Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč nejhorší poválečný propad ekonomiky zrychluje růst cen nemovitostí?

Rozbřesk: Proč nejhorší poválečný propad ekonomiky zrychluje růst cen nemovitostí?

06.10.2020 9:33
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Se startem pandemie COVID-19 mnozí v obavách vzhlíželi k realitnímu trhu. Není divu – nemovitosti jsou největší třídou aktiv na světě a domácnosti v nich mají uložen největší objem úspor. Při poslední finanční krizi po pádu investiční banky Lehman Brothers přitom realitní trh ztratil globálně více než deset procent a dlouho brzdil domácnosti v návratu do “nového normálu”.

I tentokrát nevypadala situace pro nemovitosti růžově. Masivní uzavírky ekonomiky na jaře tohoto roku měly vedle obchodu, pohostinství, hoteliérství a dopravy zasáhnout zejména realitní sektor – nejistota měla vést k odkladu nákupů a poklesu cen. Zatím nic takového nepozorujeme. V USA ve druhém kvartále rostly ceny nemovitostí nejrychleji od finanční krize, zatímco v Číně se situace tak vymkla kontrole, že místní úřady byly nucené začít tlumit poptávku po nemovitostech novými regulacemi. Mezitím v Německu ceny začaly růst dvouciferným tempem a v Česku tempo růstu realizovaných cen bytů zrychlilo na 8 %. Nejhorší poválečná recese tak zatím paradoxně zrychluje růst cen nemovitostí. Proč?

graf nemovitosti

Na prvním místě samozřejmě musíme zmínit super-expanzivní měnovou politiku. Nízké úrokové sazby podle řady výzkumů na jedné straně ulehčují dlužníkům financování nemovitostí, na straně druhé snižují výnos alternativních investic a podporují investiční poptávku právě na realitním trhu. Při porovnání se situací po pádu Lehman Brothers je měnová expanze na řadě míst agresivnější – to platí zejména pro eurozónu.

Za druhé, daleko aktivnější roli hraje rozpočtová politika. To platí opět zejména pro Evropu, která v průběhu poslední finanční krize tlačila národní státy do rozpočtových úspor. Teď je situace obrácená a Brusel podporuje expanzivní rozpočty. Je však možné, že některá dočasná opatření (jako kurzarbeit, moratoria) jen oddálí tvrdší dopad COVID krize na sektor domácností a realitní sektor zprostředkovaně určité problémy pocítí.

Problémy však nemusí mít nutně všechny vrstvy společnosti. To je fenomén, na který upozorňuje týdeník The Economist, když hovoří o tom, že se ztrátou práce a COVID nejistotou se zatím v Evropě a v USA perou zejména méně kvalifikovaní zaměstnanci a nižší příjmové skupiny, kteří jsou definitivně vytlačovaní z privilegované skupiny “vlastnického bydlení”. Vyšší příjmové skupiny zatím práci mají a výrazně jim klesla možnost peníze utrácet (zavřené bary, restaurace, omezené možnosti cestovat). I proto roste podle The Economist poptávka zejména po investičních nákupech druhých a dalších nemovitostí, ceny dál míří vzhůru a majetkové rozdíly uvnitř západních společností narůstají…


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Klidnější nálada na akciových trzích a návrat Donalda Trumpa z nemocnice přispěly ke zklidnění nálady na rozvíjejících se trzích a koruna lehce posílila.

Žádné velké divy však od české měny čekat nelze. Nejistota ohledně druhé vlny pandemie zůstává vysoká a české měně se pravděpodobně v nejbližších týdnech nebude chtít pokoušet výraznější zisky. 

Zahraniční forex
Koronavirem nakažený americký prezident se vrací z nemocnice a tato zpráva táhne nahoru nejen akcie a výnosy dluhopisů, ale posunuje nahoru i eurodolar. Americká měna tedy paradoxně včera oslabila, ačkoliv příchozí data (konkrétně ISM ve službách) byla zjevně pozitivní, a navíc v americkém Kongresu vzrostly šance na přijetí nového fiskálního balíčku.

Dnes kromě Trumpova zdraví budou hlavní devizové trhy sledovat primárně centrální bankéře – promluví šéf Fedu Powell a hlavní ekonom ECB Lane.

Akcie
Hlavní americké akciové indexy při pondělku zaznamenaly velmi silné růsty za poměrně nízké volatility. Nejlépe se včera po dlouhé době dařilo energetickému sektoru (Exxon Mobile +2,3 %, Chevron +2,1 %, Halliburton +5,5 %). Dařilo se i finančnímu sektoru (Bank of America +1,7 %, Citigroup +2,9 %, Visa +1 %). Z hlavních indexů posílil nejvíce ten technologický, tedy Nasdaq (+2,3 %) a nelze tak nezmínit několik včerejších tahounů: Apple +3,1 %, Alphabet +1,9 %, Nvidia +4,4 %, Facebook +1,8 %, Microsoft +2 %.


 
 

Čtěte více:

Pilulka.cz již brzy na pražské burze! U Patrie koupíte její akcie bez poplatků
05.10.2020 17:30
Svým duchem především technologická společnost Pilulka.cz zveřejnila p...
Aktualizovaný investiční výhled Patrie: Portfolio do každého počasí
06.10.2020 5:55
Trhy jsou nervózní. Jakoby nestačila takřka nepředvídatelná pandemie, ...
Aktivita v sektoru služeb USA stoupla na úroveň před pandemií
05.10.2020 17:13
Aktivita v americkém sektoru služeb v září čtvrtý měsíc za sebou oživi...
Čínský nástup a americká „slabina“
05.10.2020 17:35
Čína po svém vstupu do Světové obchodní organizace dokázala naplno vyu...
Silný růst v úvodu týdne v USA
05.10.2020 22:06
Hlavní americké akciové indexy při pondělku zaznamenaly velmi silné rů...
Trump zpět v Bílém domě, Evropa zahájí mírně v zeleném
06.10.2020 8:55
Evropské trhy dnes nejspíše zahájí obchodování mírným růstem poté, co ...
Americký prezident Trump překonal koronavirus a měsíc před volbami obnoví kampaň
06.10.2020 9:08
Americký prezident Donald Trump v pondělí večer opustil vojenskou nemo...

Váš názor
 •  
  07.10.2020 11:43

  Tak kdy jindy se zadlužit na koupi nemovitosti, než v největší recesi od WW2. To dá přeci rozum. Lidi čekali 10 let na pandemii, aby začali nakupovat nemovitosti a akcie ve velkém. Bohužel pro ně se ani neblizime valuacím před 10 lety.
  czinvestor
 • Friedman
  06.10.2020 17:17

  Ceny rostou, protože "stát tiskne peníze", resp. rostou měnové agregáty.
  Hayek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago