Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Invesco Gold report: Co čekat od zlata ve druhém pololetí?

Invesco Gold report: Co čekat od zlata ve druhém pololetí?

24.08.2022 13:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Na konci loňského roku došlo k poklesu reálných úrokových sazeb do záporných hodnot. To je prostředí, které podporuje cenu zlata. Zlato bylo v minulosti označováno jako "bezpečný přístav" a "zajištění" proti inflaci. Vlastnictví společností těžících zlato poskytuje expozici vůči rostoucí ceně zlata, ale také nabízí potenciál zhodnocení kapitálu a dividend. Jak je na tom zlato nyní, když se situace obrátila?

Cena zlata klesla ve druhém čtvrtletí 2022 o 6,7 % na 1 807 dolarů a skončila tak na nejnižším bodě za poslední tři měsíce. Od začátku 2. čtvrtletí cena kovu vzrostla o 41 dolarů, přičemž dosáhla maxima 1 979 dolarů 18. dubna. Tyto počáteční zisky ale byly ztraceny, protože obavy z války na Ukrajině vyprchaly a trhy se zaměřily na očekávání vývoje zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Čtvrtletní cenové výnosy

Zlato zaznamenalo první záporné čtvrtletí od loňského roku. Ještě horší výkonnost nastala ve druhém čtvrtletí roku 2013, kdy zlato kleslo o 22,7 %. Připomeňme, že to bylo v době, kdy reálné výnosy rostly a trhy měly silnou obavu z ukončení kvantitativního uvolňování. Dnes máme také rostoucí reálné výnosy, ale současně jsme vstoupili do období kvantitativního zpřísňování bez výrazného narušení.

z1
Zdroj: Invesco Q2 Gold report

Roční cenové výnosy

Od počátku roku do současnosti zlato vyneslo -1,2 %, protože kladný výkon v prvním čtvrtletí byl překonán zápornými výnosy ve druhém čtvrtletí. Druhé pololetí bude pravděpodobně určováno stejnými faktory, které byly hnacím motorem prvního: vývoj amerických úrokových sazeb motivovaný výhledem inflace; případně šokem způsobujícím zvýšenou nejistotu.

z2
Zdroj: Invesco Q2 Gold report

Toto čtvrtletí bylo pro finanční trhy volatilní, všechny hlavní třídy aktiv zaznamenaly záporné výnosy a zejména index S&P zaznamenal nejhorší první pololetí za posledních 50 let. Ačkoli akcie byly zasaženy nejhůře, rozvíjejícím se trhům se dařilo lépe než vyspělým trhům, z velké části díky oživení čínských akcií. Výnosy od počátku roku jsou pozoruhodné také tím, že mají záporné výnosy z pevného příjmu – děje pouze vzácně, že tak špatnou výkonnost mají jak akcie, tak pevný výnos současně. V poslední době se spready nástrojů s vysokým výnosem znovu sjednotily s výnosy akcií, protože se spready rozšířily. Za 12 měsíců do konce června 2022 profil zlata těžil z nejistoty v prvním čtvrtletí.

Na dvanáctiměsíční bázi pouze komodity, konkrétně komodity související s energiemi, dokázaly přinést kladný absolutní výnos. Vysoká inflace a její škodlivý dopad na ekonomickou aktivitu se ukázaly být pro tradiční třídy aktiv složitou kombinací, se kterou se nedá nic dělat.

z3
Zdroj: Invesco Q2 Gold report

Relativní síla ceny zlata

Padesátidenní klouzavý průměr zlata v průběhu čtvrtletí klesal, protože jsme se vzdálili od krátkodobého maxima dosaženého v 1. čtvrtletí. Kov se jen těsně vyhnul technickému signálu k prodeji s tím, jak kratší klouzavý průměr konverguje v 200denní řadě. Indikátor relativní síly neposkytl prodejní signál navzdory rychlosti změny ceny během první poloviny čtvrtletí.

z4
Zdroj: Invesco Q2 Gold report

Návratnost ceny zlata, nominální a očištěná o inflaci

Záporný výnos zlata na nominální úrovni se vzhledem k pokračující vyšší míře inflace ještě na reálné úrovni prohloubil. Na reálné bázi zlato v tomto čtvrtletí vynášelo -8,2 %. Inflace se v posledních 12 měsících pohybovala meziročně nad 5,0 % a za toto období zlato nedokázalo držet krok s vyšší úrovní indexu spotřebitelských cen; na nominální bázi zlato vykázalo výnos 2,1 %, na bázi očištěné o inflaci -5,1 %.

Měny G10: Druhé čtvrtletí 2022 bylo pro dolar nejsilnějším čtvrtletím od roku 2016, během tří měsíců překonal nejen zlato, ale všechny hlavní měny. Síla dolaru byla jedním z hlavních letošních makrotémat, podpořená vyššími break-eveny, vyššími spready reálných výnosů a také působením dolaru jako "bezpečného přístavu" před obavami z globální recese. Slábnoucí výhledy hospodářského růstu zatěžují centrální banky při hodnocení vhodnosti zvyšování sazeb. Dolar těží z toho, že USA mají relativně silnou pozici a že Fed upřesnil, že se zaměřuje na zvládání inflace.
Varování před riziky a disclaimer od společnosti Invesco:

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství. Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady
vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům. To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.

 
 
 

Čtěte více:

Státy G7 chtějí rozšířit sankce vůči Rusku. Cílí na snižování příjmů ze zlata i na cenový strop za ruské energie
28.06.2022 13:20
Státy ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chtějí udržet a rozšíři...
Zlato a očekávaná inflace
05.07.2022 17:54
Citlivé na sazby jsou například technologie, ale nejsou ani zdaleka j...
EU se shodla na zákazu dovozu ruského zlata a dalších sankcích
20.07.2022 17:49
Státy Evropské unie se dnes shodly na přijetí nové sady sankcí proti R...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data