Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: DeepSeek zvolal: „Císař je nahý!“

Perly týdne: DeepSeek zvolal: „Císař je nahý!“

31.01.2025 11:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Gene Munster z Deepwater Asset Management míní, že DeepSeek a jeho model umělé inteligence výrazně nemění „AI trade“ na akciovém trhu, Aswath Damodaran z NYU má výrazně jiný názor. Svůj názor přidává i Nassim Taleb, zatímco Deutsche Bank poukazuje na trh držící se dlouhodobého trendu.

AI trade nedotčený? Gene Munster z Deepwater Asset Management na CNBC uvedl, že je těžké s ohledem na zveřejněné výsledky Tesly pochopit, proč akcie roste. U Microsoftu „je vše o investicích“, podle některých komentářů se přitom dá čekat, že velké technologické společnosti budou v roce 2026 už investovat „stovky miliard dolarů“. Takový vývoj by byl pozitivní zejména pro společnost NVIDIA. I přesto, „co se děje v Číně.“ Tedy i přes úspěchy, které slaví čínské modely umělé inteligence.

Munster míní, že i kdyby se objevovaly nové AI modely, které by byly podobně efektivní jako ten od čínské DeepSeek, stále bude třeba investovat do podpůrné infrastruktury, na které by umělá inteligence běžela. To je pozitivní pro společnost NVIDIA a celkový „AI obchod zůstává stále v podstatě nedotčený“.

Jednodenní korekce akcií společnosti NVIDIA z tohoto týdne přitom podle CNBC vytvořila největší jednodenní ztrátu v dolarovém vyjádření, která byla zaznamenána v celé historii akciových trhů. Aswath Damodaran z NYU k tomu uvedl, že kdyby nešlo o tak velké částky, byl by to hlavně mimořádně zajímavý příběh. Připomněl, že během minulého víkendu došlo k výrazné změně celkového příběhu točícího se kolem AI.

Do té doby se totiž podle experta předpokládalo, že na umělou inteligenci lze sázet zejména koupí akcií této společnosti, protože ta vyrábí ty nejvýkonnější čipy vhodné pro tuto technologii. K tomu jsou potřeba velká datová centra, do kterých masivně investují velké technologické firmy, které pak budou schopny díky těmto investicím generovat zisky z aplikací umělé inteligence.

To, že čínská DeepSeek přišla s výkonným modelem, který stál řádově nižší částky než modely z USA, podle Damodarana působí jako výkřik „císař je nahý“. Model od DeepSeek by pak podle něj měl znamenat, že trh s aplikacemi AI bude větší, než se předpokládalo, ale zároveň nebude pro firmy tak ziskový. To se týká i velkých společností, které nyní investují do infrastruktury a akciové trhy by na to podle Damodarana měly reagovat. „Změnil se výhled na monetizaci,“ dodal expert s tím, že na trhu bude existovat větší tlak na komoditizaci. Takový vývoj by tedy měl nahrávat zejména běžným spotřebitelům.

Damodaran v uvedené souvislosti připomněl výrazné změny v maloobchodě, ke kterým došlo během posledních dvaceti let. Způsobily je internetové společnosti a „nakonec z nich netěžil jen Amazon a jemu podobné firmy, ale hlavně spotřebitel.“ U umělé inteligence a souvisejících investic přitom byly investiční teze podle profesora už příliš nafouknuté a on sám je podle svých slov rád, že poslední vývoj přispěl k tomu, že se „vrátily blíže k zemi“.

NVIDIA očima Taleba:
Nassim Taleb na Bloombergu odpovídal na dotaz týkající se akcií společnosti NVIDIA. Podle něj by korekce měly být vnímány v kontextu toho, jak moc akcie celkově posilovala. K tomu mají lidé „tendenci všímat si pádů více než vzestupů“. Investice do této akcie přitom stojí na předpokladu, že firmy budou kupovat její čipy a „nikdo nepřijde s nějakým jiným nápadem“. Jenže k tomu může podle Taleba dojít a ukazuje na to úspěch čínské DeepSeek.

Přílišná závislost na nějaké firmě je podle experta riziková a historie navíc ukazuje, že společnost, která přijde s nějaký novým produktem, nemusí být nakonec ta, která na nových trzích uspěje. K tomu dodal, že „kdybyste chtěli v letech 1998 a 99 investovat do budoucnosti internetu, koupili byste akcie společnosti Alta Vista. Jenže pak přišel Google a kde je dneska Alta Vista?“

Taleb na závěr rozhovoru zmínil „fragilitu“, která na trhu pramení z toho, jak moc byla v poslední době jeho celková kapitalizace tažena nahoru několika málo společnostmi. Pokud by přitom u akcií, jako je NVIDIA, dál docházelo ke korekcím, podle experta by šlo o vývoj odpovídající historickým zkušenostem. Jenže „pokud něco vzroste z nuly na deset a pak to koriguje na devět, lidé začnou panikařit“.

Americké akcie ve středu růstového pásma: Deutsche Bank v následujícím grafu ukazuje vývoj amerického trhu od roku 2007 s tím, že index S&P 500 je nyní téměř přesně ve středu pásma nastaveného po finanční krizi. Průměrný růst trhu přitom podle obrázku dosahoval 12,5 % ročně:

1
Zdroj: X

Návratnosti během roku: S příchodem druhého měsíce roku si můžeme připomenout graf od Goldman Sachs, který ukazuje, jaké jsou průměrné návratnosti trhu během jednotlivých měsíců. Leden obvykle patří mezi ty silnější, opak platí o únoru. Zdaleka nejhorším měsícem bylo historicky září, nejlepším naopak listopad:

2
Zdroj: X



 

Čtěte více:

Práce na sobě jako nejlepší strategie a AI inteligence stírající výhodu té přirozené? Podcast MakroMixér s šéfem Úřadu práce
29.01.2025 8:01
Práce na sobě jako nejlepší strategie? AI jako výbava stírající inteli...
Rozbřesk: Rychlejší růst produktivity díky čínské AI senzaci DeepSeek?
29.01.2025 9:50
Od začátku týdne se na trzích nemluví o ničem jiném než o čínském star...
Microsoft zkoumá, zda skupina napojená na DeepSeek získala data OpenAI
29.01.2025 10:09
Společnosti Microsoft Corp. a OpenAI podle lidí obeznámených se situac...
Trh, který teď nepromíjí. Microsoft zklamal cloudem a akcie zamířily dolů
29.01.2025 22:45
Gigant Microsoft předstoupil před investory s výsledky za poslední loň...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:00CZ - HDP, q/q
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa