Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daň z bohatství: Případ Švýcarska

Daň z bohatství: Případ Švýcarska

16.01.2020 6:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V mnoha rozvinutých zemích vyvolaly rostoucí příjmy a s ním i související rostoucí nerovnost nový zájem na zdanění bohatých. Američtí prezidentští kandidáti Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders obhajují zavedení federální daně z majetku. Němečtí sociální demokraté přijali tento rok za jeden ze svých hlavních politických cílů znovuzavedení daně z majetku. Rozhodnutí prezidenta Macrona nahradit francouzskou daň z majetku daní z nemovitosti v roce 2017 bylo jedním ze spouštěčů protestů „žlutých vest“.

Daň z majetku zákonitě spouští změnu chování. Čím silnější jsou behaviorální reakce na daň, tím větší jsou její možné deformační účinky. Daň bude také „děravější“ a přinese tím pádem nižší příjmy. Elasticita základu daně z majetku je proto velice důležitým parametrem fiskální politiky.

Pouze tři země OECD vybírají daň z majetku, která zahrnuje nemovitosti i finanční majetek - Norsko, Španělsko a Švýcarsko. Švýcarské daně z majetku představují 3,6 % daňových příjmů země, což je zdaleka nejvyšší úroveň v OECD. Švýcarské daně z majetku mají v mezinárodním srovnání velmi nízké prahové hodnoty pro osvobození od daně. Vybírají se na kantonální a komunální úrovni, neexistuje tedy žádná federální daň z majetku.

Autoři studie zveřejněné na VoxEU zjistili, že deklarované množství majetku ve Švýcarsku velmi pružně reaguje na míru zdanění. Přitom se nezdá, že by se jednalo o efekt Lafferovy křivky - zvyšování sazeb daně z majetku nadále zvyšuje příjmy.

Autoři studie se zaměřili na dva konkrétní případy: Lucern v roce 2009 snížil daň z majetku o polovinu, zatímco Bern ji pouze mírně reformoval. Přestože před reformou neexistoval žádný předchozí trend, kumulativní růst bohatství v Lucernu překročil do roku 2015 růst bohatství v Bernu o 40 %. Téměř čtvrtinu tohoto přidaného růstu bohatství tvoří čisté příjmy těch, co se do Lucernu přistěhovali, přičemž asi čtvrtina z toho je způsobena mezinárodním přesídlením (viz graf).

0

S ohledem na velikost Lucernu (rozlohou i počtem obyvatel menší než Lucembursko) může být zarážející, že mobilitě je možné přičíst pouze čtvrtinu reakce základu daně, přičemž většina navýšení základu daně jde na vrub usedlých daňových poplatníků.

Pokud reakci dále zanalyzujeme, dostaneme, že 6 % odpovědí lze přičíst vyšším úsporám, přibližně 20 % lze připsat kapitalizaci do cen bydlení a přibližně až 50 % lze připsat změnám ve zdanitelných finančních aktivech usedlých daňových poplatníků.

Velká část (ne-li veškerá) navýšených doložených finančních aktiv usedlíků by přitom mohla souviset s vyhýbáním se daní a únikem. Finanční bohatství ve Švýcarsku hlásí každý sám a bankovní tajemství vůči tuzemským daňovým úřadům je velmi silné. I proto může být reakce ve Švýcarsku oproti ostatním zemím nejsilnější.

Daně z majetku jsou tedy ve Švýcarsku „děravější“ než jinde ze dvou důvodů - švýcarské kantony jsou malé, což usnadňuje mobilitu daňových poplatníků, a vymáhání daní ve Švýcarsku je poměrně volné, zejména proto, že finanční bohatství vykazuje každý sám. Nejvyšší sazba daně z majetku ve Švýcarsku je přitom 1 % a zmíněné snížení daně z majetku na polovinu v Lucernu znamenalo pokles daňové sazby o 0,28 procentního bodu.

Zdroj: VoxEU; Foto: Fshoq

 

 

Čtěte více:

Pictet: Pouhá technická recese k fiskálnímu uvolnění v Německu nepovede
07.10.2019 14:17
„Po letech extrémně uvolněné monetární politiky se objevuje řada názor...
Zdanění rychlosti
09.12.2019 18:09
Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad tím, že pokud chce „člověk rozumn...
Nová rakouská vláda sníží daně zaměstnancům i korporátní daň, zatíží producenty CO2
03.01.2020 8:31
Budoucí rakouská vládní koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hodlá prosadi...
Stát vybral loni u většiny daní meziročně více
06.01.2020 8:38
Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení lon...

Váš názor
 • Politik
  16.01.2020 10:56

  By měl mít daň z majetku spolu s úředníky v každém případě.Politik si stanovuje plat sám a tím i důchod.Úředník pak nemá žádný motivační nástroj na svoje chování a to ani žádný trest za špatnou práci nebo porušení zákona jako třeba policista,že mu seberou výsluhu.většina korupce je u úředníků a politiků.A proto by měla daň z majetku postihnout především tuto skupinu lidí.
  viking
 • Velmi volné vymáhání daní
  16.01.2020 8:06

  Evidentně "velmi volné" vymáhání daně z majetku nevede k chudobě dané země.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Velmi volné vymáhání daní
   16.01.2020 9:40

   K tomu je ovšem potřeba mít v zemi Švýcary - u jiných národů to tak pěkně nefunguje
   waits
  • Re: Velmi volné vymáhání daní
   16.01.2020 9:19

   Podil obcanu na sprave zeme by se mel odvijet od vyse jimi zaplacenych dani (neplatis tak neprepinej :)
   Hroch2
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů