Mezi světové dolarové miliardáře se letos opět zařadilo osm Čechů. Prvenství si mezi nejbohatšími Čechy dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 14,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu 372,7 miliardy korun. Následuje realitní magnát Radovan Vítek, většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský a premiér Andrej Babiš. Vítek a Křetínský zbohatli a v žebříčku sesadili premiéra Babiše z druhého na čtvrté místo. Hodnota Babišova majetku navíc klesla proti loňsku z 3,5 na 3,2 miliardy dolarů (80 miliard korun). Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Forbes.
Babiš "je poprvé v historii mezi českými dolarovými miliardáři až na čtvrtém místě. Jeho říše Agrofert je sice vzhledem ke svému zaměření (potraviny, chemie a zemědělství) vůči současné krizi hodně imunní, většinu výnosů ale realizuje v českých korunách, a ve světovém žebříčku dolarových miliardářů se tak v případě Andreje Babiše projevilo výrazné oslabení české koruny v poslední době," píše se dnes na webu české mutace Forbes.
Pětici nejzámožnějších Čechů uzavírá vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem za 3,1 miliardy dolarů. Šestý je majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač, sedmý je spoluzakladatel softwarové firmy Pavel Baudiš, osmičku uzavírá spolumajitel Penty Marek Dospiva.

Nejbohatším člověkem na světě zůstal již potřetí v řadě Jeff Bezos, zakladatel obchodu . Jmění Jeffa Bezose letos Forbes odhaduje na 113 miliard dolarů. Druhý je zakladatel Bill Gates následovaný rodinou Bernarda Arnaulta (luxusní říše LVMH), která poprvé v historii odsunula na horší než třetí pozici investora Warrena Buffetta.
Forbes v dnešní zprávě upozornil na to, že na majetek řady bohatých lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru. Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarových miliardářů. Proti loňskému roku je seznam kratší o 58 jmen. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkový majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů Kč).
Turbulence kolem koronaviru se dotkly i Kellnera, který sčítá ztráty ve splátkové firmě Home Credit, největším poskytovateli spotřebitelských půjček v Číně. Na odhad Kellnerova jmění dopadl podle Forbesu také pokles cen akcií firem, které vlastní, jako je například telekomunikační O2. Na druhou stranu Kellner obsadil v žebříčku světových dolarových miliardářů 68. místo, což je jeho nejlepší umístění. "Jinak řečeno, ostatní miliardáři chudli více," uvedl Forbes.
Realitními magnátovi Vítkovi pomohly k vyššímu odhadovanému majetku rekordní výsledky z loňského roku, navíc hodnota jeho skupiny CPI Property Group není závislá na cenách akcií. Skokanem roku se stal nejmladší z českých dolarových miliardářů Daniel Křetínský. Krize na energetiku tolik nedolehla, a Křetínský si navíc v žebříčku polepšil z pátého na třetí místo i díky loňským investicím do německé skupiny Metro AG a francouzského Casina.
Pětici nejzámožnějších Čechů uzavírá vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem za 3,1 miliardy dolarů (77 miliard korun). Jeho byznys sice posílil, ovšem koronavirový propad na burze se týkal i řecké loterijní společnosti OPAP, kde drží největší podíl. Šestý je majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač s majetkem 1,4 miliardy dolarů, sedmý zakladatel firmy Avast Pavel Baudiš (1,2 miliardy dolarů), osmičku uzavírá spolumajitel Penty Marek Dospiva s majetkem za 1,1 miliardy dolarů. Baudišovi uškodila kauza se sdílením uživatelských dat a následně i pandemie. Ještě koncem ledna to vypadalo, že se dostane nad hranici dvou miliard dolarů. Druhého ze zakladatelů Avastu Eduarda Kučeru pád akcií připravil o vstup mezi dolarové miliardáře.
Zdroje: ČTK, Forbes