Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí

Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí

26.01.2020 8:12
Autor: Redakce, Patria.cz

„V systému opakované výměny mincí jsou staré mince prohlašovány za neplatné a lidé jsou povinni vyměnit si je za nové za předem daný kurz a v předem známou dobu. Tato výměna mohla probíhat až dvakrát ročně a běžně se vyměňovaly čtyři staré mince za tři nové,“ popisují Roger Svensson a Andreas Westermark na stránkách VoxEU jeden ze středověkých způsobů zdanění obyvatelstva. Podle nich je s podivem, jak málo pozornosti je tomuto systému věnováno v době, kdy monetární politika naráží na nulové sazby a hledají se alternativní způsoby monetární stimulace.

Výše popsaná daň tak závisela jednak na uvedeném směnném poměru a také na frekvenci výměn. Šlo o „transparentní systém s plně dostupnými informacemi o datu a podmínkách výměny“. Motivací k jeho používání bylo „zdanění lidí a obchodu“ a jde o „ekvivalent zdanění držené hotovosti tak, jak jej v roce 1906 navrhoval Gesell“.

Periodická výměna mincí mohla fungovat jen na geograficky uzavřených územích, kde nebylo možné platit zahraničními mincemi. Stát musel mít peněžní monopol a kontrolu nad obchodem. V oběhu mohl být jen jeden typ mince a každá další emise musela být jasně rozlišitelná od té předchozí. Ve střední a východní Evropě docházelo na některých územích k roční či pololetní výměně. V Anglii se systém používal mezi lety 97 a 1125, ale s menší frekvencí (tři až šest let).

„Periodická výměna mincí funguje poměrně dobře v relativně málo vyspělých ekonomikách, kde je menší množství mincí v oběhu, což ulehčuje jejich výměnu. V takových oblastech také mince používalo méně skupin lidí a na méně místech. Jinak řečeno, monetizace dosahovala nízkých úrovní, a to ulehčovalo monitoring a vymáhání tohoto způsobu daně,“ píše Svensson. Obvykle tak byla používána na území měst s tím, že mince mohly být používány i za jejich hradbami.

Systém byl často nastaven tak, že výměna byla naplánována před nějakou významnou událostí či platbou roční daně s tím, že ta tudíž musela být placena v nových mincích. Monitoring prováděli směnárníci a úředníci. Ekonomové tvrdí, že systém kvůli možným pokusům o nezákonné používání starých mincí fungoval nejlépe, když „bylo zdanění dostatečně nízké a doba mezi výměnami dostatečně dlouhá“. Ceny podle vědců před výměnou rostly a po ní klesaly, což odráželo pokles peněžní nabídky.

„Empirická pozorování ukazují, že množství mincí v oběhu se ve druhé polovině třináctého století ve střední, severní a východní Evropě výrazně zvýšilo. Důvody byly dva: Zvýšila se specializace práce, tudíž bylo třeba více mincí pro obchod. K tomu začaly vlády vybírat daně v penězích a ne ve službách či naturáliích. Po růstu množství mincí v oběhu už nebylo tak lehké je periodicky měnit za nové,“ tvrdí Svensson. Vedle toho k zániku této formy zdanění přispěl rostoucí obchod mezi vzdálenějšími regiony, který podporoval používání nadnárodních mincí, jakými byly groše nebo haléře. To podkopávalo možnost udržet si měnový monopol.

Ve většině Evropy tak systém zdanění založený na periodické výměně mincí zanikl mezi lety 1290 a 1320. Namísto neustálé výměny se začaly používat mince s dlouhou životností. A „vládní autority musely využít jiný způsob zvýšení svých příjmů, jako je například snižování vnitřní hodnoty mincí tím, že v nich klesal podíl vzácných kovů“.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
16.10.2019 15:08
Oživení myšlenek socialismu, ke kterému došlo od počátku tohoto stolet...
Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
20.10.2019 13:14
Změna klimatu je pravděpodobně jednou z největších výzev, které čelí v...
Víkendář: Velká renesanční inflace, demografie a zlaté peněžní šoky
17.11.2019 13:08
Ekonomové většinou tvrdí, že vysokou inflaci pozorovanou během období...
Kde je ten pravý historický rým k naší současnosti?
03.01.2020 17:25
Pohled do historie je často jedním z vodítek při snaze odhadnout vývoj...

Váš názor
  • * G E T * R E A D Y *
    27.01.2020 12:17

    Dnes, když většina (a brzy bohužel možná všechny) peněz je uložena v bankách v elektronické podobě, je jakýkoli podobný výmysl velmi lehce realizovatelný. Ostatně záporné sazby jsou v podstatě totéž. Nicméně hlubšímu posunu do záporu (ke zlosti centrálních plánovačů) brání existence hotovosti. Proto až si erár bude myslet, že nastal čas na výrazněji záporné úroky (až přijde další krize), tak buď hotovost zcela zruší, nebo alespoň výrazně omezí (zruší se bankovky z vysokým nominálem, ponechají se v platnosti pouze "drobné", z účtu půjde hotově vybrat jen limitované kapesné a zbytek holoto plať kartou či převodem!). Kdo se tohoto obává, měl by využít zavírajícího se okna příležitosti a pořídit si hotovost státu, kde taková opatření snad nehrozí (Švýcarsko? Kanada? Kdo ví), zlaté a stříbrné mince, bitcoiny. Ostatně ta "výměna mincí" popisovaná v článku, není žádná neopakovatelná historie. Máme zde "Moderní měnovou teorii" MMT, mnoho dnešních státomilných ekonomů zvažuje vrtulníkové peníze (diskutuje se o nich i na půdě ČNB) a hlavně "kazivé peníze", což je v podstatě totéž, co ta dávnověká "výměna mincí". Pokud si tedy někdo myslí, že nic takového dnes nehrozí, tak splňuje tradiční definici OPTIMISMU (= nedostatek informací).
    Hayek
  • Gold
    26.01.2020 12:42

    ... držení fyzického zlata v portfoliu bylo, je a bude vždy jistota. :o)
    Kočičák
Aktuální komentáře
02.05.2024
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.