Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu

Spor o podobu zákona o Dukovanech pokračuje, opozice chce záruky na dodavatele či maximální cenu

19.02.2021 17:05
Autor: ČTK

Schvalování zákona o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny dnes Sněmovna opět přerušila. Důvodem je spor o podobu zákona, v němž chce opozice uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Vládní koalice tomu nakloněna není.

Přerušení schůze si vynutila opozice poté, co Sněmovna hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD schválila omezení řečnické doby na maximálně deset minut. Prosadil to poslanec ANO Roman Kubíček v reakci na dvouhodinové vystoupení poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, které předseda komunistů Vojtěch Filip nazval obstrukcí a navrhoval obdobné omezení řečnické doby.

Langšádlová mimo jiné opětovně varovala před zapojením ruských a čínských firem do projektu. Neúspěšně prosazovala přerušení debaty o zákonu do poloviny května. Zdůvodnila to potřebou znovu projednat stavbu vládním výborem pro jadernou energetiku. Musí se podle ní vyjasnit třeba výkupní cena energie s ohledem na budoucí vývoj veřejných financí.

Poslankyně také žádala o to, aby premiér Andrej Babiš (ANO) předložil Sněmovně zadávací dokumentaci a aby do ní společnost ČEZ jako investor řádně zahrnula bezpečnostní požadavky.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu společnosti ČEZ. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně zdůraznil, že při přípravě tendru se postupuje podle usnesení vlády, podle něhož musí být zohledněny bezpečnostní požadavky státu.

Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

Lidovci by chtěli do zákona vložit ustanovení, podle něhož by ministerstvo průmyslu a obchodu nesmělo uzavřít smlouvu o výkupu, která by mohla ohrozit životní nebo strategický zájem podle Bezpečnostní strategie ČR. Ministerstvo by si kvůli tomu mělo vyžádat předem stanovisko všech zpravodajských služeb České republiky, která by po projednání vládou byla předložena k projednání Parlamentu.

Schvalování zákona měla Sněmovna na programu už minulou středu, po tříhodinové rozpravě jednání přerušila. Koalice se poté rozhodla zákon doprojednat na mimořádné schůzi.

Jaderní experti žádají v soutěži o Dukovany účast všech uchazečů

Případné vyloučení uchazečů o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ze zadávacího řízení je iracionální a omezí konkurenci, uvedla dvacítka specialistů v jaderné energetice. Chtějí soutěž všech způsobilých dodavatelů, napsali v prohlášení, které dnes poskytl ČTK první ředitel Jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký.

Sněmovna se dnes sešla ke schvalování tzv. nízkoúhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Dukovan. Předloha souvisí se zajištěním financování projektu společnosti ČEZ. Opozice mimo jiné navrhla uzákonit, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) koncem ledna po jednání se zástupci stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, ve hře ale zůstává Rusko.

"Vyloučení kteréhokoli uchazeče způsobilého splnit technické a obchodní podmínky poptávky na výstavbu jaderné elektrárny ze zadávacího řízení je iracionálním krokem. Jediným účinným nástrojem investora k udržení nákladů stavby v akceptovatelných mezích je využití konkurenčního tlaku na dodavatele ve výběrovém řízení," uvedli experti. Úsilí vyřadit ze soutěže některé dodavatele je podle prohlášení krokem hraničícím s trestnými činy zjednání výhody a pletichy při zadání veřejné zakázky.

Politické zasahování do odborných kompetencí podle jaderných specialistů znemožní firmě ČEZ postupovat s péčí řádného hospodáře. Následky špatně provedeného výběrového řízení budou dlouhodobé, varovali. Žádají, aby soutěž o výstavbu nového bloku v Dukovanech byla vyhlášena bezodkladně a s korektně stanovenými technickými a obchodními podmínkami, které umožní podat nabídku všem způsobilým dodavatelům.

Dvacítka expertů chce také návrat k platné aktualizované státní energetické koncepci, která nyní není plněna. Doporučili, aby nynější energetickou koncepci nebo případně její novou podobu schválil i Parlament formou zákona. "Oproti plánům v aktualizované státní energetické koncepci má republika značné časové zpoždění, a proto další odklad soutěže o dodávku jaderné elektrárny Dukovany II povede v budoucnosti k vážným problémům, mimo jiné zmaří i odstavení uhelných zdrojů v termínu doporučeném Uhelnou komisí," dodali.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny. Počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku na konci července. Havlíček a šéf ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022.


