Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státy EU by měly omezit spotřebu plynu o 15 %, říká Komise. Česko se možná vejde do 30 %

Státy EU by měly omezit spotřebu plynu o 15 %, říká Komise. Česko se možná vejde do 30 %

20.07.2022 14:48
Autor: ČTK

Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Navrhla to dnes Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je nejprve schválit členské země, které zatím dávaly najevo rozdílné postoje.

"Rusko nás vydírá. Rusko využívá plyn jako zbraň," prohlásila během prezentace návrhu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva podle ní neočekává, že by Moskva ve čtvrtek po skončení pravidelné údržby plynovodu Nord Stream 1 plně obnovila dodávky. Evropský blok by se měl připravit i na reálnou možnost úplného odstřižení od ruského plynu, řekla šéfka komise. EU podle ní dokázala naplnit plynové zásobníky průměrně z 64 procent a zvýšila nákupy z jiných zdrojů o tři čtvrtiny, bez úspor to však stačit nebude.

Brusel dnes odhadl, že plné odpojení ruského plynu by mohlo snížit hrubý domácí produkt EU o 0,9 až 1,5 procenta. Pokud se na něj unie připraví už nyní, může omezit ekonomický dopad rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina o třetinu, uvedla komise.

#MMF v případě ruského embarga na #zemníplyn varuje před #recese ve východní #Evropa i #Česko - https://t.co/VC90HObLEF pic.twitter.com/WJ0PhbhsyZ


Úspory se mají týkat období od začátku letošního srpna do konce března 2023. Počítat se budou z průměrné spotřeby jednotlivých zemí v tomto období za posledních pět let. Omezit používání plynu by měli podle EK všichni spotřebitelé, od domácností přes úřady či firmy po elektrárny. Pokud bude některá země chtít požádat další státy o solidaritu, bude muset nejprve dokázat, že sama sáhla k potřebným úsporám. Státy by do konce září měly aktualizovat své národní energetické plány a jasně vytyčit, jak chtějí úspor dosáhnout.

Členské země mají podle komise například možnost podporovat firmy, které se zasadí o snížení plynové spotřeby. Unijní exekutiva zároveň upravila pravidla pro státní podporu firem, které začnou využívat energii z obnovitelných zdrojů, Nárok na podporu budou mít podle komise například při přechodu na vodík či bioplyny včetně biometanu.

O návrhu by příští úterý měli jednat unijní ministři energetiky, jejichž schůzku za české předsednictví povede ministr průmyslu Jozef Síkela. Ten minulý týden zdůraznil, že se chce vedle úspor zaměřit zejména na vzájemnou solidaritu. Na tu však podle diplomatů mají zatím rozdílné názory některé země západní či severní Evropy, které jsou na ruském plynu méně závislé, a státy východního křídla EU včetně Česka, u nichž ruské dodávky dosud zabezpečovaly většinu plynové spotřeby.

Česko možná v úsporách nebude muset jít na víc než dvojnásobek

Česká republika podle odhadů odborníků zřejmě nebude muset snížit svou spotřebu plynu o více než 30 procent. Vyplývá to z realistických scénářů možného omezení dodávek ruského plynu do Evropy. Propočty možných nutných úspor plynu v souvislosti s omezením jeho dodávek udělali odborníci z poradenské firmy EGÚ Brno. Jejich realistické scénáře počítají s tím, že dodávky plynu do Evropy budou snížené o zhruba 40 až 50 procent.

Možné úspory by podle nich měla ČR zavést již od srpna. Podle jednotlivých scénářů dosahují nutné úspory spotřeby 16 až 61 procent. Domácnosti by měly dobrovolně vytápět na nižší teplotu, bude následně možné zachovat průmysl, tvrdí experti. Snížení spotřeby domácností totiž podle nich nepovede ke zhoršení ekonomické situace.

Odborníci z EGÚ Brno modelovali pět různých scénářů vývoje. Scénáře se liší především množstvím dovezeného plynu a jeho vývoj v různých obdobích roku. Pouze jeden scénář pracuje s dovozem, který zahrnuje provoz plynovodu Nord Stream 1 a také se skutečností, že dodávky do ČR budou konstantní na úrovni průměru roku 2022. Všechny ostatní scénáře se soustředí na dodávky z jiných než ruských zdrojů.

Dva realistické scénáře počítají se snížením zásobování ČR ruským plynem meziročně o 42 a 50 procent, tedy zhruba polovinu. Pokud by se dodávky plynu snížily o 42 procent, Česká republika by musela uspořit 16 procent plynu. V případě poklesu dodávek zhruba na polovinu by republika musela ušetřit téměř čtvrtinu spotřeby. Oba scénáře počítají již s plným provozem terminálu na stlačený zemní plyn (LNG) v Nizozemsku.

Do konce letošního roku by z Nizozemska měly podle odhadů EGÚ Brno proudit do ČR asi čtyři miliony metrů krychlových plynu denně, od Nového roku pak osm milionů denně, spustit by se totiž měla i druhá polovina LNG terminálu.

Optimistický scénář počítá s tím, že dovoz plynu oproti situaci před odstávkou plynovou Nord Stream 1 naopak vzroste a meziročně bude nižší o necelou čtvrtinu. Poté by ČR s využitím plynu z LNG terminálu nemusela svou spotřebu snižovat vůbec. Druhý optimistický scénář počítá s plným provozem plynovou Nord Stream, jeví se ale jako nepravděpodobný.

