Pokud nakupovat, tak pomalu, ne s plnou ráží. Volit rozumná jména, chránit se před rizikem. Dívat se na cloudová jména a na defenzivu. Farmaceutické firmy jsou ošemetné, hraje se o vítězství v honu za novou vakcínou proti novému typu koronaviru, říká seniorní akciový analytik Patria Finance Branislav Soták k tomu, jak postupovat na trzích vyděšených šířící se nákazou a jejích dopadů na ekonomiky. Vyhrát by mohl někdo ze čtveřice Gilead, , a Glaxo, jsou tu ale i spekulativní tituly. A co krátkodobé hity, třeba výrobci roušek nebo dezinfekcí? Rychlokvašky pravděpodobně časem vyšumí, jak bude ubývat paniky na trzích, podotýká Soták. Kdy by si trh mohl sáhnout na dno?
Patria.cz: Jaké budou dopady nového typu koronaviru na ekonomiku? Evropské i americké akcie se tento týden dostaly do korekce, kdy by si trhy mohly najít dno?
Reálné ekonomické dopady nákazy aktuálně nikdo nezná. Pokud by ekonomické problémy způsobené virem stále přetrvávaly, domnívám se na druhé straně, že pravděpodobně už v březnu, skoro s jistotou v dubnu, zakročí americká centrální banka. Ve finále by si tedy trh podle mě mohl v březnu najít dno, pokud bude počítat s tím, že Fed sníží sazby. Z toho důvodu bych investičně neupřednostňoval bankovní sektor, protože podmínky na peněžním a dluhopisovém trhu se pravděpodobně dál uvolní, i kdyby kauza s koronavirem odezněla. Zotavení u nich pravděpodobně nebude tak rychlé.
Obecně vzato si ale myslím, že trh by se měl vzpamatovat, protože podpora ze strany měnové politiky, která pravděpodobně přijde, vydrží déle než dopady viru.
Patria.cz: Co tedy poradit těm, kdo by v současné situaci chtěli nakupovat akcie?
Pokud má někdo chuť nakupovat, tak něco, co má dlouhodobý smysl. To jsou dlouhodobá strukturální témata. Speciálně bych zmínil cloudová jména. Třeba , který šel ve čtvrtek o 7 % dolů a za týden spadl ze 190 USD na 150 USD za akcii. Cloudové tituly mají obecně poměrně vysoké valuace a zatím se vracejí valuačně spíše do normálu. Na firmě jako by se asi daly pomalu budovat pozice, zde bych příležitosti viděl.
Výkonnost akci za poslední 5 let:

Druhou možností je kupovat něco s dlouhodobějším smyslem, ale v defenzivnějších částech. Takovýmto sektorem jsou třeba telekomunikace nebo evropské utility, které mají v zádech unijní zelenou dohodu a které také korigují.
Co se cyklických odvětví týče, není podle mě ještě zcela dohraný cyklus na polovodičích. To je ovšem cyklické odvětví, které může pocítit ekonomické problémy.
Pokud tedy nakupovat, tak pomalu, ne s plnou municí. Vybrat si něco, co dává dlouhodobě smysl.
Patria.cz: Co aktuální akciové hity, jaký je Tvůj pohled na věc?
Krátkodobé věci, třeba uplift lokálního čínského výrobce masek, jsou krátkodobou spekulací. Jakmile panika vyšumí, tak pravděpodobně vyšumí i akcie takovýchto firem. Zajímavostí je, že relativně dobře v porovnání s jinými částmi světa funguje Čína, kde se podařilo šíření viru zastavit. Může to být souhra vícero faktorů, včetně podpůrných opatření poskytnutých tamními úřady. Zde bych připomněl čínský internetový obchod Alibaba, který je jedním z našich dlouhodobých investičních tipů.
Patria.cz: Dalo by se čekat, že na koni budou v takovéto situaci farmaceutické společnosti? Jak si vedou jejich akcie? Měl bys favority?
Zdravotnický sektor je v tomto pohledu ošemetný. Hraje se v něm o to, kdo přijde s vakcínou jako první. Je zde spekulativní jméno biotechu Moderna. Zatím to ale nejvíce pomáhá Gilead Sciences. Silná vakcínová portfolia mají kromě této společnosti také , a Glaxo. Zde by se dal tedy teoreticky najít vítěz, jejich akcie ale na tomto trhu zatím moc nefungují a padají s trhem.
Na druhé straně je problém v tom, že pokud se vakcína najde, nebude na trhu dřív než koncem letoška, spíše až v první polovině příštího roku, kdy už bude ekonomický dopad nového koronaviru pravděpodobně dávno odehraný.
Patria.cz: Co se stávajícími portfolii, jak by si investoři měli počínat?
Zde si mohu trochu přihřát polévku. Jako nejlepší zajištění se na tomto trhu ukazují bondy, které jsme doporučovali už na podzim. Tehdy to nevypadalo jako úplně mainstreamový call, protože výnosy byly už tehdy na zhruba 2 %, když zkorigovaly ze zhruba 3 % například na amerických státních obligacích. Ve finále to byl ale zdaleka nejlepší hedge proti tomuto riziku.
Takto se dá samozřejmě opět zajistit část portfolia. Státní bondy už bych ale moc nenaháněl, protože na nich už je velká část příběhu pravděpodobně odehraná a do cen se už zabudovává předpoklad, že americká centrální banka bude dál snižovat sazby.
Možností jsou třeba americké firemní dluhopisy s investičním ratingem, kde se dají ještě najít solidní výnosy, pokud by panika trvala dále.
Druhou možností je držet větší podíl hotovosti a postupně ho posílat na trh.
Patria.cz: A nějaký nápad pro ty, kdo mají riziko obzvlášť v oblibě?
Pro ty s nejmenší averzí k riziku je podle mě možné zajistit underline portfolio skrze prodejní opce na tržní indexy, aby se zajistilo systematické riziko. V tomto případě je ale podle mě již riziko poměrně značné s tím, jak se blíží zasedání Fedu.

Branislav Soták