Čtěte více:

Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan
19.11.2020 10:32
Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárn...
Babiš a Havlíček jednali s EDF, která chce stavět v Dukovanech
23.11.2020 9:05
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček...
Babiš: Tendr na Dukovany stát stále konzultuje s Evropskou komisí, připraven není
23.11.2020 17:22
Tendr na stavbu plánovaného nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany...
Havlíček: Tendr na Dukovany do konce roku nebude, máme 4 varianty
09.12.2020 13:13
Výběrové řízení na nový jaderný blok v Dukovanech do konce roku vypsán...
Prezident Zeman nepodepíše daňový balík a je proti vylučování Ruska a Číny z Dukovan
21.12.2020 8:31
Vládní daňový balíček se snížením daně z příjmů zaměstnanců a zvýšením...
ODS prosadila odklad schvalování zákona o výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku Dukovan do února
20.01.2021 13:00
Návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřin...
Havlíček: Stát by mohl stavbu v Dukovanech financovat sám
27.01.2021 10:52
Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zc...
Havlíček: Čínu jako dodavatele Dukovan vylučují všechny strany
27.01.2021 15:53
Čína je pro všechny politické strany nepředstavitelným hlavním dodavat...
Trhy v úvodu zamíří vzhůru. Pozornost patří výsledkům KB i schvalování Dukovan
10.02.2021 8:52
Hlavní evropské akciové trhy naznačují pohledem futures shodně růstový...
Opozice tlačí na vyloučení Číňanů i Rusů z jaderného tendru dostavby Dukovan
10.02.2021 14:14
Opozici se dnes povedlo oddálit schvalování zákona, který se týká stav...

Váš názor
 •  
  21.02.2021 13:45

  Zpolitizovat ideologickým náboženstvím - jak za komancu.....vždyť se musíme ptát na stavbu jádra v Bruselu, podobně jako dříve v Moskvě.
  g5
  •  
   21.02.2021 14:02

   Musel by srs zajímat o fakta trolle. V Bruselu šlo zejména o dotace na bezemisní zdroj. Proč ne tvůj chkebodárce sem vysvětlil.
   Velkamedvědice
   •  
    21.02.2021 14:04

    Dotace? Co jiného čekat než socialismus.
    g5
    • telátko
     21.02.2021 14:29

     Říkej si tomu jak chceš, jsou to i naše peníze a chtěli jsme z toho těžit v rámci bezemisního programu. Ty tafdy lžeš o prosbě o dovolení. Klasika. Ty a David. překroutit, co jde.
     Velkamedvědice
     • Re: telátko
      21.02.2021 14:32

      O naše peníze jedeme pokorně žádat verchusku?
      g5
      •  
       21.02.2021 14:43

       Opět reakce blbečka. Kdo si nepodá žádost o dotaci, ji logicky nedostane. Inteligentní člověk to zkusit může. Peníze z nebe padají jen lidem žijícím z rozpočtu jako ty, co se o sebe nedokáží postarat ale druhé poučují. Když vstoupíš do fotbalového klubu a zaplatíš poplatek, seš blb, pokud nezkusíš požádat o štulpny. Víš Ivánku. Co Sputnik z černého trhu? To ti nevadí, černá ekonomika. Evidentně mohutně buší v tvých žilách. Tímto končím nekonečné kolo, kdy budeš neustále rozšiřovat téma. Máš poslední slovo, udělej si Ivánku. Je r legrace, jak neustále žvaníš o referendu, ale jeho výsledku neuznáváš.
       Velkamedvědice
       •  
        21.02.2021 14:45

        Proč podávat žádost na vlastní?
        g5
 •  
  21.02.2021 13:19

  Všechny tyhle řeči o tom, že je nebezpečné do tendru zařazovat i Rusko a Čínu jsou blábol. A každý to ví. Ten kdo umí počítat aspoň do desti si spočítá, že to nebezpečné je, ale pro státní rozpočet. V okamžiku, kdy tam budou jen dvě firmy, jak by si přála opozice společně s USA, tak bude cena dvojnásobná. A vidí v tom zase nádhernou příležitost pro korupci, až se jim společně s médii podaří totálně zblbnout národ aby je dostal ke kormidlu.
  ricochet
  • Ricocger
   21.02.2021 14:00

