Covid-19 má dlouhou řadu ekonomických důsledků. Eddy Bekkers, Alexander Keck, Robert Koopman a Coleman Nee ze Světové obchodní organizace WTO představují na stránkách VoxEU odhady toho, jak se pandemie dotkne mezinárodního obchodu. Již nyní je zřejmé, že postižena je přímo i nepřímo celá řada sektorů a projekce jsou v současné době značně nejisté. I proto WTO přichází s dvěma základními scénáři.
Ekonomové poukazují na to, že po finanční krizi roku 2008 se světový obchod nevrátil na předchozí trend, který byl do značné míry ovlivněn tím, že se čínské hospodářství otevíralo celému světu. To samé platilo o Indii a řadě dalších zemí včetně východní a střední Evropy. Po krizi zeslábl tlak na liberalizaci, k tomu se přidal útlum investic a další faktory, které měly za následek zmíněný zlom trendu. V roce 2019 pak přišel další útlum daný růstem nejistoty:

V grafu je vyznačen i optimistický a pesimistický scénář dalšího vývoje. První stojí zejména na předpokládaném oživení ve tvaru U, kdy restrikce uplatňované ve snaze tlumit pandemii trvají 6 měsíců. Pesimističtější scénář počítá s tím, že letos k oživení globálního hospodářství nedojde a v roce příštím jen do určité míry. Při oživení ve tvaru U je tedy možné, že by se světový obchod vrátil k předchozímu trendu, ovšem ve druhém případě zůstane hluboko pod ním a vzniklá mezera bude ještě větší než po finanční krizi roku 2008.
V následující tabulce ekonomové shrnují základní předpoklady a výstupy jejich modelu. Optimistický scénář počítá například s tím, že ekonomika Severní Ameriky letos klesne o 3,3 % a příští rok vzroste o 7,2 %. Pesimistický scénář ale počítá s více než 9% letošním poklesem a pouze s 5,2% oživením v příštím roce. Severoamerické exporty by pak v prvním scénáři klesly o téměř 13 %, aby pak o 21,3 % rostly. Ve druhém scénáři klesnou téměř o třetinu a následovat bude 24% oživení:

WTO tedy čeká prudké ochlazení obchodu mezi 13 – 32 % s tím, že příští rok by se situace měla zlepšovat. Ekonomové dodávají, že výsledné hodnoty jsou velmi citlivé na předpoklady týkající se délky trvání pandemie a s ní souvisejících restrikcí.
Zdroj: WTO, VoxEU