Americká centrální banka dnes zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Fed tak v silně očekávaném kroku zvolňuje dosud agresivní tempo zvedání výpůjčních nákladů. Základní úroková sazba Fedu se dnešním krokem dostává do rozpětí 4,25 % až 4,5 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2007. Klíčové však pro trhy může být jednak doprovodné prohlášení předsedy Jeromea Powella, a dále zveřejnění nové prognózy včetně dots, které ukazují názory centrálních bankéřů na budoucí trajektorii sazeb. Podle nové prognózy porostou výpůjční náklady rychleji, než investoři dosud předpokládali.
Úrokové sazby vidí Fed podle mediánové prognózy v roce 2023 na 5,1 % a v roce 2024 na 4,1 %. To je výše, než centrální bankéři indikovali doposud. Trhy dosud sázely na to, že v květnu se sazby vyšplhají na 4,8 % a v druhé půlce roku už bude následovat jejich snižování - kumulativně o 50 bazických bodů. V roce 2025 dosáhne sazba 3,1 procenta. Zářijové prognózy předpokládaly, že sazby budou o něco nižší.

Zářijové prognózy předpokládaly, že sazby budou o něco nižší. Měnový výbor FOMC dnes ale zopakoval, že podle jeho předpokladu bude "vhodné pokračující zvyšování cílového pásma s cílem dosáhnout stavu monetární politiky, který bude dostatečně restriktivní, aby vrátil inflaci časem k 2procentnímu cíli," stojí v prohlášení.
Směrem výše sklouzlo i rozdělení odhadů jednotlivých bankéřů. Z 19 činitelů jich sedm očekává sazby v příštím roce nad 5,25 %.
Kromě toho centrální bankéři snížili svoje prognózy HDP v roce 2023 a zvýšili odhad nezaměstnanosti. Hospodářský růst v roce 2023 předpokládají na +0,5 % oproti zářijovému odhadu 1,2 %. Na 0,5 % se zvýšil i jejich mediánový odhad letošního růstu největší světové ekonomiky. Míru nezaměstnanosti vidí příští rok na 4,6 % oproti 3,7 %, které předpokládal v listopadu.
Inflace podle centrální banky zůstane nad dvouprocentním cílem Fedu přinejmenším do konce roku 2025 a do konce příštího roku se bude stále pohybovat nad třemi procenty. Banka v tomto ohledu upřednostňuje index výdajů na osobní spotřebu (PCE).
Analytici Patria Finance předpokládali, že nové dots ukáží posun očekávané trajektorie sazeb směrem nahoru. Důležité však podle nich bylo, jak moc to bude a jak rychlý návrat dolů Fed naznačí. "Zároveň půjde o konsistenci s dalšími prvky prognózy: HDP, inflací a nezaměstnaností. Pokud výhled pro ekonomiku dá šanci na rychlejší otočku v sazbách, trhy si toto očekávání podrží a centrální bankéři budou mít těžkou práci jim to vymluvit," napsal v dopoledním komentáři hlavní analytik Patrie Tomáš Vlk.
Dalším klíčovým bude doprovodné prohlášení předsedy Fedu Powella, a dále to, jak si jeho slova trhy vyloží. Šéf Fedu svým posledním vystoupením umožnil citelné uvolnění tržních finančních podmínek. Primárním cílem Fedu nicméně zůstává inflace a očekávání i po úterních mírnějších inflačních datech potřebuje držet na uzdě, byť by byl jeho plán ve skutečnosti shovívavější.
"Údaje o inflaci v říjnu a listopadu ukazují vítané snížení," řekl Powell na tiskové konferenci. "Bude však zapotřebí podstatně více důkazů, abychom získali jistotu, že inflace je na trvalé cestě k poklesu," dodal. V závislosti na hospodářských datech zůstává tedy podle agentury Bloomberg ve hře zvýšení úrokových sazeb v únoru o půl procentního bodu. "Obnovení cenové stability bude pravděpodobně vyžadovat udržení restriktivní měnové politiky po nějakou dobu," řekl Powell.
Inflace bude podle Powella přetrvávat zejména v sektoru služeb, který je náročný na pracovní sílu, jíž průměrné mzdy rostou rychlým tempem pět až šest procent ročně. "Takže možná budeme muset zvýšit sazby výše, abychom se dostali tam, kam chceme," konstatoval šéf Fedu.
"Podle našeho nynějšího úsudku jsme ještě nedosáhli dostatečně míry restriktivní měnové politiky," uvedl dále šéf Fedu. "Budeme pokračovat ve vytyčeném kurzu, dokud nebude práce hotova," dodal.
Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, čtk