Turecká lira po víkendové výměně šéfa centrální banky prudce oslabila, turecké akcie se propadly a turecké swapy úvěrové selhání stouply nejvíce v historii. K dolaru dnes v jednu chvíli ztrácela až 15 procent, a přiblížila se tak svému rekordnímu minimu. Později část ztráta smazala. Sílící dolar v reakci na vývoj v Turecku doráží na cenu zlata, která se ale drží nad 1700 dolarů za troyskou unci.
Po 12:00 SEČ se dolar prodával za 7,92 liry, která tak proti pátku odepisovala zhruba 9,9 procenta. V průběhu dnešního obchodování ovšem dolar zpevnil až na 8,2 liry. Platí přitom, že likvidita bývá u měn rozvíjejících se trhů slabší, podotkl Bloomberg.
Vývoj kurzu USDTRY za posledních 5 dní ukazuje graf níže. Dolar k turecké liře naposledy přidával 9,7 % na 7,916.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu odvolal šéfa centrální banky Naciho Agbala a jmenoval na jeho místo Sahapa Kavcioglua. Agbal se do čela centrální banky postavil teprve loni v listopadu a ve snaze bojovat s inflací a s oslabováním domácí měny zvyšoval úrokové sazby.
Víkendová výměna šéfa centrální banky šokovala domácí i zahraniční investory, kteří Agbalovu měnovou politiku chválili. Erdogan se však dlouhodobě staví proti zvyšování úrokových sazeb.
Turecký hlavní akciový index BIST 100 se při otevření propadl o více než 5 % a umazal dosavadní letošní zisky. Poklesem se také aktivovalo přerušení obchodování na celé šířce trhu. Toto opatření bylo zavedeno teprve loni v srpnu, a na jeho spuštění až do dneška ještě nikdy nedošlo.
Nástupce odvolaného guvernéra Kavcioglu se podle zdroje agentury Reuters na nedělní schůzce s šéfy komerčních bank snažil zmírnit obavy z přechodu od zvyšování úroků k jejich snižování a prohlásil, že neplánuje žádnou bezprostřední změnu v politice centrální banky. Kavcioglu je akademik (podle Financial Times je nepříliš známým profesorem bankovnictví), sdílí prezidentův názor, že politika vysokých úrokových sazeb může urychlit inflaci, a také píše sloupky pro provládní list Yeni Safak. Ten na své první straně v pátek kritizoval nejnovější měnově-politické rozhodnutí turecké centrální banky se slovy, že poškodí hospodářský růst a primárně z něj budou mít prospěch “majitelé horkých peněz z Londýna”.
Minulý týden centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 19 procent. Od Agbalova nástupu do čela banky základní sazba vzrostla celkem o 8,75 procentního bodu. Bývalý guvernér se tak snažil krotit tureckou inflaci, která běží na zhruba 15 %, a zbrzdit odliv zahraničních investorů.

Agbalovy kroky nastartovaly obrat v dlouholetém trendu ústupu investičních fondů od tureckých aktiv. Lira se pak letos stala nejlepší měnou pro carry-trade obchody, což na turecké trhy přinášelo kapitál.
Podle analytiků by však změna ve vedení centrální banky mohla Agbalovy kroky rychle zvrátit a způsobit Turecku problémy s platební bilancí.
Těžko najít lirové býky a zlato padá
„Nyní bude těžké najít lirové býky,“ domnívá se Henrik Gullberg z Coex Partners, který v minulosti viděl liru zpevňovat i pod 6,90 za dolar. To teď prý skončilo a lira by se mohla vydat tam, kde byla při Agbalově jmenování. V jeho předvečer (6. listopadu) byla na rekordním minimu. Dnes ji od něj dělilo jen několik procentních bodů.
Prezidentův krok vyvolal obavy, zda se nejistota nepřenese také na další trhy, a znovu nastolil otázku nezávislosti centrálních bank.
Krátce před 11:00 SEČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo zhruba za 1731 USD/oz, a proti pátku jeho cena vykazovala pokles o 0,8 procenta. Spolu se zlatem dopoledne ztrácely i další drahé kovy, například palladium odepisovalo 2,8 procenta, stříbro tři a platina 2,3 procenta. Před polednem stříbro k okamžitému dodání stálo asi 25,60 USD/oz a proti pátečnímu závěru odepisovalo 2,4 procenta.
"Zdá se, že silnější dolar je v tuto chvíli při těch výkyvech kurzů měn pro trh zlata tím hlavním faktorem," uvedl podle agentury Reuters Michael McCarthy ze CMC Markets.
Vývoj ceny zlata za posledních 5 dní:

Zdroje: ČTK, Financial Times, Bloomberg, Patria.cz