Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy

George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy

23.04.2020 5:49

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že Evropa bude na boj s pandemií COVID-19 potřebovat zhruba bilion eur. Takové peníze by bylo možné využít ke zřízení Evropského fondu pro zotavení. Kde se ale peníze vezmou?

Navrhuji, aby Evropská unie peníze potřebné pro rekonvalescenční fond získala prodejem „věčných dluhopisů“, u nichž není třeba jistinu splatit (lze je ovšem z rozhodnutí emitenta odkoupit nebo umořit). Schválení této emise by mělo být nejvyšší prioritou nadcházejícího summitu Evropské rady dne 23. dubna.

Vydání věčných dluhopisů ze strany EU, zejména v tak obrovském rozsahu, by samozřejmě bylo bezprecedentní. Jiné vlády se už ale v minulosti o věčné dluhopisy opřely. Nejznámějším příkladem je Británie, která využila sjednocených dluhopisů („consols“) k financování napoleonských válek a válečných dluhopisů k financování první světové války. S emisemi těchto dluhopisů se v Londýně obchodovalo až do roku 2015, kdy byly obě umořeny. Kongres USA v 70. letech 19. století zmocnil státní pokladnu k vydání sjednocených dluhopisů s cílem konsolidovat už existující dluhopisy a ty pak byly v následných letech emitovány.

EU se ocitá ve zcela mimořádné válce s virem, který ohrožuje nejen životy lidí, ale i přežití samotné Unie. Jestliže členské státy začnou ochraňovat národní hranice i před souputníky v EU, zničí to zásadu solidarity, na níž je Unie vystavěna.

Evropa se namísto toho musí uchýlit k mimořádným opatřením ve snaze řešit mimořádnou situaci, která postihuje všechny členy EU. To lze učinit beze strachu, že vznikne precedent, který by mohl ospravedlňovat emise společného unijního dluhu, jakmile dojde k návratu normality. Vydání dluhopisů opatřených plnou důvěrou a uznáním EU by poskytlo politický souhlas tomu, co už Evropská centrální banka učinila: odstranila prakticky veškerá omezení u svých programů nákupu dluhopisů.

Věčné dluhopisy mají tři dodatečné výhody, díky nimž jsou za těchto okolností vhodné.

Zaprvé, poněvadž věčné dluhopisy není nikdy nutné splatit, zatížily by EU překvapivě lehkým fiskálním břemenem, vzdor značné finanční palebné síle, kterou by sešikovaly. Nadto by je EU při splatnosti nemusela refinancovat, nemusela by provádět umořovací platby ani střádat peníze (například v umořovacím fondu) k jejich konečnému splacení.

EU by byla povinna z nich pouze platit pravidelný úrok. Věčný dluhopis ve výši bilionu eur s 0,5% poukázkou by vyšel rozpočet EU na pouhých pět miliard eur ročně. To jsou necelá 3 % rozpočtu EU pro rok 2020.

Druhá výhoda je spíše technická, ale téměř stejně důležitá. Trh nemusí být schopen absorbovat bilion eur najednou. Vydáním věčného dluhopisu by EU mohla tuto částku získat ve splátkách, aniž by pokaždé vydávala nový dluhopis.

Třetí výhoda tkví v tom, že věčný dluhopis vydaný EU by byl velice přitažlivým aktivem pro programy ECB zaměřené na nákupy dluhopisů. Jelikož splatnost věčného dluhopisu je vždy stejná, ECB by nebyla nucena upravovat rovnováhu svého portfolia.

EU nemusí vytvářet žádný nový mechanismus ani strukturu pro vydání dluhopisů, protože v minulosti už EU dluhopisy vydala. Výnosy by měly být využity na investice a granty související s bojem proti pandemii. Evropská komise by finance distribuovala buď přímo, nebo prostřednictvím členských států a dalších institucí (třeba místních samospráv), které se přímo podílejí na boji proti pandemii COVID-19.

Poruchy zapříčiněné pandemií by měly být přechodné, ale jedině pokud evropští lídři podniknou mimořádná opatření nezbytná k odvrácení dlouhodobého poškození EU. Právě proto je Evropský fond pro zotavení tak naléhavě zapotřebí. Financovat jej věčnými dluhopisy je nejsnazší, nejrychlejší a nejlacinější způsob, jak jej vytvořit.

soros project syndicate dluhopisy

George Soros, zakladatel a předseda nadační sítě Open Society Foundations, je autorem knih, nejnověji In Defense of Open Society (Public Affairs 2019).

