Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čistý zisk Monety v pololetí klesl na 2,5 miliardy Kč, banka ale zvýšila celoroční cíl

Čistý zisk Monety v pololetí klesl na 2,5 miliardy Kč, banka ale zvýšila celoroční cíl

27.07.2023 8:09, aktualizováno: 27.7. 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čistý zisk Moneta Money Bank za letošní první pololetí meziročně klesl o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun. Provozní výnosy byly nižší o 3,6 procenta, dosáhly 5,9 miliardy korun a provozní náklady stouply o 4,4 procenta na 2,9 miliardy korun. Oznámila rovněž, že zvyšuje cíl čistého zisku pro letošní rok minimálně na 4,7 miliardy korun.

"Naše výsledky za první polovinu letošního roku byly lepší, než jsme očekávali, a překonaly tak náš plán," uvedl předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Banka zvýšila výhled svých minimálních cílů na období 2023 až 2027. Za toto období vedení plánuje dosáhnout minimálního kumulativního čistého zisku ve výši 25,4 miliardy korun, což je o 1,8 miliardy korun více než v předchozím výhledu zveřejněném letos v únoru. "Hlavními faktory jsou nižší očekávané náklady na riziko a nižší efektivní daňová sazba," uvedla banka.

Banka dosáhla čistého úrokového výnosu 4,2 miliardy korun, což meziročně představuje pokles o 14 procent, a to zejména kvůli přetrvávajícímu tlaku na náklady na financování. Z čtvrtletního hlediska nicméně druhé čtvrtletí zaznamenalo zlepšení trendu, kdy čistý úrokový výnos vzrostl o 6,7 procenta v porovnání s prvním čtvrtletím letošního roku. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o 20,5 procenta na 1,3 miliardy korun zejména díky zvyšujícím se prodejům produktů třetích stran. Výnosy z prodeje pojištění přispěly k tomuto výsledku 585 miliony korun a výnosy z poplatků za investiční fondy 147 miliony korun.

moneta


Provozní náklady podle banky meziročně stouply zejména kvůli vyššímu příspěvku do regulatorních fondů a jednorázové kompenzaci akvizičních nákladů ve výši 113 milionů korun, kterou Moneta obdržela ve druhém loňském čtvrtletí. Regulatorní poplatky vzrostly meziročně o 34,1 procenta na 307 milionů korun a přímo podle banky souvisí s výrazným růstem klientských vkladů. Po očištění nákladů o výše zmíněnou kompenzaci zůstaly provozní náklady meziročně na stejné úrovni.

Náklady na riziko skupiny Moneta v prvním pololetí dosáhly čisté výše 30 milionů korun, tj. 2 bazických bodů. K tomu přispěly zejména prodeje úvěrů v selhání v nominální hodnotě 828 milionů korun s realizovaným výnosem ve výši 251 milionů korun. Úvěrové portfolio si po celé sledované období vedlo dobře a v jeho kvalitě banka nezaznamenala žádné zhoršení. K 30. červnu činil podíl úvěrů v selhání skupiny MONETA 1,3 procenta, tj. 3,6 miliardy korun.

Klientské vklady vzrostly v pololetí meziročně o 24 procent na 368 miliard korun. Úvěrové portfolio Monety zůstalo stabilní, k 30. červnu činilo retailové portfolio 183,9 miliardy korun a komerční portfolio 85,3 miliardy korun. Nové hypoteční úvěry zaznamenaly pokles o 69,7 procenta. "To odráží jednak nižší poptávku v důsledku vysokých tržních úrokových sazeb, ale také konzervativní přístup skupiny Moneta k poskytování nových hypotečních úvěrů," uvedla banka.

Celková bilanční suma Monety dosáhla v prvním pololetí 424 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 15,5 procenta.

Úvěrové portfolio skupiny Moneta zůstalo stabilní, k 30. červnu činilo retailové portfolio 183,9 miliardy korun a komerční portfolio 85,3 miliardy korun. V rámci poskytování nových úvěrů skupina uplatňovala velmi obezřetný přístup v průběhu prvního pololetí. Nové hypoteční úvěry zaznamenaly výrazný pokles o 69,7 procenta. To podle banky odráží jednak nižší poptávku v důsledku vysokých tržních úrokových sazeb, ale také konzervativní přístup skupiny k poskytování nových hypotečních úvěrů.

Vzhledem k finančním výsledkům za první pololetí roku 2023 a celkové makroekonomické a tržní situaci zvýšila banka svůj výhled minimálních cílů na období 2023–2027. Za toto období vedení plánuje dosáhnout minimálního kumulativního čistého zisku ve výši 25,4 miliardy korun, což je o 7,6 procenta neboli 1,8 miliardy korun více než dle předchozího výhledu zveřejněného v únoru 2023. Hlavními faktory jsou nižší očekávané náklady na riziko a nižší efektivní daňová sazba.

moneta 2

Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Usilovala o spojení Monety se svou skupinou Air Bank. Plán ale loni na jaře padl.

 
 

Zdroj: Moneta, čtk


Čtěte více:

Preview k výsledkům Monety: Čistý úrokový výnos nadále pod tlakem, ale vylepšený výhled pro FY23
26.07.2023 17:05
MONETA Money Bank představí výsledky svého hospodaření za druhý kvartá...
Megatechnologie, pak dlouho nic, pak vše ostatní
26.07.2023 17:45
Pokud je rally na akciovém trhu koncentrována do poměrně malého počtu ...
Výsledky Stellantis: Výhled strohý, růst ale ve všech regionech
26.07.2023 17:01
Tržby automobilky Stellantis vzrostly o 12 % yoy na 98 mld. EUR a kon...
Fed zvyšuje sazby na nejvyšší úrovně za 22 let. V září rozhodnou aktuální data z ekonomiky
26.07.2023 20:14
Měnový výbor FOMC americké centrální banky Fed zvýšil úrokové sazby o...
Akciové trhy zůstaly po zasedání FEDu bez pohybu
26.07.2023 22:00
Většina dnešní obchodní seance probíhala v duchu vyčkávání na výstup z...
Vzkaz z Fedu: Data rozhodnou, co bude v září
26.07.2023 22:17
Fed tentokrát sice nepřekvapil, avšak zcela záměrně ponechal trhy tápa...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m