Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista

Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista

16.10.2019 15:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Oživení myšlenek socialismu, ke kterému došlo od počátku tohoto století, je poměrně jasně pozorovatelným jevem, a to napříč celým západním světem. Na stránkách Mises Institute to tvrdí Allen Gindler a dodává, že zastánci socialismu přicházejí s řadou „důkazů“ o tom, že tento systém má řadu výhod a je „přirozený“. Někteří z nich se domnívají, že po většinu lidské historie jsme žili v „kolektivizaci“. Gindler píše, že nejde o nové myšlenky a už Marx a Engels hovořili o tom, že společnost lovců a sběračů žila v určité formě primitivního komunismu. A i dnes se socialisté mýlí.

Zastánci doktríny primitivního komunismu poukazují například na nomády, kteří měli jen omezený majetek – pouze to, co mohli sebou brát na dlouhé cesty. U nich tak údajně nebyl prostor pro „zakořenění soukromého vlastnictví“. Jenže Gindler tvrdí, že nelze zaměňovat omezený majetek s jeho soukromým vlastnictvím. Pokud máme byť jen jednu osobní věc, jde o osobní vlastnictví. O tom, že tento koncept měl svůj význam již v dávných dobách, pak svědčí i výroba primitivních nástrojů. Když pračlověk vyrobil z kamene a klacku sekeru, vyrobil ji z materiálu, který nebyl ničí, ale vznikl jeho nástroj. Nikdo přitom nezchudl, on zbohatl a těžit z toho mohli i ostatní. Spojovaly se tu tak dva významné tahouny růstu: Soukromé vlastnictví a inovace.

Gindler rozporuje i další argument socialistů, kteří tvrdí, že chudoba vedla pračlověka k tomu, aby v tlupách vládl primitivní komunismus ve formě sdílení dostupných potravin. „Zkušenosti nicméně ukazují, že chudoba nevede ke komunismu, ale komunismus k chudobě. Sdílení potravin pak spíše připomínalo systém půjček či strategii pojištění,“ píše Gindler. V té době bylo totiž těžké potraviny uchovávat a vládla nejistota ohledně jejich získání. Bylo tak výhodné, aby ti, kteří měli v danou chvíli dostatek, „půjčovali“ těm, kteří na tom byli opačně, protože v budoucnu se mohla situace obrátit. Pro všechny strany tak bylo výhodné sdílení, ale nešlo o žádnou formu primitivního komunismu.

„Pokud by přece jen některé tlupy našich prapředků praktikovaly primitivní komunismus, vymřely by, protože by nedokázaly konkurovat ekonomicky efektivnějším „libertariánským“ tlupám. Komunismus ale nikdy nevznikl spontánně a přirozeně. Několik pokusů vybudovat takovou společnost bylo plánováno dopředu a provedeno revolucí. Ve společnosti lovců a sběračů by nikdo nic tak velkolepého a současně destruktivního neprováděl,“ tvrdí Gindler.

Zdroj: Mises Institute

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Za ekonomickým úspěchem stojí kultura společnosti. A ta se mění
28.07.2019 10:07
„Rozdíly v kultuře byly kdysi považovány za jeden z hlavních faktorů, ...
Americký sen 2.0
19.08.2019 14:52
Je načase si přiznat, že americký sen je mrtvý. Jeho základní podmínky...
Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
18.08.2019 8:20
Josif Vissarionovič Džugašvili, který si později dal jméno Stalin či „...
Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
24.08.2019 7:37
Meritokracie je podle Wikipedie „postavená na myšlence, že výkonové fa...
Víkendář: Sedm největších výchovných chyb
21.09.2019 9:37
„Každý rodič by byl rád, kdyby jeho děti smýšlely samy o sobě dobře. S...
Nejlepší způsob, jak v budoucnu zvýšit návratnost investic
01.10.2019 17:32
Někteří investoři možná již slyšeli o takzvaném ESG. Jsou to „Environm...

Váš názor
 •  
  16.10.2019 15:45

  Děkuji za aletrnativní názor. Vadím se, že k němu nebude nikdo diskutovat.
  Pracovitý Prosecký
  •  
   16.10.2019 18:12

   Gindler má recht a je dobré vědět, že je někdo z redakce Patrie semtam čte. Hoppe by ale hádám připoměl, že vývoj tlup je dynamický, může tedy docházet i k regresím. Ačkoliv o dávné skutečnosti vím kulový, lze spíše předpokládát toto znění: "„Některé tlupy našich prapředků možná začaly praktikovat primitivní komunismus, ale vymřely anebo raději začaly více namáhat mozek, protože nedokázaly konkurovat ekonomicky efektivnějším „libertariánským“ tlupám." To platí i o nás v minulém i tomto tisíciletí.
   Wildething
   •  
    16.10.2019 23:55

    Jenomže právě rovnostářská společnost podvazuje snahu používat mozek, protože ten, kdo tak činí, má ze své práce méně než ve svobodnější společnosti...
    stanislav.hrouzek
    •  
     17.10.2019 6:46

     Chybí vám v úvaze právě ten aspekt času. I z regrese se přeci může tlupa dostat - i v pračlovečí tlupě mohlo dojít k sametový revoluci. Zkušenost je bohužel nepřenosná, vizte některé tlupy v dněšním Západě směle směřujcí k komunismu (finální stadium) skrze (přechodný) socialismus, nebo je během pár generací zapomenuta, a vizte tlupu u nás, o které můžeme říci pouze to, že nerespektují právo na díla utvořená členy jiných tlup. Tady se historie zopakuje. A Armageddon další tlupy ještě nenastal, zde je historie zakonzervována.
     Wildething
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data