Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?

Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?

21.05.2020 17:55

V osmdesátých letech došlo v korporátním a investičním světě k určitému posunu v uvažování, který se projevuje dodnes. Možná to současné dění změní.

Následující graf ukazuje, jak se od počátku šedesátých let vyvíjelo zadlužení amerických nefinančních korporací: Vlnitým trendem nahoru. Ony vlny můžeme interpretovat tak, že snaha byla opakovaně o ještě rychlejší tempo růstu, ale to bylo pokaždé korigováno tím, co byly firmy a ekonomika schopny napříč cyklem a krizemi snést:
graf 1
Proč na počátku 60. let firmám stačilo, aby byly financovány dluhy odpovídající méně než 40 % HDP a nyní to je zhruba dvojnásobek? Může to být teoreticky tím, že firmy celkově potřebují více kapitálu (tj. mají více aktiv/kapitálu relativně k produktu). Teoreticky tedy ani jejich míra zadlužení nemusela vzrůst, protože objem akciového kapitálu mohl růst rychleji, než dluhy. Určitým měřítkem nám tu může být dlouhodobý vývoj tzv. Buffetova indikátoru, který dává do poměru tržní cenu akcií a HDP. Na konci roku 2019 byl hodně vysoko, ale ono se mu dá řada věcí vytknout, včetně měnícího se podílu zisků na HDP. My dnes ale z následujícího grafu hlavně vidíme, že najít tu nějaký jasný trend je mnohem těžší než u grafu předchozího. Pokud bychom například skončili rokem 2010, budeme hovořit spíše o stagnaci:
graf 2
Zdroj: Longtermtrends.com

Zdá se tedy, že dluhy se nám nafukují „samy o sobě“ – ne kvůli tomu, že by firmy potřebovaly celkově více kapitálu, ale protože mají tendenci nahrazovat akcie dluhem. Což je minimálně z hlediska rizika přesný opak toho, co bychom měli dělat – nahrazovat instrumenty „pevné“ těmi flexibilními, které v případě šoků negativní jevy nenásobí, ale tlumí (či jsou alespoň neutrální). To, k čemu se dnes chci na závěr dobrat, souvisí s největší vlnou pozorovanou v prvním grafu, která k popsanému trendu významně přímo i nepřímo přispěla. Krátce řečeno:

V osmdesátých letech začala éra toho, čemu můžeme říkat třeba vlastnicko-finanční dluhové inženýrství. Tedy éra dluhy financovaných akvizic, fůzí, LBO, MBO a jim podobných transakcí. Jejich klíčovou součástí byly právě dluhy, které financovaly danou transakci. To by samo o sobě bylo v pořádku, pokud by „podkladová“ firma měla dost kapacity na splácení dluhů svých i dluhů, které financovaly nákup jejích akcií. Jinak řečeno, pokud by měla dost síly napříč cyklem financovat dluhy „konsolidované“ (všechny fakticky navázané na její existenci a podnikání). Průběh oné dluhové vlny, o které hovoříme, ale ukazuje velmi jasně, kam tyto snahy vedly.

Jak může k něčemu podobnému docházet? Mohli bychom tvrdit, že jde o jeden z projevů cyklu „strachu a chamtivosti“, ale pak by bylo namístě se důsledně ptát, z čeho tento strach a chamtivost pramení. Pro zájemce - za brilantní nástroj v této souvislosti považuji videa Davida Hoffmeistera – Levels of Mind. Tímto obsáhlým směrem se dnes ale zabývat nechci, zůstanu při zemi s tím, že na onom vývoji se značně podepsaly i polopravdivé (finanční) příběhy, které jsme si v té době rádi vyprávěli (mimochodem v posledních letech byly některé recyklovány ve vztahu k odkupům).

Jde například o příběh tvrdící, že dluh je levný a díky němu se dá zvyšovat návratnost základního jmění. Je to taková polopovídka: Druh je (vyjma efektu daňové uznatelnosti úrokových nákladů) levnější než akcie jen proto, že zvyšuje riziko akcií, a tudíž jejich „drahost“. A dluh zvyšuje návratnost vlastního jmění ROE, ale i zde je druhou stranou mince ona drahost – tedy náklad vlastního jmění COE.

Můžeme se tak třeba ohánět tím, že vyšší dluhy zvýší někde ROE z 5 % na 10 % (typově součást příběhů z oněch osmdesátých let). Pokud ale COE také vzroste z 5 % na 10 %, tak nula od nuly pošla (jednoduchý nerůstový příklad bez oné daňové uznatelnosti). A COE se může lehce zvýšit třeba na 15 %, pokud je zadlužení již příliš vysoko. Dluhy pak přímo ničí korporátní hodnotu. Ovšem to někdy vyplouvá na povrch až v době, kdy tok hotovosti klesá pod kritické úrovně. Je možné, že současný vývoj přinese změnu v uvažování, které bylo nastaveno někdy v oněch osmdesátých letech (ale vlastně asi ještě dříve)?



Čtěte více:

Softwarové akcie, vítězové hospodářského útlumu?
15.04.2020 15:18
Ani ekonomická krize zatím nedokázala vrátit vysoce oceňované technolo...
Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích
28.04.2020 17:26
Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, ...
Těžké váhy z Wall Street spustily alarm kvůli cenám akcií
14.05.2020 13:49
Největší jména ze světa financí docházejí k názoru, který se ještě pře...

Váš názor
  •  
    22.05.2020 7:38

    Ale vždyť dluh je levnější - i díky monetární expanzi. Teď přijde související vlna - zlevňování Equity, neboli odbourávání dividend směrem k nule. To bude také důsledek monetární expanze, protože držitelé peněz je nemají kam ziskově umístit.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)