Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy

George Soros: EU by měla vydat věčné dluhopisy

23.04.2020 5:49

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že Evropa bude na boj s pandemií COVID-19 potřebovat zhruba bilion eur. Takové peníze by bylo možné využít ke zřízení Evropského fondu pro zotavení. Kde se ale peníze vezmou?

Navrhuji, aby Evropská unie peníze potřebné pro rekonvalescenční fond získala prodejem „věčných dluhopisů“, u nichž není třeba jistinu splatit (lze je ovšem z rozhodnutí emitenta odkoupit nebo umořit). Schválení této emise by mělo být nejvyšší prioritou nadcházejícího summitu Evropské rady dne 23. dubna.

Vydání věčných dluhopisů ze strany EU, zejména v tak obrovském rozsahu, by samozřejmě bylo bezprecedentní. Jiné vlády se už ale v minulosti o věčné dluhopisy opřely. Nejznámějším příkladem je Británie, která využila sjednocených dluhopisů („consols“) k financování napoleonských válek a válečných dluhopisů k financování první světové války. S emisemi těchto dluhopisů se v Londýně obchodovalo až do roku 2015, kdy byly obě umořeny. Kongres USA v 70. letech 19. století zmocnil státní pokladnu k vydání sjednocených dluhopisů s cílem konsolidovat už existující dluhopisy a ty pak byly v následných letech emitovány.

EU se ocitá ve zcela mimořádné válce s virem, který ohrožuje nejen životy lidí, ale i přežití samotné Unie. Jestliže členské státy začnou ochraňovat národní hranice i před souputníky v EU, zničí to zásadu solidarity, na níž je Unie vystavěna.

Evropa se namísto toho musí uchýlit k mimořádným opatřením ve snaze řešit mimořádnou situaci, která postihuje všechny členy EU. To lze učinit beze strachu, že vznikne precedent, který by mohl ospravedlňovat emise společného unijního dluhu, jakmile dojde k návratu normality. Vydání dluhopisů opatřených plnou důvěrou a uznáním EU by poskytlo politický souhlas tomu, co už Evropská centrální banka učinila: odstranila prakticky veškerá omezení u svých programů nákupu dluhopisů.

Věčné dluhopisy mají tři dodatečné výhody, díky nimž jsou za těchto okolností vhodné.

Zaprvé, poněvadž věčné dluhopisy není nikdy nutné splatit, zatížily by EU překvapivě lehkým fiskálním břemenem, vzdor značné finanční palebné síle, kterou by sešikovaly. Nadto by je EU při splatnosti nemusela refinancovat, nemusela by provádět umořovací platby ani střádat peníze (například v umořovacím fondu) k jejich konečnému splacení.

EU by byla povinna z nich pouze platit pravidelný úrok. Věčný dluhopis ve výši bilionu eur s 0,5% poukázkou by vyšel rozpočet EU na pouhých pět miliard eur ročně. To jsou necelá 3 % rozpočtu EU pro rok 2020.

Druhá výhoda je spíše technická, ale téměř stejně důležitá. Trh nemusí být schopen absorbovat bilion eur najednou. Vydáním věčného dluhopisu by EU mohla tuto částku získat ve splátkách, aniž by pokaždé vydávala nový dluhopis.

Třetí výhoda tkví v tom, že věčný dluhopis vydaný EU by byl velice přitažlivým aktivem pro programy ECB zaměřené na nákupy dluhopisů. Jelikož splatnost věčného dluhopisu je vždy stejná, ECB by nebyla nucena upravovat rovnováhu svého portfolia.

EU nemusí vytvářet žádný nový mechanismus ani strukturu pro vydání dluhopisů, protože v minulosti už EU dluhopisy vydala. Výnosy by měly být využity na investice a granty související s bojem proti pandemii. Evropská komise by finance distribuovala buď přímo, nebo prostřednictvím členských států a dalších institucí (třeba místních samospráv), které se přímo podílejí na boji proti pandemii COVID-19.

Poruchy zapříčiněné pandemií by měly být přechodné, ale jedině pokud evropští lídři podniknou mimořádná opatření nezbytná k odvrácení dlouhodobého poškození EU. Právě proto je Evropský fond pro zotavení tak naléhavě zapotřebí. Financovat jej věčnými dluhopisy je nejsnazší, nejrychlejší a nejlacinější způsob, jak jej vytvořit.

soros project syndicate dluhopisy

George Soros, zakladatel a předseda nadační sítě Open Society Foundations, je autorem knih, nejnověji In Defense of Open Society (Public Affairs 2019).

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org 

Čtěte více:

Hotovost za časů COVID-19
28.03.2020 18:41
Jelikož oběhem fyzické měny z ruky do ruky se může přenášet koronaviru...
Project Syndicate: Co skupina G20 musí udělat
25.03.2020 5:54
Saúdská Arábie, která letos předsedá skupině G20, svolá příští týden v...
Radikální nová ropná strategie Saúdské Arábie
30.03.2020 5:49
Nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie rozjet naplno produkci ropy předsta...
Soukromý sektor zasahuje
12.04.2020 13:58
Jestliže globální finanční krize roku 2008 odhalila to nejhorší z kapi...
Anatomie koronakrize
20.04.2020 6:05
Světová ekonomika se propadá do své nejhorší krize od druhé světové vá...

