Někdy jsou to méně naleštěné části akciového trhu, které pomohou fondu překonat svým výkonem trh. A právě tuto strategii přijal Daniel Avigad, manažer dlouhodobých evropských akciových strategií u Lansdowne Partners v hodnotě 2,6 miliardy dolarů. Tím, že vsadil na akcie staré ekonomiky, jako je průmysl a elektrotechnika, alespoň jeden z jeho fondů překonal benchmark.
Avigad se drží dál od evropských luxusních a spotřebitelských akcií, které loni podpořily širší rally. „Naším základním předpokladem je identifikace obchodních modelů generujících hotovost, které vám mohou vrátit peníze a zároveň růst a které nejsou příliš nadhodnocené,“ řekl Avigad v rozhovoru v Londýně.

TM Lansdowne European Special Situations Fund v minulém roce rostl o téměř 14 %, čímž překonal 10,5% růst indexu MSCI Europe Net Return Index. V tomto období také překonal 88 % svých protějšků s nižší volatilitou. Tento fond zahrnuje francouzského výrobce elektrických zařízení Schneider Electric, stavební skupinu či výrobce pneumatik Cie Generale des Etablissements Michelin.
Evropské akcie letos vyšplhaly na rekordní maxima v euforii kolem umělé inteligence, která poháněla i americké akcie. V roce 2023 byly v Evropě nejvýkonnějšími odvětvími maloobchod a technologie, zatímco potraviny, nápoje a těžaři klesli. Průmyslové podniky se umístily uprostřed.

Tato výsledková listina se však nyní mění, protože investoři se obávají, že případná stagflace by mohla způsobit, že centrální banky odloží snížení úrokových sazeb. Roste poptávka po bankách, zatímco nemovitosti zaostávají. Rally na luxusním zboží také odezněla kvůli obavám z nevýrazného oživení na klíčových trzích, jako je Čína.
"Těžko dokážeme předvídat psychologii masového trhu a jak to může ovlivnit určité podniky, například módní cyklus v luxusu," řekl Avigad, který převzal kontrolu nad fondem v září loňského roku.
Avigad nedávno snížil kvůli měnícím se trendům expozici na spotřebitelské základní produkty. S vysokými náklady jsou firmy, jako je , méně flexibilní, řekl. Místo toho vidí příležitosti v podnicích, které mohou zmírnit nedostatek přírodních zdrojů v Evropě. Společnosti spojené s elektrifikací, zdravým bydlením a zelenou výstavbou tvoří přes 40 % jeho celkového portfolia. Fond také investuje do růstových a levnějších akcií a do cyklických a defenzivních sektorů. Vlastní například banky jako Group a Intesa Sanpaolo a také rostoucí farmaceutické firmy, jako je výrobce Wegovy Novo Nordisk.
Manažer fondu považuje za rizikové a nepředvídatelné sektory citlivé na regulaci. Telekomunikace považuje za jednu ze svých „největších chyb“ a poznamenává, že společnosti v tomto odvětví potřebují soustavně investovat, aby prosperovaly, a čelí neustálé kontrole kvůli fúzím a akvizicím.
Zdroj: Bloomberg