Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč se rozevírají nůžky mezi českým a německým průmyslem?

Rozbřesk: Proč se rozevírají nůžky mezi českým a německým průmyslem?

30.09.2024 9:08
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Poslední dva měsíce se nálada v českém průmyslu podle průzkumů Českého statistického úřadu poměrně překvapivě vylepšila. Jak moc brát tato čísla vážně, by měl ukázat tento týden také výsledek zářijového indexu nákupních manažerů v českém průmyslu. Pokud ukáže i on podruhé v řadě vylepšení, půjde o zajímavý signál - Česko jako by začalo ignorovat setrvalý pokles nálady v německém průmyslu, kde nálada v září spadla do blízkosti ročních minim. Je to vůbec představitelné? 

Při pohledu na srpnový výkon segmentu automotive to nelze zcela vyloučit. Zdá se, že po slabším jaru se výroba automobilů v Česku ve druhé polovině léta opět rozeběhla. Po konci červencové závodní dovolené se rozběhla velmi svižně zejména výroba ve Škodě Auto a díky ní a Toyotě byla výroba v srpnu o více než 20 % vyšší než před rokem. A zajímavé je, že poprvé v srpnu také meziročně viditelně vzrostla výroba elektro-mobilů. Právě slabá poptávka po elektro-vozech trápila v posledních měsících i většinu českých výrobců včele se Škodou Auto. Hospodářské noviny v této souvislosti citují člena představenstva zodpovědného za výrobu Andrease Dicka: „Situace je taková, že trh se nevyvíjí tak, jak jsme plánovali. Dá se říci, že je to chybný odhad z doby před čtyřmi lety, který těžko můžeme vzít zpátky, ale snažíme se co nejrychleji situaci napravit“. 

Na druhé straně by nebylo moudré z jednoho měsíce dělat ukvapené závěry, zvláště když v září se nálada v německém a francouzském průmyslu výrazně zhoršila. Velká část českého segmentu automotive je subdodavatelsky navázána na zahraniční evropské výrobce a jejich potíže na ně určitým způsobem musí dosáhnout. Navíc průmysl není jen automotive. V posledních měsících se zhoršila také globální nálada v průmyslu (globální PMI) a zdá se, že některá cyklická odvětví (jako například strojírenství) drží při zemi slabá investiční poptávka. Ta je kromě jiného také důsledkem “boje s inflací” a stále relativně vysokých úrokových sazeb jak v eurozóně, tak i v USA. To se v minulých měsících odráželo také na slabém výkonu českého strojírenství a některých subdodavatelských odvětví (například zpracovatelů kovů). 

Pokud tedy v tomto týdnu uvidíme pozitivní výsledek indexu nákupních manažerů v českém průmyslu, bude to sice dobrá zpráva ukazující na relativně vysokou aktuální kondici některých oborů (automotive), na otevírání “šampaňského” to však nebude. Bez výraznějšího obratu u sousedů bude české průmyslové oživení “jen klopýtat”.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se dál drží pod lehkým tlakem a osciluje v blízkosti 25,15 EUR/CZK. V tomto týdnu může z domácích událostí sledovat zítřejší výsledek domácích PMI - pokud podobně jako podnikatelská nálada podle ČSÚ zaznamená mírné vylepšení, může to být pro korunu lehké plus. Na druhou stranu hlavní pozornost i na české scéně nakonec přitáhne reakce globálních trhů na páteční statistiky z amerického trhu práce. 

Eurodolar
Eurodolar zatím jen velmi opatrně reaguje na poměrně výrazná makroekonomická překvapení v podobě nízkých inflačních čísel z eurozóny a naopak pozitivních konjunkturálních dat z USA. 
Zastavme se nejprve u evropské inflace, která v září výrazně zpomalila ve Francii a Španělsku. Pokud něco podobného zopakuje i dnes německá inflace, tak snížení sazeb ECB v říjnu je zcela jistě na stole. A to pro eurodolar nemusí být příznivý scénář. 
Dalším faktorem, který hraje proti eurodolaru jsou silná americká konjunkturální data. V pátek to byl srpnový zahraniční obchod, který posunul nowcasty amerického HDP pro 3. kvartál vzhůru (ten náš skoro ke 4 %). Dnes odpoledne budou v centru pozornosti počty otevřených pracovních pozic a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. Pokud se i tato čísla vylepší, má dolar rovněž zaděláno na posílení.

