Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Koruna stále pod tlakem holubičích komentářů, čeká na HDP

Rozbřesk: Koruna stále pod tlakem holubičích komentářů, čeká na HDP

25.07.2024 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká koruna je po poslední sérii komentářů z ČNB pod tlakem. Je to zejména kvůli holubičím výrokům viceguvernéra Jana Fraita, který na srpnovém zasedání nevyloučil debatu o 50 bps snížení úrokových sazeb. I když jeho kolegové Jan Kubíček a zejména Tomáš Holub znějí o poznání opatrněji, varování Jana Fraita na trzích rezonovala a koruna se posunula na nejslabší úrovně za poslední tři měsíce. Jak moc je otázka dalších 50 bps relevantní a co čekat dál od české měny?

Debata o 50 bps cutu může být na během srpnového zasedání bezesporu na stole, věříme ovšem, že vzhledem k opatrnější snižování sazeb ECB a již relativně nízkému úrokovému diferenciálu (4,75% versus 3,75%) bude nakonec ČNB v srpnu opatrnější. Kloníme se tedy spíše k názoru Tomáše Holuba, který říká, že nyní je na místě uvolňovat měnovou politiku spíš “pomaleji, ale bez pauzy”.

Věříme, že tento názor nakonec v bankovní radě převládne, pokud centrální banka nebude mít pocit, že stávající úroveň sazeb stále “příliš dusí ekonomiku”. To byl ostatně důvod, proč se nakonec většina přiklonila k 50 bps snížení sazeb v červnu. A zejména poslední čísla z českého průmyslu vzbuzují obavy - oživení se odkládá minimálně do druhé poloviny roku (jak jsme psali tento týden) a srpnová prognóza centrální banky i proto ukáže na slabší výkon ekonomiky. Otázka je, jak velká tato negativní revize bude?

V tuto chvíli by již centrální bankéři měli mít k dispozici první “ochutnávky” nové prognózy a zdá se, že minimálně u některých myšlenka na 50 bps cut není mimo hru. V tomato ohledu bude důležitý také výsledek prvního odhadu HDP za druhý kvartál - pokud oživení oproti prvnímu kvartálu (+0,2% mezikvartálně) nezrychlí nebo dokonce zpomalí, mohou nakonec holubičí hlasy v bankovní radě sílit.

Otázka je, zda by to ještě mohlo koruně výrazněji ublížit. Rychlejší pokles sazeb v červnu by zvyšoval pravděpodobnost pauzy ke konci roku a s vysokou pravděpodobností by nic neměnil na “cílové destinaci” pro sazby, kterou bankovní rada ve vzácné shodě vidí v blízkosti 3,5% (podobně jako nyní trh). Horší výkon průmyslu (propisující se do celého HDP) by však mohl korunu ovlivnit negativně i tak. Je to právě dynamika exportně zaměřeného průmyslu, která řídí apetit po zajišťování otevřených devizových pozic na domácím trhu. A slabá tvrdá i měkká čísla v tomto ohledu nejsou pro korunu dobrou zprávou. A včerejší překvapivě prudký pokles nákupních manažerů v německém a evropském průmyslu nevěstí nic dobrého ani pro nejbližší měsíce.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se drží po slabších výsledcích evropských PMI v defenzivě v blízkosti 25,40 EUR/CZK. Tomu ostatně odpovídala i slabší spotřebitelská a podnikatelská nálada podle ČSÚ. Koruně nijak bezesporu nepomáhají ani prudké výprodeje na globálních akciových trzích.
Pokud dnes po horších PMI Německo zahlásí i slabší index IFO, nebude mít česká měna moc důvodů k optimismu. Navíc poroste nervozita před zveřejněním prvního odhadu HDP (30.7) a srpnovým zasedáním ČNB (2.8).

Eurodolar
První důležitou včerejší zprávou na světových trzích byly měsíční indexy PMI. Přinejmenším průzkumy z EMU nebyly nijak veselým čtením. PMI v EMU klesl z 50,9 na 50,1, což naznačuje téměř stagnující aktivitu. Pokles byl způsoben především prohlubujícím se propadem indexu v německém zpracovatelském průmyslu (na 42,6 bodu). Reakce eurodolaru byla umírněná, byť data mu na náladě nepřidala.
Včera odpoledne byly rovněž zveřejněny předběžné výsledky amerického zahraničního obchodu za červen, které byly lepší než čekalo a to především díky lepšímu výkonu vývozu. Číslo za obchodní bilanci bylo posledním důležitým vstupem do nowcastů pro americký HDP za druhý kvartál jehož odhad bude zveřejněn dnes odpoledne. Náš nowcast se rovněž vylepšil a to na hodnotu 1,8 % a je tak velmi blízko konsensu trhu (2 %). Rizikem je podle našeho názoru ovšem ještě lepší výsledek, který však může být lehce zastíněn nízkou hodnotou deflátoru (inflačního indexu PCE za druhý kvartál). Ten bude zveřejněn ve stejný okamžik.

 

Čtěte více:

Moneta ve čtvrtletí zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje celoroční i víceletý výhled
25.07.2024 7:41
Banka Moneta Money Bank dnes oznámila hospodářské výsledky za druhé čt...
Biden: Obrana demokracie je důležitější než funkce
25.07.2024 8:05
Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký p...
Wall Street prošla nejprudším poklesem od prosince, Moneta zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje jeho celoroční výhled
25.07.2024 8:57
Výprodej na amerických akciových trzích dnes zatlačí na vývoj v Evropě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m