Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let

CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let

24.11.2023 11:42
Autor: ČTK

Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.

"Ekonomika Gazy je stoprocentně závislá na dvou zdrojích příjmů: na zahraniční pomoci a na přístupu na izraelský pracovní trh. Ten druhý je nyní pryč, pravděpodobně navždy. Jediné, co zbývá, je zahraniční pomoc," řekl CNBC partner a hlavní analytik firmy Cloctower Group Marko Papic.

Míra nezaměstnanosti v Pásmu Gazy tradičně patří k nejvyšším na světě a přesahovala 40 procent. Nyní se blíží 100 procentům, uvedl ve své zprávě Palestinský institut pro výzkum hospodářské politiky. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) za měsíc války přišli obyvatelé Gazy nejméně o 182.000 pracovních míst, což představuje 61 procent pracovní síly.

Rozvojový program OSN předpověděl, že rozvoj Gazy se vrátí zpět o 16 až 19 let. Ve svém hodnocení vychází z ekonomických, vzdělávacích a zdravotních ukazatelů.

Podle OSN v 70. a 80. letech minulého století zaznamenala palestinská ekonomika poměrně silný příliv kapitálu především díky převodům peněz od palestinských pracovníků v Izraeli a zemích Perského zálivu. Analytik organizace Milken Institute Kevin Klowden upozornil, že před 50 lety mohli obyvatelé Gazy pracovat v Izraeli, Egyptě, zemích Perského zálivu i jinde, a byla tam poměrně silná skupina odborníků, univerzita a letiště. Situace se ale zásadně změnila, když se v roce 2006 dostalo v Gaze k moci hnutí Hamás a Izrael se vzdal kontroly nad touto enklávou. Od té doby Hamás v Gaze neuspořádal žádné volby.

Nejenže Palestinci po převzetí moci v Gaze ztratili možnost pracovat v Izraeli, ale rozplynul se i jejich obchod s Egyptem, protože Egypt považuje Hamás za hrozbu. Investice do Gazy neproudí.

Blokáda a opakované války s Izraelem od roku 2008 podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) způsobily, že ekonomika enklávy je stále slabší než ekonomika Západního břehu Jordánu. Její hospodářský růst v posledních 15 letech značeně zaostává.

Klowden dodává, že posledních 15 let bylo pro oblast v podstatě obdobím, kdy nebylo vidět pro ekonomiku žádnou naději. V oblasti je velmi mladá populace, až 65 procent z 2,3 milionu Palestinců žijících na území o rozloze 140 kilometrů čtverečních je mladší 24 let. A pro tuto mladou populaci je podle něj těžké vidět nějakou naději a ekonomickou budoucnost.

"Nakonec bude muset být uzavřena nějaká forma dohody o ukončení konfliktu. Je pravděpodobné, že tato dohoda bude muset zahrnovat arabské monarchie v Perském zálivu a Saúdskou Arábii, které zaplatí velkou část účtu za budoucí životaschopnost Gazy," dodal Papic.

 

Váš názor
 • hmm
  24.11.2023 15:15

  Palestinci musí být extra výkonní kapitalisti, když si při 40% nezaměstnanosti můžou dovolit takové fajnové bydlení, hromady děcek a moderní nemocnice v každé druhé ulici.
  HenryFord
  • Re: Jak volili, tak žijí.
   25.11.2023 20:13

   Ta podobnost s nacistickým Německem: Němci zvolením NSDAP doufali v lepší život a Hitler nakonec zahájil válku, na dlouhou dobu neměli šanci svobodně volit a též společný cíl - zničit Židy.
   IvoSch
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board