Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu

Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu

19.02.2021 17:05
Autor: ČTK

Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny dnes Sněmovna opět přerušila. Důvodem je spor o podobu zákona, v němž chce opozice uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Vládní koalice tomu nakloněna není.

Přerušení schůze si vynutila opozice poté, co Sněmovna hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD schválila omezení řečnické doby na maximálně deset minut. Prosadil to poslanec ANO Roman Kubíček v reakci na dvouhodinové vystoupení poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, které předseda komunistů Vojtěch Filip nazval obstrukcí a navrhoval obdobné omezení řečnické doby.

Langšádlová mimo jiné opětovně varovala před zapojením ruských a čínských firem do projektu. Neúspěšně prosazovala přerušení debaty o zákonu do poloviny května. Zdůvodnila to potřebou znovu projednat stavbu vládním výborem pro jadernou energetiku. Musí se podle ní vyjasnit třeba výkupní cena energie s ohledem na budoucí vývoj veřejných financí.

Poslankyně také žádala o to, aby premiér Andrej Babiš (ANO) předložil Sněmovně zadávací dokumentaci a aby do ní společnost ČEZ jako investor řádně zahrnula bezpečnostní požadavky.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně zdůraznil, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

Lidovci by chtěli do zákona vložit ustanovení, podle něhož by ministerstvo průmyslu a obchodu nesmělo uzavřít smlouvu o výkupu, která by mohla ohrozit životní nebo strategický zájem podle Bezpečnostní strategie ČR. Ministerstvo by si kvůli tomu mělo vyžádat předem stanovisko všech zpravodajských služeb České republiky, která by po projednání vládou byla předložena k projednání Parlamentu.

Schvalování zákona měla Sněmovna na programu už minulou středu, po tříhodinové rozpravě jednání přerušila. Koalice se poté rozhodla zákon doprojednat na mimořádné schůzi.

Jaderní experti žádají v soutěži o Dukovany účast všech uchazečů

Případné vyloučení uchazečů o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ze zadávacího řízení je iracionální a omezí konkurenci, uvedla dvacítka specialistů v jaderné energetice. Chtějí soutěž všech způsobilých dodavatelů, napsali v prohlášení, které dnes poskytl ČTK první ředitel Jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký.

Sněmovna se dnes sešla ke schvalování tzv. nízkoúhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Dukovan. Předloha souvisí se zajištěním financování projektu společnosti ČEZ. Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

"Vyloučení kteréhokoli uchazeče způsobilého splnit technické a obchodní podmínky poptávky na výstavbu jaderné elektrárny ze zadávacího řízení je iracionálním krokem. Jediným účinným nástrojem investora k udržení nákladů stavby v akceptovatelných mezích je využití konkurenčního tlaku na dodavatele ve výběrovém řízení," uvedli experti. Úsilí vyřadit ze soutěže některé dodavatele je podle prohlášení krokem hraničícím s trestnými činy zjednání výhody a pletichy při zadání veřejné zakázky.

Politické zasahování do odborných kompetencí podle jaderných specialistů znemožní firmě ČEZ postupovat s péčí řádného hospodáře. Následky špatně provedeného výběrového řízení budou dlouhodobé, varovali. Žádají, aby soutěž o výstavbu nového bloku v Dukovanech byla vyhlášena bezodkladně a s korektně stanovenými technickými a obchodními podmínkami, které umožní podat nabídku všem způsobilým dodavatelům.

Dvacítka expertů chce také návrat k platné aktualizované státní energetické koncepci, která nyní není plněna. Doporučili, aby nynější energetickou koncepci nebo případně její novou podobu schválil i Parlament formou zákona. "Oproti plánům v aktualizované státní energetické koncepci má republika značné časové zpoždění, a proto další odklad soutěže o dodávku jaderné elektrárny Dukovany II povede v budoucnosti k vážným problémům, mimo jiné zmaří i odstavení uhelných zdrojů v termínu doporučeném Uhelnou komisí," dodali.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny. Počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku na konci července. Havlíček a šéf ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022.


Čtěte více:

Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan
19.11.2020 10:32
Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárn...
Babiš a Havlíček jednali s EDF, která chce stavět v Dukovanech
23.11.2020 9:05
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček...
Babiš: Tendr na Dukovany stát stále konzultuje s Evropskou komisí, připraven není
23.11.2020 17:22
Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany...
Havlíček: Tendr na Dukovany do konce roku nebude, máme 4 varianty
09.12.2020 13:13
Výběrové řízení na nový jaderný blok v Dukovanech do konce roku vypsán...
Prezident Zeman nepodepíše daňový balík a je proti vylučování Ruska a Číny z Dukovan
21.12.2020 8:31
Vládní daňový balíček se snížením daně z příjmů zaměstnanců a zvýšením...
ODS prosadila odklad schvalování zákona o výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Dukovan do února
20.01.2021 13:00
Návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřin...
Havlíček: Stát by mohl stavbu v Dukovanech financovat sám
27.01.2021 10:52
Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zc...
Havlíček: Čínu jako dodavatele Dukovan vylučují všechny strany
27.01.2021 15:53
Čína je pro všechny politické strany nepředstavitelným hlavním dodavat...
Trhy v úvodu zamíří vzhůru. Pozornost patří výsledkům KB i schvalování Dukovan
10.02.2021 8:52
Hlavní evropské akciové trhy naznačují pohledem futures shodně růstový...
Opozice tlačí na vyloučení Číňanů i Rusů z jaderného tendru dostavby Dukovan
10.02.2021 14:14
Opozici se dnes povedlo oddálit schvalování zákona, který se týká stav...

