Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Proč má Afrika tak nízký počet potvrzených případů COVID-19?

The Economist: Proč má Afrika tak nízký počet potvrzených případů COVID-19?

30.05.2020 14:13
Autor: Redakce, Patria.cz

The Economist poukazuje na to, že v Africe žije 17 % světové populace, ale kontinent má jen asi 2 % celkového počtu potvrzených případů COVID-19 ve světě. Během posledního měsíce se počet potvrzených případů v Africe každé dva týdny zhruba zdvojnásobil, zatímco v USA se zdvojnásobil asi každé tři dny. Co za těmito rozdíly stojí?

V první řadě může být vysvětlením nižší počet testů prováděných v afrických zemích. Dohromady tu bylo provedeno přibližně milion testů, což je to samé jako „denní práce pro úřady ve Wu-chanu“. Většina testů byla přitom provedena jen ve dvou zemích – v Jižní Africe a Ghaně. Podle odborníků je tak počet nakažených v Africe mnohem vyšší a někteří odborníci hovoří až o osminásobku. 

The Economist dodává, že pochybnosti budí i to, jaký je počet nakažených u testované populace. Opoziční aktivisté a nevládní organizace pak prý například v nigérijském Kanu hovoří o stovkách nevysvětlitelných úmrtí. A v Somálsku zdravotníci tvrdí, že oficiální čísla neodpovídají tomu, kolik lidí umírá. Economist ovšem míní, že nemusí jít o široce rozšířené jevy a existují africké země, které již po celé týdny nemají nové případy nakažených. A například v Etiopii se počet nakažených drží velmi nízko a tamní opoziční politik Berhanu Nega se domnívá, že pokud by se objevovala ohniska nákazy, nešlo by to v této zemi po delší dobu skrývat. 

Do úvahy je tak nutno vzít i to, že africké země reagovaly na pandemii většinou rychle, často rychleji než některé vyspělé země. Matshidiso Moeti, která působí jako ředitelka Světové zdravotnické organizace pro Afriku, se domnívá, že epidemie se na tomto kontinentu nebude šířit tak rychle, ale budou se objevovat její ohniska. Do úvahy je pak podle ní nutno brát ale i to, že africké země se v mnoha ohledech liší od zbytku světa a lidé tu například mnohem méně cestují. 

Vývoji pandemie v Africe se věnuje i Aljazeera, podle které tu budí obavy slabé systémy zdravotní péče. Ty by tak mohly kolabovat v případě, že by došlo k prudkému počtu růstu nakažených. BBC se zaměřuje na situaci v Jižní Africe, která má ve srovnání s jinými zeměmi na kontinentu vysoký počet nakažených. Například ve srovnání se Španělskem je na tom v přepočtu na obyvatele ale stále velmi dobře. Jeho populace dosahuje 47 milionů obyvatel, což je o 10 milionů méně než počet obyvatel v Jižní Africe. Ve Španělsku ale doposud na COVID-19 zemřelo asi 28 000 lidí, zatímco v Jižní Africe necelých 320.

BBC informuje o tom, že jihoafrická vládní epidemická rada počítá nyní s tím, že epidemie bude kulminovat v srpnu. V optimistickém scénáři bude v této době 100 000 aktivních případů a celkově na nemoc zemře 40 000 lidí v zemi. V pesimistickém scénáři bude počet aktivních případů kulminovat na 120 000 a zemře 45 000 lidí. 

Zdroj: The Economist, BBC, Aljazeera

 

Čtěte více:

Závod o vakcínu: AstraZeneca dostala od USA na vývoj miliardu dolarů
21.05.2020 16:23
AstraZeneca obdržela od americké federální vlády více než 1 miliardu ...
Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?
21.05.2020 17:55
V osmdesátých letech došlo v korporátním a investičním světě k určitém...
Čína si kvůli pandemii letos nestanoví cíl růstu HDP
22.05.2020 8:23
Čína si letos nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na t...
Soros: Koronavirus je hrozbou pro přežití EU
22.05.2020 13:12
Evropská unie by nemusela přežít problémy způsobené současnou koronavi...

Váš názor
  • Rudu na srdce:
    01.06.2020 7:59

    Vím, že je to nekorektní, ale jako soumroník si to můžu dovolit napsat: Pro země, jako je NIgerie, Etiopie, Zimbabwe, Kongo, Indie nebo Indonésie není úmrtí několika milionů obyvatel vpodstatě žádný problém. Hravě to doženou porodností za 2-3 roky. Nebýt evřejného mínění, vůbec se o takové maličkosti nemusejí starat. Hladem a nedostatečnou péčí o děti tam zemře ročně stokrát víc lidí než na celý slavný corona virus.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y