Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny António Horta-Osório (57) kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a že ve funkci ho nahradí Axel Lehmann (63). Portugalský bankéř do nastoupil loni v dubnu po sérií skandálů v této švýcarské bance.
V únoru 2020 odstoupil tehdejší ředitel Tidjane Thiam, když vyšlo najevo, že banka špehovala vedoucí zaměstnance. také utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.
Horta-Osório v listopadu představil novou strategii se zaměřením na správu majetku, útlum investičního bankovnictví, ale také omezení kultury alternativního přístupu k pravidlům a zvyklostem. Podle nového předsedy Lehmanna bude banka ve své strategii pokračovat.
"Lituji, že řada mých osobních činů způsobila bance potíže a ohrozila moji schopnost reprezentovat banku uvnitř i navenek," uvedl Horta-Osório v prohlášení. "Jsem proto přesvědčen, že moje rezignace je v tomto důležitém období v zájmu banky i jejích akcionářů," dodal bankéř, který byl v minulosti šéfem Banking Group.
minulý měsíc při předběžném vyšetřování zjistila, že Horta-Osório porušil koronavirová pravidla. V červenci se zúčastnil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu v době, kdy podle britských nařízení měl být v karanténě. V listopadu pak podle agentury Reuters porušil švýcarská pravidla, když přiletěl do země 28. listopadu a odletěl 1. prosince, ale po příletu měl být deset dní v karanténě.
Rytířství a stres
Minulé léto byl bankéři v Británii udělen rytířský titul za jeho příspěvek v oblasti finančních služeb a duševního zdraví. Uznání získal za to, že veřejně promluvil o stresu, který zakoušel u . V ní Horta-Osório strávil deset let, během kterých pomáhala této americké bance po záchraně během finanční krize roku 2008 dostat se nahoru.
Podle dvou zdrojů Reuters se interní vyšetřování v soustředilo i na bankéřovo využívání soukromých firemních letounů, včetně situace, kdy údajně během návratu ze služební cesty v Asii nasměroval letoun na Maledivy.
"Horta-Osório byl sice zodpovědný za novou strategii, jeho krátké působní ale znamená, že reorganizace je pravděpodobně teprve v rané fázi. Ironií je, že Horta byl najat, aby napravil poškozenou pověst a reorganizoval kulturu riskování v bance," uvedl analytik investiční firmy United First Partners Justin Tang. Dodal, že se už delší dobu nachází v sekci "poškozené zboží".
Mluvčí zpravodajskému serveru BBC řekl, že banka nebude poskytovat další podrobnosti k rezignaci Horty-Osória, kromě těch, které jsou v prohlášení. Rovněž nemá v plánu zveřejnit výsledky vyšetřování.
Vývoj akcií za posledních pět let do 9. ledna:

Podle Beata Wittmanna, předsedy curyšské Porta Advisors, bude druhá největší švýcarská banka muset napravit svou pověst, změnit svoje obchodní praktiky a projevit příkladné vedení místo toho, aby se usilovala jenom o rychlá vítězství v PR.
„Rozdíl ve výkonnosti akcií mezi a UBS je 50 % - ne pět, ale 50 % - a proto jsou akcie levné, avšak levné z mnoha důvodů,“ podotkl Wittmann podle CNBC. Pokud se ale novému vedení podaří zajistit stabilitu a ukázněné a soustředěné přesměrování strategie, jsou akcie při současných valuacích "big buy".
Dnes akcie v Curychu klesly až o více než dvě procenta. Za poslední rok ale ztratily zhruba 24 procent. Podle Boba Parkera, bývalého seniorního poradce v , jejich výkonnost v posledních měsících zřetelně odráží pohled investorů, že ještě nějaký čas potrvá, než se množství těchto zděděných problémů podaří napravit.
Akcie UBS za poslední rok stouply o zhruba 31 procent a naposledy byly kolem 18 CHF za kus. Akcie se obchodovaly při 9,4 za kus.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, Rueters, CNBC, Patria.cz
Foto: