Velké Británii jsou na pořadu dne již v pátek 13., ale není m...
The Economist: Čína se snaží podmanit si Čechy - bez úspěchu
09.12.2019 10:46
Britský týdeník The Economist se ve svém posledním vydání obsáhle věnu...

Váš názor
  • Raději ne
    10.12.2019 11:15

    Daň z rychlosti trochu hloupě předpokládá, že ČAS nemá žádnou hodnotu. Jak může regulátor vědět, zda má větší hodnotu-užitek o pár gramů méně CO2, než ušetřených 20 minut? No samozřejmě to vědět nemůže, protože 20 minut člověka A má jinou tržní hodnotu, než 20 minut člověka B. __________________________________________________________________________ A k omezování velkých SUV: opravdu nevím, jakým právem je lidem zakazovat či zdaňovat. Sám jsem odpůrcem těchto krabic, i když ze zcela jiných důvodů: není přes ně vidět, stejně jako přes Avii. Mají mizerné jízdní vlastnosti (jsou vyšší, než širší) a tak před každou zatáčkou musí pomalu zastavit, aby se jim to nepřevrhlo a tím zdržují ostatní. Jsou nebezpečná pro ostatní (když BMW X7 narazí do Fabie, jsou v té Fabii všichni mrtví). __________________________________________________________________________ Ale pokud bychom zakazovali SUV, tak dle stejné logiky můžeme zakazovat i silnější motory. Vždyť k čemu je Hayekovi 3.0 V6 BiTurbo, když povolená rychlost je 130kmh? Hezky ať si všichni koupí dvouválce 0.8 litru, nebo do větších aut tříválcové 1.2, protože na těch 130 se to rozjede taky. Ale já říkám: "jděte s tím někam, z ultravlažné akcelerace by mě brzy trefil šlak a zatížil bych tak socialistické zdravotnictví" __________________________________________________________________________ Takže mám jiný (podobně pitomý) návrh: na všechna auta POVINNĚ montovat sportovní nízkoprofilové pneumatiky s vyztuženými boky a všem řidičům dát kondiční jízdy na okruhu, aby se naučili řídit. Proč? No protože pak před každou (i sebemírnější) zatáčkou nebudou muset brzdit (a následně zase zrychlovat) a tím ušetří spoustu paliva a k tomu i sníží emise prachu z brzdových destiček.
    Hayek
Aktuální komentáře
29.01.2020
8:56Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila, ukazuje průzkum
8:56Stock dnes naposledy s dividendou, evropské futures se zelenají  
8:21Huawei loni zvýšil podíl na čínském trhu s chytrými telefony, podíl Applu klesl
5:57Bryant: Duopol Airbus - Boeing je extrémně vychýlený
28.01.2020
23:02Zisk Applu a tržby z iPhonů porazily odhady, akcie rostou
22:04Wall Street po dvou dnech opět v plusu, Pfizer -5 %
17:22Kdy je diesel lepší než elektromobil
16:30Trhy setřásly strach z viru, akcie v USA i v Evropě rostou
16:19Výsledky SAPu nevidíme tak černě (komentář analytika)  
14:59Česko loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:54Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:25Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen
14:13Česká zbrojovka, a.s - Oznámení o zahájení výplaty devátého úrokového výnosu CZ0003513533
12:41Výsledky Philips zklamaly, svítá ale nová naděje (komentář analytika)  
11:47Beneš: V únoru konzultace s uchazeči o stavbu jádra, v březnu smlouva státu s ČEZ
11:10Geloso: Jako ve dvacátých letech minulého století?
10:03Trhy se konsolidují, napětí kvůli viru však trvá a nejistota je velká  
9:42Philips uvažuje o prodeji své divize domácích spotřebičů
9:27HN: Avast prodával data uživatelů svých antivirů
9:18Rozbřesk: Koronavirus a ropný trh: černá labuť roku 2020?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AT&T Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Banco Santander SA (12/19 Q4, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/19 Q4, Bef-mkt)
Dow Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Facebook Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/19 Q4)
General Electric Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Ingersoll-Rand PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
Lam Research Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Mastercard Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Microsoft Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Novartis AG (12/19 Q4)
PayPal Holdings Inc (12/19 Q4)
Telenor ASA (12/19 Q4)
Tesla Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Textron Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (12/19 Q4)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Mondelez International Inc (12/19 Q4)