Akcie
Americké akcie a především sektor technologií na závěr minulého týdne odevzdaly část zisku. Společnost Costco Wholesale Corp propadla o 1,8 % i přes report výsledků, který překonal odhady Wall Street. Čína přitvrzuje v technologickém sporu a apeluje na místní společnosti, aby nevyužívaly čipy od Nvidie. Tato hvězda kapitálového trhu z posledních měsíců tak v pátek oslabila o 2,2 %. Nedařilo se ani dalším společnostem ze sektoru. Například Taiwan Semiconductor Manufacturing propadl o 4,7 % a AMD o 1,9 %. Nadále se ale dařilo čínským akciím. Alibaba narostla o 2,2 % a automobilka Nio dokonce o 12,8 %.

 

Čtěte více:

Hoenig z poklesu sazeb o 50 bazických bodů nadšen není, Morgan Stanley jej vidí jako kompenzaci července
28.09.2024 14:54
Bývalý prezident Federal Reserve Bank of Kansas City Thomas Hoenig se ...
Čtvrtletní výhled pro globální alokaci aktiv v modelovém portfoliu – 4. čtvrtletí 2024
29.09.2024 15:07
Po nedávném růstu cen aktiv a navzdory snížení sazeb centrální banky ...
Víkendář: Podle Rosenberga se snížení sazeb projeví možná až v roce 2026, předtím čeká ochlazení
28.09.2024 9:17
David Rosenberg z Rosenberg Research již nějaký čas hovoří o slábnoucí...
Víkendář: Kashkari hovoří o posunu sazeb k těm neutrálním, Summers je ale odhaduje výrazně výš než Fed
29.09.2024 9:37
Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari na CNBC uvedl, že když se ...
Oppenheimer vybírá investiční tipy na říjen. U jednoho vidí potenciál růstu o 118 pct
30.09.2024 6:04
Oppenheimer vybírá několik titulů, o kterých se domnívá, že by mohly b...
Rozdílné predikce sazeb od Bank of America a Commerzbank – který scénář by byl pro akcie lepší?
27.09.2024 17:52
V nadpise zmíněné banky predikují znatelně rozdílný vývoj sazeb Fedu....
Americké technologie si vybírají pauzu, dařilo se naopak Čínským akciím
27.09.2024 22:01
Americké akcie a především sektor technologií na závěr týdne odevzdaly...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
14:10Prodej aut v USA v prvním čtvrtletí vzrostl, zřejmě i kvůli chystaným clům
13:47NET4GAS, s.r.o.: Jmenování Michala Slabého do funkce jednatele společnosti
13:02Bloomberg: Celním hrozbám by měly v Evropě nejlépe vzdorovat španělské akciové tituly
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
11:32Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
11:11Trumpova cla budou nejrozsáhlejším obchodním omezením USA za více než století a startují novou éru rizik pro globální ekonomiku
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:39Jak se trhy vyrovnají s další várkou cel? Nervozita bude provázet evropské i americké obchodování  
10:00Guvernér BOJ: Dopad nových amerických cel na světový obchod může být obrovský
9:43ČSÚ: Deficit veřejných financí loni klesl na 2,2 procenta HDP
9:07Rozbřesk: Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Pozor ale na dnešní Trumpova cla!
9:05Americká cla na země kupující venezuelskou ropu a plyn pomohla k březnovému poklesu vývozu pohonných hmot z Venezuely o 11,5 pct
8:36A je tu den osvobození pro USA, kdy Trump oznámí reciproční cla. Americké státní dluhopisy na vzestupu, evropské futures v červeném  
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu J&T ARCH INVESTMENTS podfond za 1. čtvrtletí 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m