Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku kvůli obavám z dalšího zvyšování cen a recese klesla po osmi měsících nepřerušeného růstu. Snižují se především očekávání ohledně příjmů a růstu ekonomiky. Index spotřebitelské nálady institutu GfK na červenec se snížil na minus 25,4 bodu z mírně revidovaných minus 24,4 bodu v červnu. To je slabší hodnota, než odhadovali analytici oslovení agenturou Reuters, kteří očekávali hodnotu minus 23 bodu. Norimberský institut o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
"Současný vývoj spotřebitelských nálad naznačuje, že spotřebitelé jsou opět nejistější," uvedl spotřebitelský expert GfK Rolf Bürkl. "To se odráží mimo jiné v tom, že sklon k úsporám se tento měsíc opět zvýšil," zdůraznil Bürkl. "Stále vysoká míra inflace, která se v současné době pohybuje kolem šesti procent, citelně snižuje kupní sílu domácností," dodal.
Soukromé domácnosti předpokládají, že se v letošním roce budou muset vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci smířit se ztrátou reálných příjmů. Vycházejí z předpokladu, že ztráty pravděpodobně nebudou plně kompenzovány kolektivně dohodnutým růstem mezd a platů. Kromě toho se výrazně zvýšil pesimismus ohledně ekonomiky. Nejistotu podpořilo výrazné zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.
Horší náladu mají podle dat zveřejněných tento týden institutem Ifo i němečtí podnikatelé. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. I ono se potýká s negativními dopady války na Ukrajině. Na letošní rok německá vláda podle dubnové prognózy sice očekává růst hospodářství o 0,4 procenta, ekonomické instituty ale nevylučují propad ekonomiky.