Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč podzimní volby v USA mohou ohrožovat českou korunu?

Rozbřesk: Proč podzimní volby v USA mohou ohrožovat českou korunu?

04.04.2024 9:06
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká koruna byla na začátku roku 2024 viditelně pod tlakem ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, ČNB začala snižovat úrokové sazby dříve než ECB a Fed. Navíc trhy v průběhu prvního kvartálu odkládaly své sázky na první pokles sazeb v USA, což se koruně logicky nelíbilo. A za druhé, poptávka po průmyslovém zboží šla globálně ke konci roku 2023 a na začátku roku 2024 dolů - to se podepsalo na náladě v exportně orientovaném průmyslu a pravděpodobně i na jeho ochotě zajišťovat otevřené eurové pozice na začátku tohoto roku (svoji roli sehrála “menší atraktivita” forwardových kurzů daná nižším úrokovým diferenciálem). 

V našem základním scénáři předpokládáme, že oba negativní faktory začnou v dalším průběhu roku slábnout, koruna by pak mohla zastavit své ztráty a začít lehce zpevňovat. Některé události posledních týdnů nám trochu dávají za pravdu, jiné však ne a ukazují na přetrvávající možná rizika pro českou měnu. 

Pro korunu bezesporu vyznívají příznivě poslední výsledky průmyslových podnikatelských nálad. Nejde tolik o české indikátory (vylepšení zaznamenaly jak PMI, tak nálady podle ČSÚ), jako spíše o globální náladu v průmyslu. Globální index nákupních manažerů vystoupal v březnu na nejvyšší hodnotu od června 2023 - vylepšilo se jak hodnocení nových objednávek, tak výroby. 

Na druhou stranu, pozitivní obrat v evropském průmyslovém sentimentu je zatím relativně malý a absolutní hodnota indexů nákupních manažerů v Česku i v Německu zůstává hluboko pod klíčovou úrovní 50 bodů - jednoduše řečeno, na výraznější “rozmrznutí ledů” v českém exportně orientovaném průmyslu si musíme počkat. Navíc z pohledu evropských exportérů nevyznívá vůbec dobře rostoucí napětí v globálním obchodě. Zatím se jedná o drobné “přestřelky” - francouzské “vyloučení” čínských automobilek vyvolává “proti-reakci” u vína a koňaku. 

Pravá zatěžkávací zkouška však může přijít na podzim s americkými volbami. Pokud by v případě vítězství Donalda Trumpa došlo k navýšení cel o 10 %, mohlo by to mít na německé vývozy podle propočtů tamních institutů dopad okolo 5 % (a další negativní dopady by zasáhly investice). To by ve finále byla špatná zpráva jak pro euro, tak i pro všechny středoevropské měny včetně koruny. Navíc vyšší americká cla by pravděpodobně znamenala také vyšší americkou inflaci a vyšší úrokové sazby amerického Fedu (respektive jejich pozdější a pomalejší pokles). A to by byl pro korunu další problém. Sečteno, podtrženo, naše sázky na pozitivní obrat na koruně jsou zatíženy řadou rizik a nejistot. A jedním z hlavních jsou podzimní volby v USA. 

*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se drží v okolí 25,30 EUR/CZK a vyčkává na nové impulsy. Relativně pozitivně pro ni mohla vyznít poslední série globálních PMI v průmyslu a na konci týdne čekáme také relativně slušný výsledek českého maloobchodu. Na druhou stranu, české koruně se dál nelíbí vysoké úrovně amerických výnosů (viz EUR/USD).

Eurodolar

Nejen včerejší data z USA a EMU, ale i vystoupení centrálních bankéřů přinesly smíšené informace, které však zapadly do trendu posledních dní. V eurozóně zmiňme nižší než očekávanou inflaci a v USA pak vystoupení šéfa Fedu Powella, který opatrně trhům naznačoval, že sázky na relativně brzké snižování sazeb nemusí být správné. Powell konkrétně uvedl, že bude zapotřebí větší jistoty, pokud jde o inflační výhled, aby bylo možné uvažovat o snižování sazeb.

Výsledkem tedy je, že dolarový dvouletý výnos (4,73 %) se stále obchoduje mírně pod letošním vrcholem (4,75 %) a delší splatnosti atakují důležité technické rezistence (4,42 % na deseti letech). Nicméně dolar (prozatím) nedokáže profitovat z převážně solidních amerických dat a vyšších výnosů.
Dnešní kalendář sice obsahuje několik vystoupení centrálních bankéřů (z Fedu) a některá zajímavá data (viz např. výrobní inflace v EMU), ale eurodolar bude již zřejmě vyhlížet zítřejší data z amerického trhu práce.

Regionální Forex

Dnes odpoledne bude polská centrální banka rozhodovat o úrokových sazbách, které velmi pravděpodobně ponechá beze změny. Stane se tak přesto, že nedávno zveřejněná březnová inflace vykázala velmi nízké číslo, když v meziročním vyjádření spadla na 1,9 %. Vedení NBP však bude s reakcí vyčkávat na to, jak se do cen promítne zvýšení DPH na potraviny a uvolnění cen energií. Nicméně pokud si komentář k rozhodnutí NBP přidrží svoji jestřábí rétoriku, tak zlotý z toho může profitovat.


Čtěte více:

Proč Toyota nesází jen na elektromobily?
04.04.2024 6:21
Na Yahoo Finance poukazují na to, že zatímco třeba korejské automobilk...
Zlato trhá rekordy, Apple zkoumá osobní roboty a futures jsou smíšené
04.04.2024 8:43
Patria ukončuje analytické pokrytí Pilulky. Zlato trhá rekordy. Amazo...
FT: Google zvažuje zpoplatnění služeb založených na generativní umělé inteligenci
04.04.2024 8:56
Americký internetový vyhledávač Google zvažuje, že zpoplatní nové "pré...
Apple opustil projekt elektromobilu. Nyní zkoumá možnost výroby robotů do domácnosti
04.04.2024 9:02
Americká technologická společnost Apple zkoumá možnost začít vyrábět r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data