Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kroky ECB na záchranu eurozóny jenom oddalují budoucí dilema

Kroky ECB na záchranu eurozóny jenom oddalují budoucí dilema

30.04.2020 5:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Odpověď Evropské centrální banky na koronavirus uklidnila trhy. Centrální banku eurozóny ale zavedla na cestu, kde by banka mohla otestovat závazek vůči svému poslání udržovat stabilní cenovou hladinu. Zatímco vlády se ne a ne dohodnout na společném fiskálním postupu, prezidentka ECB Christine Lagardeová a její kolegové zvýšili nákupy dluhopisů zranitelných zemí a zmírnili obavy investorů týkající se nákladů na boj s pandemií. Někteří ekonomové předpokládají, že centrální banka na čtvrtečním virtuálním jednání Rady guvernérů udělá ještě víc. Napsala o tom agentura Bloomberg.

Strategie ECB kompenzuje fakt, že eurozóně chybí fiskální unie i společně vydávané dluhopisy, a to tím, že skrze centrální banku v podstatě mutualizuje dluh. Výpůjční náklady ve vysoce zadlužených zemích jako Itálie se tak nemohou dostat mimo kontrolu.

Zároveň přitom ECB předvídá, že inflace v eurozóně nezrychlí.

Jenom málo ekonomů předpokládá, že by k něčemu takovému jako zrychlení inflace mohlo vzhledem k hloubce recese v dohledné době dojít. Pokud se to ale stane, ECB bude muset uvažovat o odejmutí stimulů, a to i přes to, že slabší ekonomiky si vyšší splátky dluhu nemohou dovolit. To by potenciálně rozpoutalo další krizi.

“ECB je teď zpolitizovanější, protože nákupy aktiv stále více rozostřují kontury mezi fiskální a monetární politikou,ů říká Anatoli Annenkov, ekonom v Société Générale v Londýně. “Zatímco dluhopisové trhy přetahují svoje hodnocení dluhové udržitelnosti za konec tohoto roku, panuje velké riziko, že ECB bude muset dál vykrývat nerozhodné politiky.“

Krizový postup ECB validovaly zatím finanční trhy, které zmírnily tlak na italské dluhopisy.

Na připomenutí toho, jak náročná bitva ECB čeká, snížila ratingová agentura Fitch Ratings úvěrovou spolehlivost Itálie na jeden stupeň nad podřadným pásmem. Desetileté italské výnosy to ve středu poslalo nahoru o sedm bazických bodů na 1,80 %.

Zatímco většina ekonomů očekává, že ECB ve čtvrtek ponechá svoji měnovou politiku beze změny, speciální pandemický program nákupů dluhopisů v objemu 750 miliard EUR se podle nich bude muset zvýšit během tohoto roku ještě o zhruba 500 miliard EUR.

ECB banky eurozóna dluhopisy

Hodně záleží na tom, na čem se shodnou vlády členských zemí, až spolu budou 6. května hovořit. Signály jsou zatím takové, že státy jako Německo nebo Nizozemsko nebudou souhlasit s žádnými zárukami pro nejpostiženější státy a trvat místo toho na tom, že úleva sestává z úvěrů, které se musí splatit.

Pochybnosti nad udržitelností dluhu v jižní Evropě již vyjádřila americká banka Goldman Sachs. Její šéf pro Evropu Jari Stehn předpověděl, že dluhové zatížení Itálie vyroste nad 160 % HDP, a pokud se zvýší výpůjční náklady, jsou v ohrožení také Španělsko a Francie.

Japonská zkušenost

Japonská zkušenost ukazuje, že kvantitativní uvolňování dokáže držet úrokové sazby roky na nízké úrovni. Vládní dluh Japonska přitom dosahuje více než dvojnásobku HDP. Problémem eurozóny ale je, že na rozdíl od Japonska musí balancovat politiky 19 členských států, z nichž některé trvají na tom, že nebudou ručit za dluhy jiných.

Je to potíž, která tento blok trápí od jeho vzniku před dvěma desítkami let. A který ECB během krizí opakovaně přinutil k akci. Dluhopisový holding ECB bude do konce tohoto roku dosahovat 4 biliony EUR, což odpovídá zhruba třetině HDP.

Pokud inflace nezrychlí, má ECB pořád možnosti, jak se vyhnout dluhové krizi.

Někteří ekonomové, jako bývalý šéfekonom MMF Olivier Blanchard, navrhovali, aby ECB uvažovala o zvýšení inflačního cíle ze současných “pod, ale v blízkosti 2 %”. Četní představitelé ECB tuto myšlenku odmítli, v nyní odložené revizi měnové politiky ECB, iniciované Lagardeovou, bude ale nynější cíl přezkoumán.

V roce 2012 za tehdejšího prezidenta Draghiho vyvinula ECB nástroj na nákup neomezeného množství dluhopisů jednolitých zemí. Nikdy se nepoužil, z velké míry proto, že daná vláda by musela přijmout ekonomické podmínky, někteří politici v Itálii ho ale preferují.

Pokud jde o nouzový program nákupů dluhopisů pro tento rok, ECB v něm zrušila pravidlo, kolik dluhu každého státu může nakoupit.

ECB banky eurozóna dluhopisy

Bývalý Draghiho poradce Arnaud Mares ze Citigroup navrhl, aby banka opustila širší pravidla, která diktují, jak jsou nákupy distribuovány v rámci bloku, což by usnadnilo zaměření nákupů tam, kde to je nejvíce třeba.

