Řada zemí s nízkými příjmy by mohly mít problémy s refinancováním svého zahraničního dluhu, což vyvolává obavy z laviny státních bankrotů, varují zahraniční ratingové agentury. Kapitál z rozvíjejících se trhů mizel v minulých týdnech rychleji než během všech předešlých krizích. Propadlo se mnoho měn rozvíjejících se zemí, což zvyšuje náklady na obsluhu dluhu denominovaného v dolarech.
Vládní finance jsou mezitím v mnoha případech drancovány propadajícími se cenami ropy a příjmy z cestovního ruchu, potažmo i dalšími náklady na zavírání ekonomik v rámci boje proti šíření pandemie Covid-19.
Ratingová agentura Moody´s tento týden uvedla, že vlády rozvíjejících se zemí s nižším úvěrovým ratingem a velkým objeme zahraničních dluhopisů se splatnostmi v nadcházejících čtvrtletích hrozí „významné rolovací riziko“. Obzvláště náchylné jsou prý Honduras, Srí Lanka, Turecko a Tunisko. Zranitelné jsou také Bahrajn, Omán a Angola, protože tyto státy mají velké množství dluhu v zahraniční měně, který dluží soukromým věřitelům.
Konkurenční S&P mezitím varovala před „prodlouženým“ šokem investiční důvěře, který by mohla vyústit ve „zvýšené riziko refinancování, především u emitentů s nižším ratingem“.
„Domníváme se, že tíseň by mohla narůst v nadcházejících týdnech vzhledem k tomu, že většina rozvíjejících se ekonomik teprve začíná zaznamenávat přírůstky v nákaze Covd-19,“ uvedla agentura, kterou citoval list Financial Times.
Mezinárodní měnový fond a Světová banka již vybídly k mírnějšímu postupu u bilaterálních mezivládních půjček pro státy, které spadají do programu zvýhodněných úvěrů Světové banky. Mimo však stojí dluh soukromým věřitelům, který v posledních letech nabobtnal.
Moody´s již v pátek srazila úvěrový rating Jihoafrické republiky, nejprůmyslovějšího afrického státu, do neinvestičního, „prašivého“ pásma „junk“. Americký dolar se v pondělí k jihoafrickému randu vyšplhal na historická maxima a poprvé v historii překonal, byť krátce, hranici 18 randů.

Snižování ratingů nejsou ušetřeny ani vyspělé země. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila o víkendu hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň AA-. Předpokládá totiž, že na britské veřejné finance bude mít negativní dopad epidemie nemoci COVID-19. Fitch tak nyní hodnotí Británii stejnou ratingovou známkou jako Českou republiku. Stimulační opatření jsou podle Fitch nezbytná ke zmírnění dopadů koronaviru na ekonomiku. Zároveň ale předpověděla, že veřejný dluh Británie se letos zvýší na 94 % HDP z loňských 84,5 %.
Zdroje: FT, Bloomberg, ČTK, Yahoo Finance