Stratégové Chase poprvé od referenda o brexitu v roce 2016 doporučují investorům, aby kupovali britské akcie. Období po referendu přitom přineslo roky nevýrazných výnosů.
"Odměna za riziko se podle našeho názoru ve Velké Británii zlepšuje vzhledem k výrazně podprůměrnému výkonu v posledních letech,“ napsali v pondělním komentáři stratégové pod vedením Mislava Matejky. Posunuli tak trh z neutrální pozice k pozici NADVÁŽIT. „Britský trh vypadá téměř rekordně levně. “

Britské akcie přitom kvůli obavám z oživení ekonomiky, problémům s dodávkami a obchodnímu napětí zaostávaly za rally, která letos katapultovala akcie v Evropě i v USA na rekordní maxima. Výsledkem je, že se trh obchoduje se slevou ve srovnání s celosvětovými konkurenty, a to v době, kdy se investoři obávají našponovaných valuací u ostatních velkých akciových regionů.
Britské akcie „by mohly lépe obstát oproti celosvětovým akciím, které už nevykazují tak dramatické vzestupy, jaké jsme viděli dříve,“ napsali stratégové. Citují také optimismus ohledně relativně vstřícného postoje měnové politiky Bank of England a zmírnění obav z nedostatku pracovních sil a rostoucích cen elektřiny.
Stratégové změnili svůj dlouhodobý výhled také na akcie v rámci Velké Británie. Nyní upřednostňují index FTSE 100 před indexem FTSE 250 kvůli nízkému výkonu a diskontu vývozců ve srovnání s domácími sektory. Slabší libra by podle nich přitom měla vývozce podpořit.

Od referenda o brexitu zaostávaly britské akcie za USA o kumulativních 50 % a akcie v eurozóně o 24 %, uvádí . V létě 2020 stratégové uvedli, že ty nejhorší dividendové obavy, brexit i rizika Covid-19 jsou už minulostí.
Zdroj: Bloomberg