Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájem o české státní dluhopisy neupadá ani v době korony (komentář analytika)

Zájem o české státní dluhopisy neupadá ani v době korony (komentář analytika)

30.04.2020 10:20
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Po dynamickém měsíci, kdy Ministerstvo financí hojně zásobovalo český trh emisemi nových státních dluhopisů, se trochu změnily poměry i na tomto trhu. Zatímco ještě v únoru nerezidenti drželi téměř 41 % státního dluhopisového dluhu, na konci března se jejich podíl snížil pod 40 %.

Svá portfolia zahraniční investoři nevyprodávali, jak by napovídala zvýšená volatilita výnosů bondů, ale naopak dál o 40 mld. korun rozšířili. Na konci března tak již drželi dluhopisy za téměř 615 mld. korun. Ani zvýšená averze k riziku po nástupu korona-krize je nepřiměla k odchodu z atraktivního trhu, který skýtal velmi zajímavý bonus vůči třeba německým papírům. Navíc s ohledem na očekávané snížení úrokových sazeb ČNB jim držba těchto papírů skýtá příležitost i pro dodatečný kurzový zisk.

Snaha státu sehnat na trhu co nejvíce peněz byla v březnu velmi silná. Jen za tento jediný měsíc se celkový objem státních papírů navýšil o 151 mld. korun, a jak potvrzují statistiky, z tohoto „koláče“ si zahraniční investoři ukrojili jen menší část. Většinu, tedy papíry za více než 103 mld., tentokrát skoupily tuzemské banky. Svůj podíl na trhu si tak navýšily o 3,4 procentního bodu na 22 %.

Z dalších zájemců se uplatnily i penzijní fondy, které jen za jediný měsíc do korunových státních dluhopisů nalily téměř 9 mld. a potvrdily tím svoji pozici třetího největšího investora, který drží státní bondy v hodnotě 290 mld. korun.

Ještě zajímavější než březnové výsledky však budou ty dubnové. Jen za tento měsíc stát na primárním trhu úspěšně prodal dluhopisy v hodnotě 252 mld. a vedle toho i pokladniční poukázky za 33 mld. I tentokrát nejspíše největší část – převážně střednědobých a dlouhodobých papírů – skoupili domácí investoři, kteří tím vlastně zajistili hladké budování likvidní rezervy státu pro krytí letošního schodku státních financí.

Jak bude nakonec velký, se vlastně ani nedá odhadnout. Jisté je pouze to, že od začátku roku stát vydal dluhopisy za 350 mld. korun a pokladniční poukázky (za rámec letošního roku) v hodnotě 69 mld. O výsledné potřebě státu nakonec rozhodne nejenom propad příjmů rozpočtu, respektive ekonomiky, ale i všechna probíhající, připravovaná a třeba teprve jen zamýšlená opatření na výdajové straně.


Čtěte více:

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl na 1,773 bilionu Kč
17.04.2020 15:22
Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 132,6 miliardy korun na 1,773...
George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy
23.04.2020 5:49
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že Evropa b...
BoJ prohlubuje stimul a optimismus z otevírání ekonomik je zpět
27.04.2020 11:32
Týden bohatý na makrodata a zasedání centrálních bank začíná pozitivně...
WSJ: Banky během zotavování z viru nemusí být silným partnerem
29.04.2020 6:06
V září 2008 se před americkou centrální banku přiřítily černé vozy a š...
Kroky ECB na záchranu eurozóny jenom oddalují budoucí dilema
30.04.2020 5:48
Odpověď Evropské centrální banky na koronavirus uklidnila trhy. Centrá...

Váš názor
  •  
    30.04.2020 11:43

    O dluhopisy zájem neupadá, zato o české akcie je zájem minimální. Není divu, když je pražská burza zmanipulována velkými spekulanty, kteří nemají zájem aby kurzy rostly. Kdo by sem také proto lezl.
    juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data