Váš názor
 •  
  27.04.2020 11:58

  Konečně někoho napadlo, že se lze nekonečného refinancování stále větší části rostoucího státního dluhu elegantně zbavit vydáním nekonečných dluhopisů. Příznivější dobu pro tuto "strukturní změnu" veřejných financí budeme hledat těžko. :-)
  Richard Fuld
 • proc ne 10bio
  24.04.2020 9:21

  10 bilionu by se taky urcite hodilo. a nebo rovnou 100 at mame do zasoby, proc ne :D
  Ai-kun
 • O M f G
  23.04.2020 17:20

  Sakra a proč by EU mohla a já ne? Já chci taky! Půjčím si 100 milionů EUR na úrok +0.1% s nekonečnou (=NaSvatýhoDyndy) splatností. Nebo ideálně na úrok -0.3%. A za těch 100M EUR nakoupím akcie, nemovitosti, zlato, bitcoiny.... a zbytek života si budu točit mlejnek v Karibiku. Cool, ne? Přeci pokud to JE dobrý nápad, pak to nutně je dobrý nápad obecně, pro všechny :-)
  Hayek
  • Re: O M f G
   27.04.2020 12:00

   A kdo Vám v tom brání? Jděte do banky a zkuste to. :-) Máte dobrý kreditní rating? Máte čím ručit? Jste stát, který vlastní centrální banku, která případně na trhu Vaše dluhy skoupí? Pak neváhejte ani vteřinu! :-)
   Richard Fuld
   • A R O G A N C E
    29.04.2020 11:17

    To je trochu arogantní, ne? Rok 1320: Hayek: "Já chci taky jako šlechta žít svobodný a spokojený život, nerobotovat na poli" Fuld: "Jasně, kdo vám brání? Máte armádu, zbrojnoše? Máte těmi zbrojnoši vynucovaný monopol na ražení mincí, vaření piva, ...? Pak neváhejte ani vteřinu!"
    Hayek
  • Re: O M f G
   23.04.2020 18:28

   No jasně! Je to diskriminace! :)
   Ten, který tančí s papoušky
 •  
  23.04.2020 15:17

  Kdykoliv slyším jméno jednoho z největších globalistů, proletáře a levičáka, tak se mi zježí kůže na zádech! Ten člověk se napáchal tolika křiváren a leváren, že by na to žádný kronikář nesepsal!
  Čert
 •  
  23.04.2020 7:54

  Podle mě to nejde. EU jako taková nemůže nic vydávat. Musely by se změnit smlouvy. Hypoteticky to může vydat třeba Evropská investiční banka, která byla smlouvami založena už kdysi dávno. Ale bude to dost problematické. Už jenom proto, že na to nemá kapacitu. Ono hodit úředníkům, co si tam desetiletí míchají kafe a koukají pomalu do blba, na hrb takovou dardu... no nevím.
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   23.04.2020 10:42

   Napadá Vás prosím nějaký důvod, proč by takové dluhopisy měl někdo kupovat? Jestli dobře chápu, tak s 0,5% výnosem bude trvat 200 let, než dostanu zpět nominální investovanou částku. Jaká bude asi její reálná hodnota za 200 let? Pokud budu počítat 2% inflační cíl, což je mantra hlavních centrálních bank, pak by za 200 let byla reálná hodnota 1,76% investované částky. To není investice, to je dar!
   jackiee
   •  
    27.04.2020 12:02

    Dnes se prodávají 20. leté dluhopisy se záporným výnosem? Po nekonečných dluhopisech s výnosem +0.5% se jenom zapráší. :-)
    Richard Fuld
    • O P R A V D U ?
     29.04.2020 11:22

     Fakt? Mnohé velké firmy jsou stabilnější než mnohé státečky. Kdo by ale ze svých peněz dobrovolně půjčil například firmě IBM za 0.5% úrok na nekonečnou dobu? No nikdo! Jinak by to ty firmy již dávno zkusily. Takže to, že stát vydá nekonečný dluhopis zároveň znamená, že si pro něj vytvoří umělou poptávku: ten dluhopis s lehkým srdcem koupí komerční banka, protože ví, že ji se ziskem prodá centrální bance. Ten dluhopis koupí penzijní fond, protože musí (stát mu říká, jaký má mít podíl "bezpečných" aktiv a také mu říká, co tím "bezpečným" aktivem je - kdyby toto mohla udělat IBM, tak už také dávno má nekonečné dluhopisy).
     Hayek
   •  
    23.04.2020 10:55

    No koupí to samotné státy, jestliže to neodporuje žádné legislativě. Že to je dost praštěné? No nepovídejte. :)
    Ten, který tančí s papoušky
 •  
  23.04.2020 6:18

  To dava smysl. Akorat nic se neposle Madarum a Polakum, pac ti se Sorose stiti, takze urcite nebudou chtit ani love z jim navrhovaneho programu.
  ferdinand
  •  
   23.04.2020 15:20

   Nejen ti, Soroše teda lépe jeho fondy a nadace vypráskali ven bičem z mnoha zemí po světě. Ani čert ho nechce!
   Čert
  •  
   23.04.2020 7:36

   neříkám zde něco často, ale teď mi to nedá, RVHP byla fakt jen lehký odvárek ...
   keksa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m