Společnost Moderna ve čtvrtek oznámila tržby za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání, ale snížila svůj celoroční výhled prodejů s odkazem na nižší očekávané prodeje v Evropě, "konkurenční prostředí" pro respirační vakcíny v USA a potenciálně zpožděným mezinárodním příjmům do roku 2025. Biotechnologická společnost nyní očekává, že tržby z prodeje produktů v roce 2024 se budou pohybovat mezi 3 a 3,5 miliardami USD proti předchozímu výhledu ve výši 4 miliard USD. Akcie v pre-marketu klesají o zhruba 11 %.
Společnost začala v USA dodávat své vakcíny proti respiračnímu syncytiálnímu viru s názvem mRESVIA poté, co její použití bylo v květnu schváleno pro starší dospělé. Jedná se o vůbec druhý komerčně dostupný produkt společnosti Moderna po vakcíně proti Covidu. U té ale poptávka prudce klesla, když pandemie celosvětově ustupuje a lidé se méně spoléhají na ochranné injekce a léčbu.
Generální ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel uvedl, že v oblasti vakcín proti RSV i Covid došlo k "intenzivnějšímu konkurenčnímu boji". Poznamenal, že mRESVIA je třetí vakcínou proti RSV, která vstoupila na trh po vakcínách od společností a GSK, z nichž druhá jmenovaná dominovala trhu v loňském roce.
Dodal, že "vedeme poměrně intenzivní diskuse s vládami v celé Evropě", abychom vyhráli dodávky vakcíny proti Covidu od Moderny. Ale "některé země nám ještě minulý týden říkaly, že kvůli velmi napjatému rozpočtu ... prostě nemají kapacitu nakoupit více vakcín, než potřebují, protože už mají" jinou smlouvu, řekl Bancel. Má na mysli rozsáhlou smlouvu o dodávkách vakcín proti Covidu, kterou Evropská unie znovu sjednala se společností a jejím německým partnerem BioNTech. Poukázal také na pokračující válku na Ukrajině, která zatěžuje státní rozpočty. Přesto společnost Moderna očekává, že se v roce 2025 vrátí k růstu tržeb a do roku 2026 se vyrovná se zavedením nových produktů, uvedl Bancel.
Zde jsou údaje společnosti Moderna za druhé čtvrtletí v porovnání s očekáváním Wall Street na základě průzkumu analytiků společnosti LSEG:
Ztráta na akcii: 3,33 USD oproti očekávané ztrátě 3,39 USD.
Tržby: 241 milionů USD oproti očekávaným 132 milionům USD.

Společnost vykázala ve druhém čtvrtletí tržby ve výši 241 milionů USD, přičemž prodej výrobků proti Covidu klesl o 37 % oproti stejnému období před rokem. V předchozím období vykázala společnost Moderna tržby ve výši 344 milionů USD.
Společnost uvedla, že pokles tržeb byl částečně způsoben očekávaným přechodem na sezónní trh s vakcínou proti Covidu, kde pacienti obvykle užívají injekce na podzim a v zimě. Bancel však uvedl, že společnost Moderna měla v USA "dobrou jarní sezónu" pro seniory, kterým se doporučuje podat dodatečnou dávku posledního kola očkování vakcínou proti Covidu.
Společnost Moderna vykázala za druhé čtvrtletí čistou ztrátu 1,28 miliardy dolarů, tj. 3,33 dolaru na akcii. V porovnání s čistou ztrátou ve výši 1,38 miliardy dolarů, tj. 3,62 dolaru na akcii, vykázanou v předchozím roce. Bancel uvedl, že společnost prodělala méně, než Wall Street očekávala, částečně díky pokroku ve snižování nákladů. Moderna měla "o něco vyšší tržby, než se očekávalo, ale hodně vyšší úspory nákladů," řekl. "Proto jsem opravdu spokojen s pokrokem, kterého dosahujeme na obou frontách."
Náklady na prodej činily 115 milionů USD, což je o 84 % méně než ve stejném období před rokem. To zahrnuje mimo jiné 14 milionů dolarů odpisů na nevyužité dávky vakcíny proti Covidu a 55 milionů dolarů u nákladů souvisejících se snahou společnosti omezit výrobní plochy. Náklady na výzkum a vývoj ve druhém čtvrtletí vzrostly o 6 % na 1,2 miliardy dolarů ve srovnání se stejným obdobím roku 2023. Tento nárůst byl způsoben především personálními náklady, včetně vyššího počtu zaměstnanců.
Mezitím se prodejní, správní a režijní náklady za toto období snížily o 19 % na 268 milionů USD ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2023. Tyto náklady obvykle zahrnují náklady na propagaci, prodej a poskytování produktů a služeb společnosti.
Společnosti Moderna se zatím podařilo podpořit náladu investorů ohledně jejího dalšího směřování po Covidu. Její akcie letos vzrostly o téměř 20 % díky rostoucí důvěře v její výrobní program a platformu messengerové RNA, což je technologie použitá ve vakcíně Covid a injekci proti RSV.
Biotechnologická společnost má v současné době ve vývoji 45 produktů, z nichž pět je v pozdní fázi testování. Patří mezi ně i její kombinovaná vakcína zaměřená na Covid a chřipku, která by mohla být schválena již v roce 2025. Moderna rovněž vyvíjí samostatnou vakcínu proti chřipce, personalizovanou vakcínu proti rakovině ve spolupráci se společností a očkování proti latentním virům.
Zdroj: CNBC