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org 

Čtěte více:

Hotovost za časů COVID-19
28.03.2020 18:41
Jelikož oběhem fyzické měny z ruky do ruky se může přenášet koronaviru...
Project Syndicate: Co skupina G20 musí udělat
25.03.2020 5:54
Saúdská Arábie, která letos předsedá skupině G20, svolá příští týden v...
Radikální nová ropná strategie Saúdské Arábie
30.03.2020 5:49
Nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie rozjet naplno produkci ropy předsta...
Soukromý sektor zasahuje
12.04.2020 13:58
Jestliže globální finanční krize roku 2008 odhalila to nejhorší z kapi...
Anatomie koronakrize
20.04.2020 6:05
Světová ekonomika se propadá do své nejhorší krize od druhé světové vá...

Váš názor
 •  
  27.04.2020 11:58

  Konečně někoho napadlo, že se lze nekonečného refinancování stále větší části rostoucího státního dluhu elegantně zbavit vydáním nekonečných dluhopisů. Příznivější dobu pro tuto "strukturní změnu" veřejných financí budeme hledat těžko. :-)
  Richard Fuld
 • proc ne 10bio
  24.04.2020 9:21

  10 bilionu by se taky urcite hodilo. a nebo rovnou 100 at mame do zasoby, proc ne :D
  Ai-kun
 • O M f G
  23.04.2020 17:20

  Sakra a proč by EU mohla a já ne? Já chci taky! Půjčím si 100 milionů EUR na úrok +0.1% s nekonečnou (=NaSvatýhoDyndy) splatností. Nebo ideálně na úrok -0.3%. A za těch 100M EUR nakoupím akcie, nemovitosti, zlato, bitcoiny.... a zbytek života si budu točit mlejnek v Karibiku. Cool, ne? Přeci pokud to JE dobrý nápad, pak to nutně je dobrý nápad obecně, pro všechny :-)
  Hayek
  • Re: O M f G
   27.04.2020 12:00

   A kdo Vám v tom brání? Jděte do banky a zkuste to. :-) Máte dobrý kreditní rating? Máte čím ručit? Jste stát, který vlastní centrální banku, která případně na trhu Vaše dluhy skoupí? Pak neváhejte ani vteřinu! :-)
   Richard Fuld
   • A R O G A N C E
    29.04.2020 11:17

    To je trochu arogantní, ne? Rok 1320: Hayek: "Já chci taky jako šlechta žít svobodný a spokojený život, nerobotovat na poli" Fuld: "Jasně, kdo vám brání? Máte armádu, zbrojnoše? Máte těmi zbrojnoši vynucovaný monopol na ražení mincí, vaření piva, ...? Pak neváhejte ani vteřinu!"
    Hayek
  • Re: O M f G
   23.04.2020 18:28

   No jasně! Je to diskriminace! :)
   Ten, který tančí s papoušky
 •  
  23.04.2020 15:17

  Kdykoliv slyším jméno jednoho z největších globalistů, proletáře a levičáka, tak se mi zježí kůže na zádech! Ten člověk se napáchal tolika křiváren a leváren, že by na to žádný kronikář nesepsal!
  Čert
 •  
  23.04.2020 7:54

  Podle mě to nejde. EU jako taková nemůže nic vydávat. Musely by se změnit smlouvy. Hypoteticky to může vydat třeba Evropská investiční banka, která byla smlouvami založena už kdysi dávno. Ale bude to dost problematické. Už jenom proto, že na to nemá kapacitu. Ono hodit úředníkům, co si tam desetiletí míchají kafe a koukají pomalu do blba, na hrb takovou dardu... no nevím.
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   23.04.2020 10:42

   Napadá Vás prosím nějaký důvod, proč by takové dluhopisy měl někdo kupovat? Jestli dobře chápu, tak s 0,5% výnosem bude trvat 200 let, než dostanu zpět nominální investovanou částku. Jaká bude asi její reálná hodnota za 200 let? Pokud budu počítat 2% inflační cíl, což je mantra hlavních centrálních bank, pak by za 200 let byla reálná hodnota 1,76% investované částky. To není investice, to je dar!
   jackiee
   •  
    27.04.2020 12:02

    Dnes se prodávají 20. leté dluhopisy se záporným výnosem? Po nekonečných dluhopisech s výnosem +0.5% se jenom zapráší. :-)
    Richard Fuld
    • O P R A V D U ?
     29.04.2020 11:22

