Nálada v českém zpracovatelském průmyslu se ani v listopadu výrazně nezlepšila. Index nákupních manažerů PMI sice oproti říjnu mírně vzrostl z 42 na 43,2 bodů, stále však zůstává viditelně pod hranicí 50 bodů, signalizující útlum průmyslového sektoru. Ten trvá – podobně jako v Německu – již od poloviny minulého roku a navzdory zábleskům zlepšení zůstávající vyhlídky na nejbližší měsíce nepřesvědčivé.
Ve zpracovatelském průmyslu totiž pokračuje pokles výroby a nadále klesá také objem nových zakázek, třebaže došlo ke zmírnění tempa poklesu. Zvláště silně ale v listopadu propadly nové exportní zakázky, přičemž výrobci zmiňují zhoršující se kupní sílu zahraničních klientů, především v Německu. To není nic překvapivého vzhledem ke slabé výkonnosti tamního průmyslového sektoru, který trendově klesá již od roku 2018. Od propuknutí energetické krize se navíc dostala pod intenzivní tlak energeticky náročná výroba, která od ledna 2022 propadla téměř o 20 %.

Na slabou poptávku reagují domácí producenti opětovným snížením zaměstnanosti, a to v souladu s trendem, který trvá již od října minulého roku. Zatím se ale rozhodně nejedná o vlnu masivního propouštění – trh práce zůstává enormně napjatý a firmy jsou si vědomy složitosti najímaní nových pracovníků. Z pohledu inflačních tlaků v české ekonomice je povzbudivý pokračující pokles cen vstupů i výstupů, resp. viditelné snižování prodejních cen ve snaze udržet konkurenceschopnost.
Shrnuto, podtrženo, dnešní PMI potvrdila nedobrou kondici průmyslu v posledním čtvrtletí tohoto roku. Předpokládáme, že po revidovaném mezikvartálním poklesu o 0,5 % ve třetím čtvrtletí, bude na konci roku ekonomika balancovat na hraně recese. Nelze proto vyloučit, že si tuzemské hospodářství zopakuje – podobně jako ve druhé polovině roku 2022 – mělkou recesi.