Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Míl: Dukovany bude financovat stát, diskuse o ČEZ nevedly k cíli

Míl: Dukovany bude financovat stát, diskuse o ČEZ nevedly k cíli

10.03.2021 15:02, aktualizováno: 10.3. 17:00
Autor: ČTK

Aktualizováno

Nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát, diskuse o zapojení energetické společnosti ČEZ nevedly k cíli. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky, kterou pořádala nezisková platforma Institut Equilibrium, to dnes řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něj se nyní už jedná o konkrétním řešení, jak výstavbu bloku zaplatit.

"Diskuse, která dnes probíhá o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila u rozhodnutí předsedy vlády (Andreje Babiše - ANO) na stoprocentním financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena," řekl dnes Míl. Hlavním důvodem je podle něj cena peněz.

O tom, že by stát mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám, mluvil už na konci ledna vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do placení bylo příliš drahé. Při plném financování by podle něj stát získal nižší úrokovou sazbu. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

"My jsme potom přišli s myšlenkou, že by ČEZ se měl podílet - minimálně v těch prvních dvou etapách - to znamená příprava výstavby do zahájení výstavby, vlastním vkladem. Ale musím objektivně říct a popravdě přiznat, že ta jednání nespěla k pozitivnímu cíli," řekl dnes Míl.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes ČTK řekl, že firma je připravená spolupracovat na nastavení kterékoliv z variant financování tak, aby naplňovala očekávání státu i péči řádného hospodáře pro ČEZ. "Veškeré úspory z financování se v každém případě promítnou do snížení ceny elektřiny pro spotřebitele a ČEZ z nich nijak neprofituje," dodal.

Postup Česka při financování bude závislý i na schválení ze strany EU. Míl dnes přiznal, že koronavirová pandemie znemožnila některá jednání a přípravu řady podkladů pro Brusel zdržela. "Nejsme na kritické cestě, to v žádném případě. Ale jsme v situaci, kdy bude potřeba řadu věcí rozhodnout v historicky krátké době, abychom byli schopni se posunout dopředu," uvedl zmocněnec.

Spuštění tendru na stavbu nového dukovanského bloku podle něj nemá smysl bez politické shody. Tématem jednání mezi vládou a opozicí jsou v poslední době především bezpečnostní otázky. Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, Rusko ale ve hře zůstává. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Výběr událostí kolem zvažované stavby nových jaderných bloků v ČR:

3. srpna 2009 - Společnost ČEZ zahájila výběrové řízení na výstavbu nových dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín (JETE).

9. února 2011 - Vláda schválila kroky nutné ke stavbě nových bloků JETE, patřila mezi ně investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

18. února 2011 - ČEZ posunul termín dokončení JETE na 2025.

18. ledna 2013 - Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke stavbě dvou nových bloků JETE.

10. dubna 2014 - Tendr na stavbu byl zrušen, ČEZ uvedl, že bez státních garancí je stavba nemožná. Nabídky podaly americká firma Westinghouse, rusko-české Konsorcium MIR.1200 (Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress) a francouzská Areva, kterou však ČEZ pro nesplnění podmínek z tendru vyřadil.

18. května 2015 - Vláda schválila aktualizaci státní energetické koncepce, podle které budou hlavním zdrojem výroby energie v ČR jaderná energetika a obnovitelné zdroje.

3. června 2015 - Vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Je podle něj žádoucí zahájit přípravu výstavby jednoho bloku v Dukovanech a jednoho v JETE s možností rozšíření na dva.

1. června 2017 - ČEZ zřídil novou divizi jaderná energetika.

15. června 2017 - Stálý výbor pro jadernou energetiku rozhodl, že se uvažuje o třech modelech financování stavby v Dukovanech - prvním je výstavba prostřednictvím dceřiných firem ČEZ, druhým výstavba prostřednictvím státu, kdy by stát odkoupil dceřiné firmy, a třetím výstavba prostřednictvím státu, kdy by stát odkoupil přímo část ČEZ.

13. listopadu 2017 - ČEZ požádal o posouzení vlivu nových bloků v Dukovanech na životní prostředí.

22. listopadu 2018 - Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že stavbu v Dukovanech by měla zajistit dceřiná firma ČEZ.

18. února 2019 - Vláda změnila statut Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Předsedou se stal Babiš.

21. února 2019 - Na konferenci o jaderné energetice Babiš řekl, že stát chce uzavřít smlouvu s ČEZ. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl doplnil, že stát se zaměří na Dukovany.