     Fakt? Mnohé velké firmy jsou stabilnější než mnohé státečky. Kdo by ale ze svých peněz dobrovolně půjčil například firmě IBM za 0.5% úrok na nekonečnou dobu? No nikdo! Jinak by to ty firmy již dávno zkusily. Takže to, že stát vydá nekonečný dluhopis zároveň znamená, že si pro něj vytvoří umělou poptávku: ten dluhopis s lehkým srdcem koupí komerční banka, protože ví, že ji se ziskem prodá centrální bance. Ten dluhopis koupí penzijní fond, protože musí (stát mu říká, jaký má mít podíl "bezpečných" aktiv a také mu říká, co tím "bezpečným" aktivem je - kdyby toto mohla udělat IBM, tak už také dávno má nekonečné dluhopisy).
     Hayek
   •  
    23.04.2020 10:55

    No koupí to samotné státy, jestliže to neodporuje žádné legislativě. Že to je dost praštěné? No nepovídejte. :)
    Ten, který tančí s papoušky
 •  
  23.04.2020 6:18

  To dava smysl. Akorat nic se neposle Madarum a Polakum, pac ti se Sorose stiti, takze urcite nebudou chtit ani love z jim navrhovaneho programu.
  ferdinand
  •  
   23.04.2020 15:20

   Nejen ti, Soroše teda lépe jeho fondy a nadace vypráskali ven bičem z mnoha zemí po světě. Ani čert ho nechce!
   Čert
  •  
   23.04.2020 7:36

   neříkám zde něco často, ale teď mi to nedá, RVHP byla fakt jen lehký odvárek ...
   keksa
Aktuální komentáře
27.07.2021
22:03US indexy po tlakem prodejců. Nasdaq Comp. -1,2%  
17:41Valuace amerických a zahraničních akcií – jak (ne)srovnávat hrušky a jablka
17:05Nasdaq v čele odpoledního propadu, zájem o dluhopisy sílí  
17:04UPS těží z rozmachu e-commerce, zpomalení v USA ale posílá akcie dolů
16:44ČEZ oznámil dokončení prodeje bulharských aktiv, arbitráž proti Bulharsku pokračuje
16:37ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro
15:29Výsledky LVMH ukazují hlad po luxusu, management zpomalení neočekává  
15:18Budou za 40 let ještě existovat klasické banky? Harvardský ekonom pochybuje a ukazuje na stablecoin
15:07MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky, zotavení ale nebude rovnoměrné
13:16Nedobrá kombinace vysokých akciových násobků a ziskovosti podle Deutsche Bank
12:06Výsledky Tesly skutečně solidní díky širším maržím, bitcoin tentokrát nepomohl  
11:46Havlíček: Chceme v Česku aspoň jednu továrnu na baterie pro auta, zájem má VW a LG
11:27Znovu dolů s Čínou. Akcie padají před výsledky velkých techů  
11:07Regulace srazily čínské akcie nejníže za osm měsíců
10:27Intel chce zpět na vrchol, pomoci mu má výroba pro Amazon a Qualcomm
10:23Jak lidé reagují na nečekané bohatství
9:04Rozbřesk: Horší Ifo i tuzemská podnikatelská nálada
8:53Po dalším čínském výprodeji se dívají dolů i evropské futures. Česká vláda schválila memorandum s ČEZ o továrně na baterie  
8:21Čtvrtletní zisk Tesly poprvé na hranicí miliardy dolarů. Silný prodej elektroaut zvedl marže
6:01Botox za bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Atos SE (06/21 Q2)
Banco Santander SA (06/21 Q2)
Boeing Co/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
British American Tobacco PLC (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carrefour SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Deutsche Bank AG (06/21 Q2)
Equinix Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Facebook Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lam Research Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
McDonald's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Moody's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
PayPal Holdings Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Pfizer Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
QUALCOMM Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Rio Tinto PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Spotify Technology SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Vivendi SE (06/21 Q2, Aft-mkt)
XPO Logistics Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
7:00BASF SE (06/21 Q2)
8:00Barclays PLC (06/21 Q2)
8:00Wizz Air Holdings Plc (06/21 Q1)
13:00GlaxoSmithKline PLC (06/21 Q2)
14:30USA - Velkoobchodní zásoby, m/m
18:15Suez SA (06/21 Q2)
18:30Safran SA (06/21 Q2)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Ford Motor Co (06/21 Q2)
22:20Xilinx Inc (06/21 Q1)