Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito

Rozbřesk: Evropské průmyslové oživení se odkládá, nikoliv však na neurčito

23.07.2024 9:03
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Evropský průmysl stále uprostřed roku přešlapoval na místě, což má dopad i na Česko. Slabá červnová průmyslová výroba ukazuje, že oživení domácí průmyslové produkce bude pomalejší a pozvolnější. Přesto jak v Evropě, tak v Česku v oživení poptávky po průmyslovém zboží stále věříme. Hlavním hybatelem by měla být oživující spotřeba domácností, nižší úrokové sazby i postupná redukce zásob. Mezi jednotlivými průmyslovými odvětvími však budou přetrvávat velké rozdíly.

Červnové indexy nákupních manažerů v průmyslu se napříč Evropou zhoršily a na rozdíl od USA, Číny nebo Japonska ukazují v nejbližších měsících na pokračující kontrakci průmyslu. Na vině však podle nás v tuto chvíli zatím není primárně konkurenceschopnost Evropy (ta je problémem pro energeticky nejnáročnější části průmyslu), ale spíše slabší domácí poptávka, daná silnějšími dopady energetické krize na kupní sílu Evropanů. Spotřeba domácností je v USA zhruba 9 % nad úrovní roku 2019, zatímco v eurozóně v průměru zhruba o 1,5 % vyšší (v Česku stále o více než 6 % nižší).

Viditelný pokles inflace spolu s nižšími úrokovými sazbami by měl vést v Evropě k oživení spotřeby těch segmentů průmyslu zaměřených primárně na domácí poptávku (například výrobci elektroniky). Prvotní oživení v průmyslu, pokles zásob a nižší úrokové sazby pak mohou s určitým zpožděním oživit investiční aktivitu evropských podniků, která se pozitivně projeví v dalších odvětvích včetně strojírenství, výroby dopravních prostředků nebo stavebních materiálů.

Do cesty se mohou evropskému průmyslu samozřejmě postavit nové překážky - ať už v podobě nových nákladových šoků (opět zdražující kontejnerová přeprava), geopolitického napětí, nových obchodních střetů či postupné eroze konkurenceschopnosti dalších odvětví (například automotive). Také zatím při pohledu na nové objednávky vidíme pro nejbližší měsíce optimismus jen v hrstce na domácnosti zaměřených sektorů - v Česku meziročně viditelně rostou jen zakázky producentů elektroniky a automotivu. Navíc energetickou krizí nejvíce zasažená odvětví (zpracovatelé kovů, chemický průmysl) hlásí přetrvávající strukturální potíže. Na druhou stranu, klesající inflace, nižší úrokové sazby a nižší stavy zásob se postupně budou stávat realitou, která věští evropskému i českému průmyslu o něco příznivější konec roku.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se relativně líně pohybuje v pásmu 25,20-25,30 EUR/CZK. Bez výraznějších domácích impulsů předpokládáme dál v tomto týdnu poklidné letní obchodování, na kterém se mohou eventuálně lehce podepsat zítřejší výsledky červencových podnikatelských nálad v evropském průmyslu (viz úvodník).

Eurodolar
Eurodolarový trh úspěšně ignoruje americké politické dění a setrvává ve velmi poklidném prázdninovém módu.
Dnes budou ve hře jen data druhé až třetí kategorie, takže trh si spíše počká na zítřejší evropská PMI či možná až na čtvrteční údaje o americkém HDP.

Regionální Forex
Dnes odpoledne zasedá maďarská centrální banka (MNB), která by měla opět snížit oficiální úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, čímž by se hlavní sazba měla dostat na úroveň 6,75 %. MNB původně s červencovou redukcí sazeb příliš nepočítala, ale překvapivě nízká červnová inflace (3,7 % meziročně), relativně silný forint a vládní příslib k fiskální konsolidaci ze strany vlády další uvolnění měnové politiky v Maďarsku umožní. S redukcí sazeb se plně počítá, takže forint by rozhodnutí nemělo výrazně překvapit. Nárůst volatility by eventuálně mohl mít následný komentář MNB či tisková konference viceprezidenta centrální banky Viraga. My však počítáme s tím, že MNB zůstane relativně obezřetná.

Akcie
Americké akciové trhy se po sérii výprodejů dokázaly konečně vzpamatovat a tento prudký výběr zisků přerušit. Index Nasdaq 100, který v minulém týdnu ztratil 4 %, se z nejhoršího týdenního výsledku za poslední tři měsíce zotavil přímo ukázkově a připsal si přibližně 1,5% růst. Alphabet a Tesla včera prudce rostly o více než 2 %. Z technologických firem našly půdu po nohama akcie Nvidia, AMD nebo Meta. Z top technologických akcií si výraznější zisky nepřipsaly pouze Amazon a Apple. Ve volném pádu pokračovaly akcie technologické společnosti Crowdstrike, které prohloubily svou dvoudenní ztrátu již na více než 20 %. V rámci indexu S&P 500 se mezi nejslabšími tituly dne ocitly akcie Verizon, propad tohoto titulu o 6 % byl možná až příliš krutý.


 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
19.07.2024 9:07
Evropská centrální banka včera podle očekávání ponechala svou hlavní s...
Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
22.07.2024 9:05
Problémy s nasazením nové verze bezpečnostního systému CrowdStrike och...
Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit
22.07.2024 12:53
Joe Biden odstoupil z kandidatury pro americké prezidentské volby a ot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m