   To ví jen lidé jako ty. Co neustále pochlebují Rusku a plivou na západ a podnikatele soudruhu. Realisra včetně Drábové, ví proč Rusko ne. Ostatně Drábová se nechala slyšet, že než Rusko, radsi nic. A to neřeší tvůjbideologický pohlef. Zná dobře slabiny Ruska. Precizní technická úroveň, ovsem slabá dokumentace včetně bezpečností a nevymahatelnost evripského práva v Rusku. Američané mají zatím výhodu proti Francii Korei, že dělají bloku do 1200 a více neuchladíme. Ale to bys musel sundat probostbolševické brýle a zájímat se o realitu. Klidně mě zase urážej, od Tebe mě ti nevadí.
   Velkamedvědice
   • Re: Ricocger
    21.02.2021 17:08

    Hele medvěde, trochu si zbytečně nabíháš. Být Tebou, tak zklidním, ono je dnes stejně ještě brzy. A s energetikou jsem plně, nebo dnes již jen velmi částečně spojen desítky let a tady tyto příspěvky (nemyslím přímo Tvé) jsou mnohdy k smíchu. Ono by se toho obrátilo, kdyby sem tam nezachránil ČEPS blackdown v ČR. To by pak mnohým bylo veselo ve výtahu své firmy.
    Bohus
    • Bohuš
     21.02.2021 17:54

     Ahoj. Zdroj jedna..mluvený rozhovor Drábová
     Velkamedvědice
     • Re: Bohuš
      21.02.2021 17:56

      Zdroj jedna se nepřetiskl https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/96491/dana-drabova-varuje-pred-ruskem-pro-dostavbu-dukovan-bych-je-nezvolila-zemanovy-reakce-se-nebojim.html?fbclid=IwAR0CEZVr1wClXSvJwN5SxZeduHaDtk-LjYwcOb_BvGy-SL6TavC0hrPmV2Q
      Velkamedvědice
      • VM
       21.02.2021 18:15

       Prcka Danu znám osobně a dost dlouho. Taky není třeba věřit všemu tomu co vytrubuje do světa. Jsou i jiné zájmy, že! Taky už není nejmladší, tak co mi je po mladejch :-).
       Bohus
       • Re: VM
        21.02.2021 18:19

        Jako mě nepřijde úplně blbá a logiku to má... Opatruj se
        Velkamedvědice
        •  
         21.02.2021 18:36

         Naopak, je velmi chytrá. Jen mě sem tam pěkně se.re, ale na to už jsme si zvykli.
         Bohus
         • konec
          21.02.2021 19:25

          dal jsem tady pár příspěvků k jednomu a půl tématau a koukám že tady vypadám jak jediný diskutující, takže se omlouvám a dám si pozor.
          Bohus
          • Re: konec
           21.02.2021 20:02

           Tak já sem už nereagoval, páč sem předpokládal, že oba moje odkazy si četl, takže je to zbytečné. Chápej, kdybych jí měl dělat orál, tak bych se zapotil, ake tady s ní souhlasím. Nejen, že jde o výběr skutečně dlohodobého strategického partnera, ale i i když mají jádro zmáknuté, dvakrát prostě nestoupíš do jedné řeky a dnes je nereálné, že byvhom si projekt dělali z 80 procent sami a tím si to ošéfovali a v případě problému nevěrím ve vymahatelnost evropského práva v Rusku, takže za mě postbolševik ne, max. jako součást konsorcia a dokud korejci nebo francouzi nenabídnou výkon do 1200, víš kdo zbývá. Jinak za mě jádro ano, ostatně ti švédi se k němu vrátili a vůbec bych se nedivil, kdyby němci taky hodili částečně zpátečku. Nejsem odborně na výši, jako vět#ina zdejších pisálků, abych to uměl oresně spočítat, bude to asi více než Benešových 60 eur, sle Sašovým 130 se směju. A že v té době předpokládají tržní cenu 90 vůbec nevylučuji, přes 100 eur sem zažil. Zelenou energií nemáme šanci #píčky utáhnou, přečerpávačky jsou množstevně omezené, uhlí jednou dojde a na akumulátory, co prý někdy kapacitně budou?? Kdo ví, nejsou. Vlastní výroba emisní zatížení sníží, problém je odpad, ale i ten se už zčásti zpracovává.
           Velkamedvědice
           • VM
            21.02.2021 20:20