30. dubna 2019 - Na Evropském jaderném fóru Babiš uvedl, že optimálním řešením by byly jaderné zdroje menšího výkonu.

2. července 2019 - Vláda schválila, že investory nových zdrojů budou dceřiné firmy ČEZ - EDU II pro Dukovany a ETE II pro JETE. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ.

15. srpna 2019 - Ministr průmyslu Karel Havlíček uvedl, že stavba v Dukovanech by mohla začít kolem roku 2030, blok by mohl být postaven mezi roky 2035 až 2040.

30. srpna 2019 - Nové jaderné bloky v Dukovanech získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA).

16. října 2019 - Babiš řekl, že ČR musí prosadit stavbu nových bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.

13. listopadu 2019 - Premiér uvedl, že nový blok Dukovan se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036.

16. prosince 2019 - Představený Národní investiční plán vlády počítal se dvěma novými bloky v ČR za 300 miliard korun.

25. března 2020 - ČEZ předal SÚJB žádost o povolení umístit stavbu nového zdroje u Dukovan. Žádost se týká dvou bloků.

27. dubna 2020 - Kabinet přijal návrhy smluv s ČEZ o stavbě v Dukovanech pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí.

28. května 2020 - Babiš oznámil, že stát poskytne ČEZ na stavbu nového bloku v Dukovanech půjčku.

10. června 2020 - Oznámeno, že ČEZ v Dukovanech předpokládá investice za 55 miliard korun, aby udržel čtyři bloky v provozu ještě 25 až 27 let. Pokračuje i v přípravách nového bloku.

20. července 2020 - Vláda schválila model financování bloku v Dukovanech. Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ.

28. července 2020 - Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku Dukovan.

3. září 2020 - Premiér Babiš řekl, že dodavatele stavby bloku Dukovan vybere až vláda, která vzejde z voleb na podzim 2021.

17. prosince 2020 - Senát vyzval vládu, aby do tendru na stavbu bloku v Dukovanech nezařadila firmy z Ruska a Číny, tedy zemí, které jsou rizikové z hlediska národní bezpečnosti. O stavbu se dále zajímají firmy z Francie, Jižní Koreje a USA.

20. prosince 2020 - Proti případnému nevpuštění ruských a čínských firem se vyslovil prezident Miloš Zeman. Hrozilo by podle něho zdražení projektu.

27. ledna 2021 - Ministr Havlíček po jednání s představiteli opozice řekl, že Čína je pro všechny strany nepředstavitelným hlavním dodavatelem bloku v Dukovanech. Vyloučení Číny z tendru je tak podle něj velmi pravděpodobné.

3. března 2021 - Sněmovna opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, která chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu.

8. března 2021 - Společnost Elektrárna Dukovany II získala od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech.

10. března 2021 - Nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát, diskuse o zapojení energetické společnosti ČEZ nevedly k cíli. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky to řekl vládní zmocněnec Jaroslav Míl.
 

Čtěte více:

ODS prosadila odklad schvalování zákona o výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Dukovan do února
20.01.2021 13:00
Návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřin...
Havlíček: Čínu jako dodavatele Dukovan vylučují všechny strany
27.01.2021 15:53
Čína je pro všechny politické strany nepředstavitelným hlavním dodavat...
Opozice tlačí na vyloučení Číňanů i Rusů z jaderného tendru dostavby Dukovan
10.02.2021 14:14
Opozici se dnes povedlo oddálit schvalování zákona, který se týká stav...
TI: Příprava nových jaderných zdrojů v ČR je netransparentní
17.02.2021 13:36
Přípravu nových jaderných zdrojů v ČR provází netransparentnost. V tis...
Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu
19.02.2021 17:05
Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny dnes Sn...
Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
03.03.2021 14:26
Finální textová podoba tendru na stavbu nového bloku dukovanské elektr...