Takové kroky by mohly nastavit ECB obviněním, že porušuje zákon tím, že financuje vlády. Banka již ale stála před řadou právních pří a ta klíčová, která se rozběhla už v roce 2015, totiž rozhodnutí německého ústavního soudu o programu QE, se čeká příští týden.

Jenomže pro Lagardeovou jde o rizika, u kterých má ECB jenom málo na výběr, než je přijmout, zatímco čeká na kroky politiků.

Účel světí prostředky?

“ECB ví, že pokud neudělá víc, nastane roztříštění a euro bude nakonec na pokraji rozpadu – takže nikdy nedokážou doručit svůj mandát,” říká seniorní ekonom pro Evropu v Jefferies v Londýně Marchel Alexandrovich.

HDP za první čtvrtletí bude jenom malou ukázkou budoucího hospodářského propadu:

ECB banky eurozóna dluhopisy 

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Šéfka ECB žádá ministry eurozóny, aby zvážili emisi koronabondů
25.03.2020 14:52
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová požáda...
ECB ruší limit pro nákup dluhopisů, může tisknout víc peněz
26.03.2020 15:55
Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit pro nákup dluhopisů z jed...
FT: ECB chce špatnou banku pro špatný dluh
25.04.2020 14:26
Myšlenka založit špatnou banku pro eurozónu už tu jednou byla. Teď se ...
ECB prý nebude kupovat dluhopisy přímo od vlád. Bude brát prašivý dluh jako zástavu?
22.04.2020 12:59
Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že nepřikročí k přímým n...
ECB kvůli viru začne jako zástavu brát i dluhopisy horší kvality
23.04.2020 10:42
Evropská centrální banka začne jako zástavu za úvěry přijímat i dluho...
EU: Vzhůru do dluhů (komentář analytika)
23.04.2020 12:29
Takřka všechny země eurozóny čeká masívní propad příjmů veřejných rozp...

Váš názor
 • Cestou juanu až do Bangladéše
  30.04.2020 6:54

  Už to přestávám chápat. Prosím nakreslit. Popřípadě vysvětlit na rohlících a banánech. Žádné peníze se ze systému nevypařily. To, co tam bylo v únoru, je tam i v dubnu. A jestli někdo peníze prostě nemá, tak by si je třeba mohl nějak obstarat, ne? Třeba prací. Kdysi dávno se tomu říkalo koloběh statků a služeb. Nebo něco takového. Celá EU a USA se chová jako nějaká mamá, co sedí před svým domkem na lavičce a řve na kolemjdoucí: "No lidi! Já nemám peníze! No podívejte. V kapsách nejsou, pod lavičkou nejsou, pod kamenem nejsou, pod postelí nejsou,..." Z domku se vyvalí starý, škytne ouzo a dí: "Pravda."
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Cestou juanu až do Bangladéše
   30.04.2020 8:51

   Četl jsem toho už hodně, ale Váš příspěvek je jedním z nejhloupějších. :-) Problém není v tom, že by chyběly peníze obecně. Ty peníze chybí jen některým (krizí zasaženým), což ale stačí na to, aby se ten oběh statků a služeb začal podstatně zadrhávat.
   Richard Fuld
   •  
    30.04.2020 8:58

    No on má být tak nějak hloupý. Protože samotná situace je hloupá. Jestli si někdo myslí, že druhotná platební neschopnost se dá řešit tak, že se do systému dodá cash, tak je prostě blbec. Druhotná platební neschopnost se především musí řešit na úrovni norem. Legislativní normy (ty máme), společenské normy (nemáme) a ekonomické normy (no ty spíše taky ne). A v případě mamy tím, že se holt přizpůsobí situaci. Lidi se přizpůsobují po tisíciletí. Protože furt se něco mění.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
17.06.2021
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí
17:33Odpolední korekce na výnosech pomáhá technologiím, dolar zisky drží  
17:05Komerční banka, a. s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:35Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, Česko kleslo na 34. místo
16:23U Tesly platí, že trh dovede být iracionální déle, než investor vydrží být solventní, říká Buffettův učitel
14:21Investice v Číně i v USA, do technologií a rozdělování internetu
14:19Britský fintech Wise chystá "přímý" vstup na burzu v Londýně
14:19TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady
13:39Česká exportní banka, a.s.: Informace o nové emisi dluhopisů
13:16Kooperativa nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ
12:38Od dluhopisů k reálné ekonomice. Evropské banky začínají lít hotovost do firem
11:18Inflace eurozóny za květen už překonala cíl ECB, je na 2 procentech
11:07Čína přitvrzuje ve snaze zkrotit ceny komodit. Podle Goldmanů je ale její úsilí marné
10:02Jestřábí poselství Fedu poslalo vzhůru dolar, dopad na akcie není dramatický  
9:16Rozbřesk: Jestřábí prognóza Fedu avizuje zvýšení sazeb v roce 2023, na kosmetické došlo už teď
8:52Evropa po zasedání Fedu zahájí poklesem, O2 dnes naposled s dividendou  
8:27Světová banka zamítla žádost Salvadoru o pomoc se zaváděním bitcoinu
16.06.2021
22:08Červená barva ovládla Wall Street, Citigroup -3,19 %  
22:03Komentář: Fed zvažuje zvýšení sazeb v roce 2023. Či dokonce dříve...?
20:34PPF Financial Holdings a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (05/21 Q2, Aft-mkt)
Kroger Co/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.