Váš názor
 •  
  21.02.2021 13:19

  Všechny tyhle řeči o tom, že je nebezpečné do tendru zařazovat i Rusko a Čínu jsou blábol. A každý to ví. Ten kdo umí počítat aspoň do desti si spočítá, že to nebezpečné je, ale pro státní rozpočet. V okamžiku, kdy tam budou jen dvě firmy, jak by si přála opozice společně s USA, tak bude cena dvojnásobná. A vidí v tom zase nádhernou příležitost pro korupci, až se jim společně s médii podaří totálně zblbnout národ aby je dostal ke kormidlu.
  ricochet
  • Ricocger
   21.02.2021 14:00

   To ví jen lidé jako ty. Co neustále pochlebují Rusku a plivou na západ a podnikatele soudruhu. Realisra včetně Drábové, ví proč Rusko ne. Ostatně Drábová se nechala slyšet, že než Rusko, radsi nic. A to neřeší tvůjbideologický pohlef. Zná dobře slabiny Ruska. Precizní technická úroveň, ovsem slabá dokumentace včetně bezpečností a nevymahatelnost evripského práva v Rusku. Američané mají zatím výhodu proti Francii Korei, že dělají bloku do 1200 a více neuchladíme. Ale to bys musel sundat probostbolševické brýle a zájímat se o realitu. Klidně mě zase urážej, od Tebe mě ti nevadí.
   Velkamedvědice
   • Re: Ricocger
    21.02.2021 17:08

    Hele medvěde, trochu si zbytečně nabíháš. Být Tebou, tak zklidním, ono je dnes stejně ještě brzy. A s energetikou jsem plně, nebo dnes již jen velmi částečně spojen desítky let a tady tyto příspěvky (nemyslím přímo Tvé) jsou mnohdy k smíchu. Ono by se toho obrátilo, kdyby sem tam nezachránil ČEPS blackdown v ČR. To by pak mnohým bylo veselo ve výtahu své firmy.
    Bohus
    • Bohuš
     21.02.2021 17:54

     Ahoj. Zdroj jedna..mluvený rozhovor Drábová
     Velkamedvědice
     • Re: Bohuš
      21.02.2021 17:56

      Zdroj jedna se nepřetiskl https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/96491/dana-drabova-varuje-pred-ruskem-pro-dostavbu-dukovan-bych-je-nezvolila-zemanovy-reakce-se-nebojim.html?fbclid=IwAR0CEZVr1wClXSvJwN5SxZeduHaDtk-LjYwcOb_BvGy-SL6TavC0hrPmV2Q
      Velkamedvědice
      • VM
       21.02.2021 18:15

       Prcka Danu znám osobně a dost dlouho. Taky není třeba věřit všemu tomu co vytrubuje do světa. Jsou i jiné zájmy, že! Taky už není nejmladší, tak co mi je po mladejch :-).
       Bohus
       • Re: VM
        21.02.2021 18:19

        Jako mě nepřijde úplně blbá a logiku to má... Opatruj se
        Velkamedvědice
        •  
         21.02.2021 18:36

         Naopak, je velmi chytrá. Jen mě sem tam pěkně se.re, ale na to už jsme si zvykli.
         Bohus
         • konec
          21.02.2021 19:25

          dal jsem tady pár příspěvků k jednomu a půl tématau a koukám že tady vypadám jak jediný diskutující, takže se omlouvám a dám si pozor.
          Bohus
          • Re: konec
           21.02.2021 20:02

           Tak já sem už nereagoval, páč sem předpokládal, že oba moje odkazy si četl, takže je to zbytečné. Chápej, kdybych jí měl dělat orál, tak bych se zapotil, ake tady s ní souhlasím. Nejen, že jde o výběr skutečně dlohodobého strategického partnera, ale i i když mají jádro zmáknuté, dvakrát prostě nestoupíš do jedné řeky a dnes je nereálné, že byvhom si projekt dělali z 80 procent sami a tím si to ošéfovali a v případě problému nevěrím ve vymahatelnost evropského práva v Rusku, takže za mě postbolševik ne, max. jako součást konsorcia a dokud korejci nebo francouzi nenabídnou výkon do 1200, víš kdo zbývá. Jinak za mě jádro ano, ostatně ti švédi se k němu vrátili a vůbec bych se nedivil, kdyby němci taky hodili částečně zpátečku. Nejsem odborně na výši, jako vět#ina zdejších pisálků, abych to uměl oresně spočítat, bude to asi více než Benešových 60 eur, sle Sašovým 130 se směju. A že v té době předpokládají tržní cenu 90 vůbec nevylučuji, přes 100 eur sem zažil. Zelenou energií nemáme šanci #píčky utáhnou, přečerpávačky jsou množstevně omezené, uhlí jednou dojde a na akumulátory, co prý někdy kapacitně budou?? Kdo ví, nejsou. Vlastní výroba emisní zatížení sníží, problém je odpad, ale i ten se už zčásti zpracovává.
           Velkamedvědice
     • Re: Bohuš
      21.02.2021 17:55

