Švýcarská banka spravovala účty klientů, kteří se podíleli na porušování lidských práv, korupci a pašování drog. Vyplývá to z uniklých dat, která obdržel německý deník Süddeutsche Zeitung, který údaje obdržel zhruba před rokem. Od té doby je zkoumal spolu s desítkami dalších médií a mezinárodní investigativní sítí OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). obvinění popírá.
Data pokrývají účty otevřené již ve 40. letech minulého století, ale také během poslední dekády. Podle listu Guardian jsou některé z těchto účtů nadále otevřené. Uniklá data se podle agentury Bloomberg týkají více než 18.000 účtů, na kterých dohromady leželo přes 100 miliard dolarů. Podle webu The Capitals mezi klienty patřili bývalý filipínský diktátor, šéf jemenských špionů, odsouzení zločinci, zkorumpovaní politici a úředníci z Nigérie či Venezuely.
Süddeutsche Zeitung údaje obdržel anonymně prostřednictvím zabezpečené digitální schránky před více než rokem. Uvedl, že není jasné, zda zdrojem byl jednotlivec nebo skupina. Noviny za data neposkytly žádné platby ani sliby.
uvedla, že obvinění jsou "převážně historická" a že "popis těchto záležitostí je založený na částečných, nepřesných nebo vybraných informacích vytržených z kontextu, což vede k tendenčnímu výkladu obchodního chování banky".
Banka sdělila, že prověřila velké množství účtů, které by mohly souviset s obviněními. Přibližně 90 procent z nich "je dnes uzavřených nebo byly v procesu uzavírání před obdržením tiskových dotazů, více než 60 procent z nich bylo uzavřeno před rokem 2015".
Pokud jde o účty, které zůstávají aktivní, banka uvedla, že je spokojená s kontrolami, které v případě těchto klientů provedla. Sdělila také, že zákon jí brání komentovat "potenciální vztahy s klienty".
Akcie klesly dnes při otevření burz o 1,9 procenta, odpoledne už pokles v Curychu dosahoval 2,9 procenta.

Švýcarský finanční regulátor Finma bez dalších podrobností uvedl, že je s bankou v kontaktu.
Švýcarsko se v posledních letech snaží zbavit své pověsti ráje daňových úniků, praní špinavých peněz a zpronevěry státních prostředků, což jsou praktiky, které se provádějí prostřednictvím zneužívání politiky bankovního tajemství. Příslušné švýcarské zákony stále vyvolávají kritiku.
Podle organizace OCCRP byl jedním z klientů podle inkriminových uniklých dat jordánský král Abdalláh II., který měl na jediném účtu v určitém okamžiku i 230 milionů CHF, i když jeho země čerpala miliardy v zahraniční pomoci. Dalším byl prý Ital obviněný z toho, že pral špinavé peníze pro kalábrijskou mafii Ndrangheta.
Zdroje: ČTK, Bloomberg, The Capitals, OCCRP
Foto: Credit Suisse