            Uvěřil jsi dezinformatorum z Bruselu. Žádné Evropské právo neexistuje. Podobně, jako propagandisticky zaměnuji Evropu s EU. Podsouvání takových nepravd jim jde skvěle. Ale zajistit dostatek vakcín neumí.
            g5
            • Re: VM
             21.02.2021 20:37

             Ty seš normální magor. Ztráta času. Rusko má normy a stejný právní systém co. Drábová zastupuje Brusel úchyláčku?? Vždyť je pro jádro. Jak může někdo tak tupý prznit naše děti. To školství je fakt ve slepé uličce. Pak je divné, že když je to v zájmu Bruselu, že emisní dotace neuvolní. Možná bys mohl skočit hlavou do zdi a poprve tak udělat ve svém bezvýznamném něco užitečného. Jaktože nerespektuješ výsledek referenda Moniko??? A ještě ti pošeptám do ouška , trubičko, že kdo se nedovolá práva v ČR, víš kam se obrací ??? Do Moskvy ne. Běž kšeftovat s tím Sputnikem a nepleť se mezi velké kluky.
             Velkamedvědice
             •  
              21.02.2021 20:45

              Víc premyslej, aby tě podobnými dezinformacemi bruselsti příště neoblafli. Nebo jsi za slepou důvěru placen? Podle toho práva na které se odvolavas byla ČR ostrakizovana za odmítnutí uprchlickych kvót. Takovým právem se zde ohánís?
              g5
              •  
               21.02.2021 21:10

               To víš, že je broučku. Píchni si ještě jednu vakcínku. Ty o obchodním právu ani nevíš, že existuje. Je krásné být blb. Někdy ti závidím.
               Velkamedvědice
     • Re: Bohuš
      21.02.2021 17:55

      Zdroj 2 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdyz-dukovany-nepostavime-svet-se-nezbori-rika-dana-drabova-131472?fbclid=IwAR2Kcq67aKdy0iH-JCGVBgelM-x7e4uSNsbKLrNQquKTXr3048mLAnHXkhk
      Velkamedvědice
   • Re: Ricocger
    21.02.2021 14:08

    Řádne výběrové řízení s účastí všech zájemců je znamená pochlebovani?
    g5
    • telátko
     21.02.2021 14:35

     Co se týče Ricocheta, Tvůj mozek nerozklíčuje ani slovo neustále o slova právě. Co se týče Drábové. /nepochybuji že ty David a Okamura problematice rozumí lépe, věděl bys, že do tendru by je pustila a proč, stejně proč by je nevybrala, nebo za jakých podmínek by je vybrala. Ovšem to by tě kromě ideologie musela zajímat fakta. Googluj brouku.
     Velkamedvědice
     • Re: telátko
      21.02.2021 14:43

      A ke kterému sousedovi chodíš ty pro penize?
      g5
      •  
       21.02.2021 20:38

       K tvoji paní, když si ze smetím.
       Velkamedvědice
 •  
  19.02.2021 21:24

  až exne hradní loutka, tendr vyšumí do ztracena a nic se stavět nebude. Zatím se musíme tvářit, že nové bloky chceme :-)
  lunatic with skateboard
  • Nejde
   20.02.2021 22:44

   o to, zda nové bloky chceme nebo nechceme. Kde ale jinde vyrábět dostatek elektřiny, až se odstaví uhelné zdroje a přijde ta elektromobilita? Tedy z méně zdrojů zajistit větší spotřebu... Ani teď nejsou slunečníky a větrníky schopny vůbec pokrýt spotřebu, natož aby garantovaly nepřetržitou dodávku. A kde jinde se vezme záloha těchto eko-zdrojů? Z baterií? Baterie není zdroj, to je špajza, kterou je třeba před vyjedením naplnit... Dost pochybuji, že to nabití novozdroje zvládnou zajistit samy.
   Frakul
  •  
   19.02.2021 21:34

   Snad mu nepostaví jako pomník ten kanál. Včera sem ti odpověděl ohledně toho Hradiska. Hezký večer.
   Velkamedvědice
 •  
  19.02.2021 17:15

  Zdá se, že opozice je zainteresovaná na přidělení zakázky tomu nejhoršímu, Westinghouse. Než bude blok dostavěn budou ve světě existovat jiné geopolitické poměry a proto by bylo dobré abychom se drželi výhradně ekonomických parametrů a bylo by špatné kdyby rozhodování bylo podřízeno současné ideologii.
  juniper
Aktuální komentáře
28.02.2021
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Novavax Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Zoom Video Communications Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m