Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WTO: Rychlý návrat na trend?

WTO: Rychlý návrat na trend?

01.05.2020 13:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Covid-19 má dlouhou řadu ekonomických důsledků. Eddy Bekkers, Alexander Keck, Robert Koopman a Coleman Nee ze Světové obchodní organizace WTO představují na stránkách VoxEU odhady toho, jak se pandemie dotkne mezinárodního obchodu. Již nyní je zřejmé, že postižena je přímo i nepřímo celá řada sektorů a projekce jsou v současné době značně nejisté. I proto WTO přichází s dvěma základními scénáři.

Ekonomové poukazují na to, že po finanční krizi roku 2008 se světový obchod nevrátil na předchozí trend, který byl do značné míry ovlivněn tím, že se čínské hospodářství otevíralo celému světu. To samé platilo o Indii a řadě dalších zemí včetně východní a střední Evropy. Po krizi zeslábl tlak na liberalizaci, k tomu se přidal útlum investic a další faktory, které měly za následek zmíněný zlom trendu. V roce 2019 pak přišel další útlum daný růstem nejistoty:

WTO: Rychlý návrat na trend?

V grafu je vyznačen i optimistický a pesimistický scénář dalšího vývoje. První stojí zejména na předpokládaném oživení ve tvaru U, kdy restrikce uplatňované ve snaze tlumit pandemii trvají 6 měsíců. Pesimističtější scénář počítá s tím, že letos k oživení globálního hospodářství nedojde a v roce příštím jen do určité míry. Při oživení ve tvaru U je tedy možné, že by se světový obchod vrátil k předchozímu trendu, ovšem ve druhém případě zůstane hluboko pod ním a vzniklá mezera bude ještě větší než po finanční krizi roku 2008.

V následující tabulce ekonomové shrnují základní předpoklady a výstupy jejich modelu. Optimistický scénář počítá například s tím, že ekonomika Severní Ameriky letos klesne o 3,3 % a příští rok vzroste o 7,2 %. Pesimistický scénář ale počítá s více než 9% letošním poklesem a pouze s 5,2% oživením v příštím roce. Severoamerické exporty by pak v prvním scénáři klesly o téměř 13 %, aby pak o 21,3 % rostly. Ve druhém scénáři klesnou téměř o třetinu a následovat bude 24% oživení:

wto trend pandemie Covid obchod

WTO tedy čeká prudké ochlazení obchodu mezi 13 – 32 % s tím, že příští rok by se situace měla zlepšovat. Ekonomové dodávají, že výsledné hodnoty jsou velmi citlivé na předpoklady týkající se délky trvání pandemie a s ní souvisejících restrikcí.

Zdroj: WTO, VoxEU

 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
08.04.2020 17:51
Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až ...
Ahsan: Obchod upadá, ale přitom přispěl k míru v Evropě
24.04.2020 14:42
V posledních letech se objevuje stále více protekcionistických opatřen...
Jakub Brukner: Technologický sektor bude mít navrch, s ropou opatrně
22.04.2020 17:14
Trhy jsou nadále vysoce volatilní a podle makléře Patria Finance Jakub...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data