Pesimistický scénář odborníků z EGÚ Brno počítá s poklesem dodávek plynovodem Nord Stream 1 o 91 procent. Česko by v tomto případě muselo spotřebu plynu snížit o 61 procent. Podle nejhoršího scénáře by jinak již po 28. listopadu hrozilo postupné omezení až přerušení dodávek plynu drtivé většině odběratelů.

"Pokud se podle nejhoršího scénáře zastaví dodávky plynu do České republiky, bude nezbytné snižovat spotřebu plynu. V opačném případě dojde k vyčerpání plynu v podzemních zásobnících zhruba v polovině topné sezony a do jejího konce bude provoz plynárenské soustavy značně omezen," řekl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer. Rusko podle něj ale nebude chtít dodávky plynu zcela zastavit, přišlo by tím totiž o mocnou zbraň.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v úterý uvedl, že zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března, dodal.

Do ČR nyní i nadále proudí plyn z Německa v objemech dosahujících přibližně 60 až 90 procent průměru letošního roku. Jedná se o plyn, který do Německa dodávají přepravci z Norska, Nizozemska a Belgie. Zejména navýšení importu z posledně dvou jmenovaných zemí pomáhá Německu a ČR dočasně se obejít bez ruského plynu. Při snížení dodávek plynu o polovinu by bylo možné těžit ze zásobníků plynu až do 22. ledna, snížení dodávek o 42 procent by možnou těžbu prodloužilo zhruba o týden.

Do ČR nyní podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Reného Neděly proudí asi 34 milionů metrů krychlových plynu denně. Denní spotřeba ČR nyní činí asi devět milionů metrů krychlových, 15 milionů se vtláčí do zásobníků. zbylý plyn přes ČR pouze proudí jako přes tranzitní zemi. MPO chce podle něj snížit spotřebu například úpravou hygienických norem, úpravou vyhlášky o vytápění nebo osvětovou kampaní.



Čtěte více:

Plyn nebude součástí příštího balíčku sankcí EU vůči Rusku, řekl Fiala
14.07.2022 8:28
Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Moskvě, již nyní j...
Konec ruského plynu podle Evropské komise může snížit unijní HDP až o 1,5 procenta
19.07.2022 8:46
Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie by mohlo snížit unijn...
FT: MMF v případě ruského embarga na plyn varuje před recesí ve východní Evropě
19.07.2022 15:13
Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval před vážnou recesí ve východní ...
Německo debatuje o tom, zda břímě při výpadku plynu ponesou domácnosti, či firmy
19.07.2022 15:58
V Německu se debatuje o tom, kdo bude mít v případné energetické krize...
Gazprom je připraven dostát svým závazkům, kapacita Nord Stream 1 se ale může snížit, prohlásil Putin
20.07.2022 8:32
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že ruská státní plyn...

Váš názor
  • Co je schizofrenie?
    21.07.2022 11:07

    V kontextu aktuální situace, kdy se uvaluje na ruská paliva jedna sankce za druhou a zaznívají prohlášení o odstřihnutí od ruských energií nejlépe příští pátek, je schizofrenie toto prohlášení: "Rusko nás vydírá. Rusko využívá plyn jako zbraň, prohlásila během prezentace návrhu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová."
    Ullsperger
    • Re: Co je schizofrenie?
      21.07.2022 11:59

      Hysterical Brussel and DC
      Český Čert
  • A je to
    20.07.2022 15:25

    Další dílek do skládačky že EU je socialistická diktatura. I se stejně projevuje. Budou plynové prázdniny jak za sociku uhelné.
    HenryFord
    • Re: A je to
      21.07.2022 12:00

      Ideologist lead nations on both sides of Atlantic
      Český Čert
    • Re: A je to
      20.07.2022 16:45

      https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cesko-je-spolu-s-lotysskem-nejvice-zavisle-na-ruskem-plynu-1388924. - - oni ty brusele dikdovaly zruseni dodavek z Norska, zastaveni vystavby plynovodu z Polska?
      Gyroskop
      •  
        20.07.2022 18:47

        Chcete tvrdit že se Brusel nemontuje do energetiky? Tak to jo. Zajímavé že než jsem se podvodem stali EU protektorátem, tak jsem si nebezpečí Ruska uvědomovali. https://oenergetice.cz/ropa/ropovodu-ikl-slavi-25-let-cr-zbavil-zavislosti-na-ruske-rope
        HenryFord
        •  
          20.07.2022 20:02

          :D:DJak brusele branily vystavbe plynovodu z Polska, zakazkam z Norska, ropovodu z Vidne? To naridily brusele, tu stopro zavislost?
          Gyroskop
          •  
            21.07.2022 8:06

            Brusel tady vytvořil socialistické prostředí, které má taky stejné následky. Před rokem 90 se taky nikdo nestaral protože mu to nepatřilo, tak stejně dnes nám nepatří stát, tak se taky nikdo nestará nesnaží a často ani nemůže protože do toho háží vidle trubky z EU. Krásný příklad je s auty se spalovacími motory. Nezájem.Že vás to poškodí nezajímá.
            HenryFord
            •  
              21.07.2022 8:10

              Mimochodem Brusel i ten plyn zakázal. Tak vrážet peníze do drahé infrastruktury která se ani nezaplatí je celkem hloupé.
              HenryFord
    • Re: A je to
      20.07.2022 15:32

      Když jsme se rozhodli být absolutně závislí na říši zla, tak holt budeme za to pykat. A nejvíc by to mělo odnést Německo.
      al321
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university