Dynamika výrobních cen zvolnila o něco výrazněji, než jsme předpokládali, když v dubnu poklesly ceny průmyslových výrobců o 1,2 % a meziroční dynamika tak zvolnila z 10,2 % na 6,4 %. Klesají dál relativně výrazně jak ceny energií, tak energeticky náročných výrob. Ceny producentů základních kovů, chemického průmyslu nebo dřevozpracujícího průmyslu dokonce začínají meziročně relativně výrazně klesat, a to je hlavní důvod výraznějšího poklesu dynamiky průmyslové inflace. Naopak v páteřních odvětvích průmyslu v čele se sektory automotive a strojírenství je inflace nadále relativně perzistentní - přes lehký meziměsíční pokles se meziroční dynamika setrvale drží okolo 8 % (strojírenství). I tak však celkově vyznívají čísla z průmyslu pro další směřování spotřebitelské inflace relativně příznivě.

A druhou pozitivní zprávou je bezesporu prudký pokles dynamiky cen zemědělských výrobců - ty meziměsíčně klesly o 3,3 % a meziroční dynamika se tak snížila na 0,1 % z březnových 11,6 %. Hlavním tahounem zlevňování je rostlinná výroba, kde meziročně začínají výrazně zlevňovat zejména obiloviny a olejniny (naopak poměrně překvapivě výrazně vzrostly ceny čerstvé zeleniny). Naopak dynamika cen v živočišné výrobě, zejména kvůli dražšímu vepřovému, zpomaluje o poznání pomaleji.
Celkově však zemědělská výrobní inflace ukazuje na možnost dalšího odeznívání potravinové spotřebitelské inflace v druhé polovině tohoto roku. V kombinaci s cenami z průmyslu mohou být pro ČNB lehkým proti-inflačním překvapením. Pro jestřáby v bankovní radě však ve finále bude rozhodující výsledek mezd za první kvartál a míra jejich zrychlení - právě ta bude ukazovat na rizika spojená se setrvačností jádrové inflace