Utaženější finanční podmínky pravděpodobně povedou k menším celkovým návratnostem na globálních trzích, zároveň by ovšem mohly upřednostnit růstové akcie nad hodnotovými, domnívá se největší švýcarská banka UBS. Růst a ziskovost v příštím kvartálu nabudou na významu coby větší motory návratnosti. Dosažení dna u reálných sazeb a úvěrových spreadů bude signalizovat, že utichne pomyslný „vítr do zad“, který nyní poskytuje likvidita, domnívají se také.
„I když tyto změny neimplikují velký propad, znamenají důležitou změnu v povaze této rally,“ domnívají se také analytici, které citovala agentura Bloomberg. „Příznivé tahy likvidity byly největším přispěvatelem tržních zisků.“

Nedávný nárůst amerických reálných výnosů byl pomyslným budíčkem pro investory, kteří vidí v negativních reálných sazbách základní kámen rally, která poslala globální akcie na historická maxima. I když vyšší reálné výnosy signalizují, že ekonomika nabírá na síle, rovněž mohou vést i k utahování finančních podmínek a posunu v alokaci aktiv.
Výnos 10letých TIPS poskočil minulý týden až na -0,77 %, zatímco 11. února byl ještě na -1,08 %. Ve středu byl na -0,83 %.
„Menší zvýšení reálných sazeb pravděpodobně velkou obavu nevyvolá, jak ale reálné sazby zrychlují, může se každý droboučký pohyb stát pro trhy náročnější,“ napsali analytici.
„Fázová změna“ - tedy proměna trhu taženého likviditou na trh, který stojí na růstu a ziskovosti, nastane, až vyvrcholí inflační entuziasmus. Tato proměna bude podle UBS také předcházet případnému odebírání podpory ze strany americké měnové banky.
Analýza podobných událostí, kdy motory v podobě likvidity přeřadí z uvolněné polohy na neutrál, naznačují nižší návratnost na trhu a situaci, kdy růstové akcie marginálně překonávají hodnotové akcie, uvedla UBS. Dolar pak obvykle zaznamenává skromné zisky proti měnám rozvíjejících se trhů a rotace z amerických na jiné trhy už vypadá méně přitažlivě, napsali také analytici.
Zdroj: Bloomberg
Fotka od Jill Wellington z Pixabay