Váš názor
 • Je rozhodnuto, po volbách to spadne pod stůl.
  10.03.2021 20:49

  Kdyby to financoval byť částečně ČEZ, mohl by po zrušení tendru žádat náhradu škody. Tahle zábrana padá. Do voleb se tendr nevypíše a po volbách se to zruší.
  Jenyk
  • Re: Je rozhodnuto, po volbách to spadne pod stůl.
   10.03.2021 21:44

   Nechci dnes ani nebudu později suplovat za g5.. Vsadil bych na to, že se to někdy po volbách vypíše. Jestliže podpoře většiny prodávaných potravin z českých zdrojů v našich marketech se každý směje, tak energetickou soběstačnost si nedovolí nikdo zpochybnit ani z EU. Může to spadnout na bezpečnostních rizicích, což by byl zástupný argument. Rosatom prohlásil, že bude klidně subdodavatelem pod Francouzi. Výkon 1200 jako maximální je zdůvodňován limitem chlazení, že víc to technicky v povodí údajně nejde. Pár dnů staré povolení je vydáno na 2x 1200, což mohou být otevřená vrátka pro 1 blok nad 1200, aniž by se zúčastnili ti, kteří doposud parametr 1200 jako jediní splňují. A tím by se vyloučilo to bezpečnostní riziko. Madam "za podmínky, pokud by" Drábová má za ušima. Respekt.
   Mudr.c
 •  
  10.03.2021 15:31

  Tak a nejdražší varianta na světě, to znamená postaví stát a sám ji bude provozovat? Po dvou letech po stavbě zjistí, že nejvýhodnější je to prodat ( samozřejmě nejlepší nabídce, možná hned CEZ ) pod cenou za cca 50% vstupního kapitálu na stavbu. Vidím pozitivně pro majitele akcií ČEZ a pro ně to lépe dopadnout nemohlo. Daňový poplatník zapláče.
  Apolonius
  •  
   10.03.2021 17:40

   Nejoptimalnější varianta byla ta 70 ku 30, podle majetkového podílu stát vs akcionáři. Jenže v tom případě si stát bude narokovat i výběr zřizovatele stavby. Takže je to jasné. Ruský šváb z hradu si prosadí Rosatom!
   Henry
   • Optimální
    11.03.2021 8:02

    Optimální (optimální už je nejlepší, slovo nejoptimálnější je nesmysl) varianta je, aby elektrárnu postavil ČEZ nebo někdo jiný, až bude potřeba. Každý rozumný invrstor to rozpozná včas, tj. v elektrárrenství desítky let dopředu. Kde bude výroab elektřiny za 30 let? Německo už vyrábí více než polovinu z obnovitelných zdrojů.
    Pracovitý Prosecký
  • a kdo to zaplati
   10.03.2021 15:57

   danovy poplatnici nebo se to vubec nebude realizovat, to je asi nejúpravdepodobnejsi
   rtep
   • Re: a kdo to zaplati
    10.03.2021 23:13

    Nebo se to rozestaví, utopí prvních 50 miliard, zaplatí penále a stavba se zakonzervuje na neurčito (tzn. navždy)...
    qwer
Aktuální komentáře
10.05.2021
17:54Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie  
17:49Jiná úroveň řešení
16:03BioNTech se dostal meziročně ze ztráty do zisku 1,1 miliardy eur
16:02Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
15:34Hackeři zaútočili na největšího amerického provozovatele ropných potrubí. Rafinerie objednávají tankery
14:21Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o výplatě úrokových výnosů CZ0002006000 a úrokových sazbách CZ0002005275
14:06Od Baidu po Xiaomi. Čínští tech giganti investují do elektromobilů
13:45Týdenní výhled: Inflační reporty v centru pozornosti, Fed bude ujišťovat o pokračování podpory  
12:45Martin Cakl k zítřejším výsledkům ČEZ: Jednorázové vlivy se nebudou opakovat, upravená EBITDA by ale mohla být vyšší  
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Vnitřní informace
11:48Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Komerční banky za 1Q21  
11:45Komodity dále rostou, úvod týdne je pro akcie smíšený  
11:35Kashkari: Nulové sympatie pro Wall Street, rozhodující je trh práce
11:26Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše od března 2018. A jejich očekávání na rekordu
10:48Zájem o bezpilotní letouny roste a my patříme ke světové špičce, říká šéf Primoco UAV před posledním týdnem úpisu akcií na pražské burze
10:24Petr Dufek: Situace ve službách se stabilizuje. Část cestovního ruchu se odráží ode dna
10:23Rozvolnění: Které služby, obchody a aktivity se dnes otevírají?
9:38Rozbřesk: Německo zrychluje vakcinaci, další plus pro euro
8:55Tržby v sektoru polovodičů letos zrychlí o osminu a překonají půl bilionu dolarů, předpovídá IDC
8:51Česko otevírá maloobchod, cena ropy roste a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)