Seznam zrušených davových akcí není špatnou zprávou jen pro organizátory, sportovní kluby, zábavní průmysl apod. Finanční dopad tvrdě zasáhl i sektor, který je měl před pandemií ochránit.
Pojišťovny teď mají na hrbu miliardy dolarů, aby zachránily pořadatele událostí, jako např. Wimbledonu, které musely být v rámci karantény zrušeny. Lloyd's of London říká, že výplaty pojistného plnění za pandemii budou možná nejnákladnější za celou jeho 330leté historie.
V minulosti se objevily expozice na pandemie, které způsobily zrušení událostí i sportu," řekl Richard Tolley z Marsh, největšího pojišťovacího brokera na světě. "Ale nikdy v takovém měřítku." Podle Lloyd's by krize mohla stát pojišťovny více než 200 miliard dolarů.
Jde o dvojitý úder. Na jedné straně se řítí příval žádostí o pojistné plnění a na druhé straně se pálí investiční portfolia, která pojišťovny v posledních letech nashromáždily. Podle odhadu Lloyd’s bude v rámci dopadů pandemie téměř polovina celosvětových ztrát v tomto odvětví pocházet právě z firemních dluhopisů a nemovitého majetku. Aby toho nebylo málo, musí nyní toto odvětví zohlednit dopad nepokojů v USA, které pravděpodobně seznam závazků v tomto bezprecedentním roce ještě rozšíří.
Od začátku potlačování potenciálního dopadu viru před několika měsíci pojišťovny ohlašují velké finanční zásahy a varují, že to horší ještě přijde. Francouzská minulý měsíc odhadovala, že samotné nároky na pojistné plnění za zrušení akcí budou ve „středních trojciferných milionových částkách eur“. Na to, aby předpověděla částku za přerušení podnikání, bylo příliš brzy. Německá pojišťovna uvedla, že v prvním čtvrtletí utrpěla kvůli pandemii zásah ve výši 700 milionů eur.
A pro všechny organizátory, kteří plánují se rychle ochránit před možnou druhou vlnou koronaviru, nezbývá než popřát hodně štěstí. "Realita je v tuto chvíli taková, že žádná pojišťovna nenabízí krytí zrušení události z důvodu přenosných nemocí," řekl Tolley z Marshe.
V USA se firmy připravují na to nejhorší. I když ještě není jasné, kdo byl krytý, musela se zrušit nebo přešunout obrovská americká turné, včetně Rolling Stones, Boba Dylana a Eltona Johna. Zároveň se poškozené podniky od restaurací v Dallasu až po majitele amerických kasin připravují na soudní bitvu proti svým pojišťovnám. Dva známí šéfové tohoto sektoru, Evan Greenberg z Chubb a Brian Duperreault z , uvedli, že tato pandemie bude pravděpodobně největší katastrofou v historii pojištění.
Co je na této pandemii ve srovnání s katastrofami, jako jsou hurikány, které průmysl rutinně pokrývá, jedinečné, je její záběr. Podle Petera Zaffina, prezidenta , se ohnisko neomezuje pouze na jednu geografickou polohu a netrvá krátce jako tradiční události. "Hluboký dopad a globální povaha Covid-19 je něco, s čím jsme se nikdy nesetkali," uvedl 5. května Zaffino v komentáři k výsledkům za první čtvrtletí. "Neexistuje žádný scénář.“
Odvětví bude v nadcházejících měsících čelit dalším problémům a debata ohledně výpadků podnikání se bude ještě zostřovat. Některé pojišťovny explicitně vyloučily ztráty způsobené viry a jiní tvrdí, že na vyplacení pojistného plnění je třeba skutečné fyzického poškození. Nicméně jeden pojistný trh se zatím drží – ten v Číně, kde pandemie začala. Přímé výplaty byly tlumené vzhledem k nízkému pokrytí pojištěním v zemi.
Světové ekonomiky uvolňují karanténu, ale budoucnost je stále zatěžkána nejistotou. Roste však optimismus, že v příštím roce by se mohla objevit nějaká normalita a že se všechno vrátí do pořádku. Pro pojišťovny však tento sektor zůstává nezmapovaným územím. Dopad pandemie „je jako domino, které začíná padat,“ řekl Stephen Cross, zakladatel a vedoucí strategie a inovací u McGill & Partners. „A nevíme, kolik kostiček spadne.“
Zdroj: Bloomberg