Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Připravovaný návrh Evropské komise týkající se zelené energie může Česku přinést zásadní komplikace, varuje šéf ČEZ

    Připravovaný návrh Evropské komise týkající se zelené energie může Česku přinést zásadní komplikace, varuje šéf ČEZ

    03.01.2022 11:36, aktualizováno: 3.1. 18:12
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Návrh Evropské komise zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v tomto znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky, a zejména teplárenství. Česká republika by měla podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. Beneš to uvedl na twitteru. Podle Hospodářské komory (HK) by vyjednané podmínky měly mimo jiné zaručit, že tuzemská energetika v průběhu několika let neztratí současnou konkurenceschopnost, řekl dnes ČTK mluvčí HK Miroslav Diro.

    "Pokud by byl akt přijat v tomto znění, přinesl by zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. V oblasti jádra by přijetí návrhu znamenalo, že nový blok v Dukovanech by mohl být zároveň posledním novým jaderným zdrojem," uvedl Beneš. Problémy by se podle něj týkaly velkých i malých modulárních jaderných zdrojů. "Investice do šedesátiletého provozu stávajících bloků v Dukovanech či v Temelíně po roce 2040 je taktéž v rozporu s navrženou taxonomií," uvedl generální ředitel ČEZ.

    Plánovaný přechod teplárenství z uhlí na zemní plyn nebude podle něj kvůli návrhu možné realizovat a centrální zásobování teplem v ČR z velké části skončí, neboť dosažení podílu 30 procent spoluspalování vodíku od roku 2026 v nových plynových zdrojích není možné. "Z pozice prvního viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR i generálního ředitele Skupiny ČEZ se domnívám, že by ČR měla zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. ČEZ i Svaz průmyslu a dopravy jsou připraveny aktivně pomoci," uvedl Beneš.

    ČR podle Dira nedisponuje jako jiné unijní země takovými přírodními podmínkami, které by umožnily spoléhat se jen na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. "Požadovat dlouhodobou energetickou soběstačnost a přitom se spoléhat jen na obnovitelné zdroje, je pro nás nesplnitelné," řekl. ČR proto podle něj potřebuje zajistit mimo jiné plynulý přechod z uhlí na plyn a širší podporu jaderné energie. Při přípravách odklonu od uhlí je podle Dira nutné také umožnit ekonomickou obnovu dotčeným regionům, které jsou na uhelném průmyslu nyní závislé, tedy Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj.

    Evropská komise dlouho očekávanou publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, dosud několikrát odložila. Návrh komise podle Financial Times předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích 20 let a do zemního plynu deset let.

    Zdroj: ČTK, Twitter

     

    Čtěte více:

    Investiční výhled 2022 - Ve stínu inflace: Sílící zelené vlivy, čínská situace a pomalejší koruna
    26.12.2021 9:04
    Rok 2021 byl v mnoha ohledech rokem extrémních zvratů a nečekaných udá...
    Končí další dodavatel energií. Do režimu DPI přechází 5000 odběratelů Františkových energií
    27.12.2021 9:34
    V režimu dodavatele poslední instance (DPI) skončí dalších téměř 5000 ...
    Další vývoj na trhu se zemním plynem a ropou a energetické akcie
    27.12.2021 12:41
    Francisco Blanch, který stojí v čele globálního komoditního výzkumu v ...
    Německo je o krok blíže odchodu od jádra, likvidace ale potrvá i desítky let
    28.12.2021 10:26
    Německo s koncem roku ukončí provoz ve třech jaderných elektrárnách, z...
    Jádro a plyn přeci jen zelené? Podle EK na 20 a 10 let. Rakousko ostře proti, Salvini v Itálii jádro naopak vítá
    03.01.2022 8:47
    Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených in...

    Váš názor
    • Neměl by název článku být spíš takhle?
      04.01.2022 12:28

      Připravovaný návrh Evropské komise týkající se zelené energie může ČEZU přinést zásadní komplikace, varuje šéf ČEZ
      P0LDINKA
    • Za drahou elektřinu může nespolehlivost obnovitelných zdrojů, to je zřejmé
      04.01.2022 12:06

      Britská energetická společnost SSE začátkem října 2021 oznámila, že její obnovitelné zdroje mezi dubnem a koncem září vyprodukovaly o třetinu méně elektřiny, než očekávala. Ze špatného výsledku viní nezvyklé počasí. Nedostatečný výkon větrných turbín je jednou z příčin současného růstu cen elektrického proudu v Evropě, výpadek větrníků je nutné nahrazovat jinými zdroji, mimo jiné drahým zemním plynem. Už v srpnu na ně poukazovala německá společnost RWE. „Je jasné, že když jste hráčem na poli obnovitelných zdrojů, jste do jisté míry závislý na počasí,“ poznamenal její představitel Michael Müller. Dánský energetický Orsted uvedl, že bezvětří dokonce dokázalo vymazat zisk ze zvýšení kapacity turbín. Teplé léto se také neblaze odrazilo na stavu rezervoárů hydroelektráren v Norsku, které jsou klíčovým zdrojem elektřiny v zemi. Jejich hladina je na nejnižší úrovni za patnáct let. „Normálně se v tomto ročním období nádrže doplní, ale v srpnu a v září jsme měli rekordní vedra a málo srážek,“ poznamenal podle Bloombergu Anders Gaudestad z Agder Energi.
      Špaček
    • Já myslím
      03.01.2022 22:02

      Že jestli se ten blok začne někdy stavět, tak bude opravdu poslední a je taky možné, že nevyrobí ani kilowatu, protože v té době už ho nebudeme potřebovat. Bude to takový opravdu poslední pomník, jako rakouský Zwentendorf.
      štíreček
    • šéf ČEZu
      03.01.2022 21:53

      Ne Brusel,ale tragická postava kabelkového manažera stojí za tragickou investiční politikou ČEZu.ČEZ už pouze žije z podstaty.
      Tecumseh
    •  
      03.01.2022 17:32

      Pan ministr Havlíček toto rozhodnutí EK v prosinci chválil, takže tyhle lži kolem, jak je to nevýhodné, to je zase jen kampaň a účelovka, aby se pan Babiš nestal prezidentem (sarkasmus).
      Berounskej
    •  
      03.01.2022 17:03

      To co Brusel tlačí je centrálně řízené hospodářství a už jsme na vlastní kůži viděli jak to funguje. Není jiné řešení než se s EU rozloučit.
      HenryFord
    Aktuální komentáře
    03.08.2026
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout
    8:50Rozbřesk: Nabitý týden v Česku. Makro data v čele s inflací a zasedání ČNB
    8:49ČEZ zahajuje výplatu dividend, trhy sázejí na uklidnění situace s Íránem a Fed zvažuje změnu fungování  
    6:09Yardeni: Obrovský majetek živící spotřebu. Jediné, na čem záleží, je akciový trh
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
    9:30CZ - PMI v průmyslu
    16:00USA - Index ISM v průmyslu