      Zdroj 2 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdyz-dukovany-nepostavime-svet-se-nezbori-rika-dana-drabova-131472?fbclid=IwAR2Kcq67aKdy0iH-JCGVBgelM-x7e4uSNsbKLrNQquKTXr3048mLAnHXkhk
      Velkamedvědice
 •  
  19.02.2021 21:24

  až exne hradní loutka, tendr vyšumí do ztracena a nic se stavět nebude. Zatím se musíme tvářit, že nové bloky chceme :-)
  lunatic with skateboard
  • Nejde
   20.02.2021 22:44

   o to, zda nové bloky chceme nebo nechceme. Kde ale jinde vyrábět dostatek elektřiny, až se odstaví uhelné zdroje a přijde ta elektromobilita? Tedy z méně zdrojů zajistit větší spotřebu... Ani teď nejsou slunečníky a větrníky schopny vůbec pokrýt spotřebu, natož aby garantovaly nepřetržitou dodávku. A kde jinde se vezme záloha těchto eko-zdrojů? Z baterií? Baterie není zdroj, to je špajza, kterou je třeba před vyjedením naplnit... Dost pochybuji, že to nabití novozdroje zvládnou zajistit samy.
   Frakul
  •  
   19.02.2021 21:34

   Snad mu nepostaví jako pomník ten kanál. Včera sem ti odpověděl ohledně toho Hradiska. Hezký večer.
   Velkamedvědice
 •  
  19.02.2021 17:15

  Zdá se, že opozice je zainteresovaná na přidělení zakázky tomu nejhoršímu, Westinghouse. Než bude blok dostavěn budou ve světě existovat jiné geopolitické poměry a proto by bylo dobré abychom se drželi výhradně ekonomických parametrů a bylo by špatné kdyby rozhodování bylo podřízeno současné ideologii.
  juniper
  •  
   19.02.2021 21:06

   Prosím o důkaz, ať to nevypadá, že jde o pomluvu.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře
18.05.2022
17:20Americké hladké přistání a jedna atypická cyklická akcie
16:43EU ukázala únikovou cestu z ruských fosilních paliv. Bude stát 300 miliard eur do roku 2030
16:29Slabší den na akciích ve světě a další zisky pro korunu  
15:29Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásí bankrot
13:12Akcie ČEZ po spekulacích o rozdělení nejvýše od roku 2008. Padla hranice 1100 Kč
12:50Damodaran: Téměř vše je o inflaci, vyjasněte si, kdy začnete znovu nakupovat akcie
12:15Výroba aut v Česku kvůli problémům v dodavatelských řetězcích klesla o pětinu
11:32Kontejnerový gigant vstupuje do Air France-KLM, stane se jedním z hlavních akcionářů
11:21Evropské trhy si po včerejším růstu vybírají oddechový čas; ČEZ nejvýše od roku 2008  
11:06Powell uznává, že stimulů bylo hodně a sazby měly stoupnout dřív  
10:52Váleční uprchlíci. Polsku kromě nákladů přinesou asi i ekonomické výhody
9:54J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.:Záznam z konference pro investory
9:34Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO, Stoltenberg to uvítal
9:11Rozbřesk: Aleš Michl dostal od trhů žlutou kartu, Tomáš Holub nechce jít tureckou cestou
9:07Britská inflace se vyšplhala nejvýše od 80. let
8:55Twitter plánuje prosadit dohodu o prodeji, evropské futures jsou dnes mírně nad nulou  
8:54Tomáš Holub z ČNB pro HN: Nový guvernér dostal žlutou kartu. Pomohlo by ujištění trhů, že inflaci zkrotíme
6:01Jak správně naskočit do pozice a včas ji opustit. Třetí díl webináře Staňte se mistry tradingu už 19. 5. od 15:00!
17.05.2022
22:05O slovo se přihlásila pozitivní nálada, AMD +8,73 %  
17:22Návrat na historicky průměrné valuace a konec jednoho akciového příběhu posledních dvou let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bath & Body Works Inc (04/22 Q1, Aft-mkt)
Burberry Group PLC (03/22 Q4, Bef-mkt)
Cisco Systems Inc (04/22 Q3, Aft-mkt)
Lowe's Cos Inc (04/22 Q1, Bef-mkt)
Synopsys Inc (04/22 Q2, Aft-mkt)
Target Corp (04/22 Q1, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
13:00Analog Devices Inc (04/22 Q2)
15:30TJX Cos Inc/The (04/22 Q1)