Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reuters: Číňané se zajímají o nechtěné továrny Volkswagenu v Německu

Reuters: Číňané se zajímají o nechtěné továrny Volkswagenu v Německu

16.01.2025 11:09
Autor: ČTK

Čínské automobilky a představitelé Číny se v Německu zajímají o továrny určené k uzavření, zejména o továrny automobilky Volkswagen. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se zájmy čínské vlády. Koupě továrny by Číně umožnila získat vliv v renomovaném německém automobilovém průmyslu, který je domovem některých z nejstarších a nejprestižnějších automobilových značek, dodal zdroj.

Čínské společnosti investovaly v Německu, které je největší ekonomikou v Evropě, do řady odvětví, od telekomunikací po robotiku. Ale výrobu automobilů tam zatím nespustily, přestože Mercedes-Benz má dva velké čínské akcionáře. Jakýkoliv takový krok by mohl znamenat dosud politicky nejcitlivější čínskou investici. Volkswagen byl dlouho symbolem německé průmyslové vyspělosti a nyní je ohrožen globálním hospodářským zpomalením, které zasáhlo poptávku, a problematickým přechodem na ekologické technologie.

Výroba automobilů v Německu by čínským výrobcům elektromobilů umožnila vyhnout se placení cel EU na elektromobily dovážené z Číny. Mohla by tak představovat další hrozbu pro konkurenceschopnost evropských výrobců.

Nabídky na továrny by mohly být od soukromých firem, státních firem nebo společných podniků se zahraničními společnostmi. Čínské úřady si však vyhrazují právo schválit určité investice v zahraničí a pravděpodobně by se do případné nabídky zapojily hned od počátku.

Zdroj však také upozornil, že rozhodnutí o investici bude záviset také na postoji nové německé vlády, která vzejde z únorových voleb, k Číně. Ekonomiky obou zemí se za 16 let vlády Angely Merkelové hluboce propojily, k čemuž přispěly investice německých automobilek v Číně. Vztahy však ochladly, protože současná vládní koalice usiluje o snížení závislosti na Číně.

Volkswagen v rámci svého plánu na snížení nákladů a omezení německých aktivit zkoumá alternativní využití pro své továrny v Drážďanech a Osnabrücku. Největší evropská automobilka, která vlastní také značky jako Porsche, Audi a Škoda, zaznamenala loni pokles prodeje kvůli rostoucí konkurenci čínských společností. Vedení Volkswagenu chtělo původně zavřít několik závodů v Německu, narazilo ale na odpor odborů. Před Vánocemi se společnost dohodla s odbory, že letos ukončí výrobu v Drážďanech, kde má 340 zaměstnanců a vyrábí zde elektromobil ID.3, a v roce 2027 ukončí výrobu v Osnabrücku, kde 2300 zaměstnanců vyrábí model T-Roc Cabrio.

Čínské firmy se ale obávají, jak by je přijaly německé odbory, které mají polovinu křesel v poradních orgánech německých společnosti a usilují o dalekosáhlé záruky týkající se továren a garance pracovních míst, dodal zdroj. Zástupce odborů ze závodu v Osnabrücku Stephan Soldanski uvedl, že pracovníci závodu by neměli nic proti výrobě pro jednoho z partnerů společného podniku Volkswagenu, pod logem VW a podle standardů VW.

Podle jednoho z bankéřů obeznámeného s činností automobilky by prodej továren mohl být pro VW levnější, než jejich úplné zavření. Za každou z továren by automobilka mohla podle něj dostat 100 milionů až 300 milionů eur (2,5 miliardy až 7,6 miliardy Kč).

Řada čínských výrobců automobilů hledá místa pro své závody v Evropě, která je druhým největším trhem s elektromobily na světě. Chtějí tak obejít cla, která loni zavedla Evropská komise na dovoz elektromobilů vyrobených v Číně kvůli podle ní nespravedlivým dotacím čínské vlády. Většina čínských společností se zatím rozhodla postavit nové továrny v zemích s nižšími náklady a slabšími odbory, jako například firma BYD v Maďarsku a Turecku. Společnost Leapmotor plánuje výrobu se Stellantisem v Polsku a Chery Auto chce vyrábět elektromobily ve Španělsku v závodě, který dříve patřil Nissanu. Podle zdroje si čínští investoři již také prohlédli v západní Evropě některé uzavřené továrny, jako závod Fordu v německé Saarlouis a závod Audi v Bruselu.


Čtěte více:

Největší výrobce čipů na světě TSMC dosáhl rekordního zisku díky poptávce pro AI
16.01.2025 8:46
Tchajwanskému výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSM...
Náladu na trzích zvedly dobré výsledky amerických bank i data, obnovující sázky na snižování sazeb Fedu. Futures míří výše
16.01.2025 8:57
Americké akcie včera výrazně posílily, k jejich růstu přispěly nejnově...
Rozbřesk: Umírněný růst jádrové inflace v USA přinesl úlevu dluhopisům
16.01.2025 9:24
Riziková aktiva, které od počátku tohoto roku trápily rostoucí úrokové...

Váš názor
  •  
    16.01.2025 15:32

    Ty tam jsou doby, kdy západoevropské automobilky s jakousi přezíravostí do Číny vyvážely a posléze s důvodů nenažranosti kapitalizmu vlastní (menších výrobních nákladů) nastavěli Číňanům automobilky v Číně. Ovšem tehdy (15-25 let tamů nazád) vrcholní manažeři nemohli tuši, že Evropu postihne mor šířící se z brusele v podobě nejrůznějších regulací a ničení energetické struktury. Ovšem i kdyby to tušili, stejně by to udělali s důvodů nenažranosti kapitalizmu vlastních
    Ullsperger
Aktuální komentáře
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  
17:25Co by s americkým trhem udělal větší návrat k průměru/trendu?
16:58Indexy pokračují v panických výprodejích  
16:48Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl, dovoz zůstal zvýšený
16:39mmcité bude v reakci na cla hledat poměr mezi výrobou v Evropě a Brazílii
16:17Reakce Colt CZ na americká cla: V krátkodobém horizontu dojde ke zhoršení ziskovosti  
14:46Po clech posílá ropu hlouběji OPEC, shodl se na navýšení produkce
14:38Bloomberg: Majitel TikToku dostane v EU pokutu přes 500 milionů eur
13:51Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
12:29FT: Trumpova cla poškodí technologické giganty, míří na jejich dodavatele
12:07EU je připravena vyjednávat i odpovědět na americká cla, reakci zvažují i Británie a Norsko
11:06Renesance jaderné energetiky povede k novým rekordním ziskům, myslí si ředitel Doosan Škoda Power
10:45Obchodní válka propuká naplno a drtí akcie. Kupují se dluhopisy a euro  
10:07Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2024
9:50Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
9:33Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
9:07Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
8:41Trump oznámil reciproční cla na 60 států, Čína a Evropa slibují odvetu. Trhy nejen v Evropě padají  
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst