Podle agentury S&P Global nemůže střední Evropa očekávat velký impuls od německé fiskální expanze navzdory silným vazbám na největší evropskou ekonomiku, kde bude část přínosů stimulů kompenzována dopady amerických cel a nejistotou, uvedla agentura Reuters.
Německo dalo minulý měsíc zelenou masivnímu nárůstu půjček, které mají povzbudit jeho anemickou ekonomiku a churavějící podnikový sektor, ačkoli se neočekává, že by reformy přinesly rychlé oživení ekonomiky v tomto roce.
Střední Evropa má hluboké obchodní vazby na německou ekonomiku a zejména na její automobilový sektor, kam posílá 20 až 30 % svého vývozu. Zpomalení německého růstu však v posledních několika letech středoevropské ekonomiky silně zatěžuje. „Německou fiskální expanzi vnímáme spíše jako podporu širších německých domácích investic a poptávky než jako přímou pomoc kapsám středoevropského průmyslu,“ uvedla agentura S&P Global.
S&P očekává, že fiskální balíček přispěje k hospodářskému růstu Německa v letošním roce 0,1 procentního bodu a postupně se zvýší na 0,9 procentního bodu do roku 2028, pokud budou reformy provedeny bez velkých zpoždění. „Tyto účinky podporující růst budou (kromě řady dalších faktorů) vyváženy různými dimenzemi dopadů amerických cel, přičemž složka nejistoty bude obzvláště výrazná v průběhu roku 2025,“ uvedla agentura.
Polsko, největší středoevropská ekonomika, která je díky svému velkému domácímu trhu a nižší závislosti na vývozu automobilů méně vystavena riziku, uvedlo, že americká cla by mohla omezit hospodářský růst o 0,4 procentního bodu.
Úřady v sousední České republice a Maďarsku, jejichž ekonomiky jsou více zaměřeny na vývoz, odhadly dopad amerických cel na růst na 0,5 až 0,6 procentního bodu, který by se mohl v příštím roce ještě zhoršit.
V pátek agentura S&P snížila výhled úvěrového ratingu Maďarska ze stabilního na negativní kvůli rostoucím rizikům pro fiskální stabilitu v důsledku obchodních válek, nižšího přílivu prostředků z fondů Evropské unie a vysokým nákladům na obsluhu dluhu v souvislosti s uvolňováním rozpočtu před volbami v roce 2026.
Ratingová agentura uvedla, že její revidovaná ekonomická prognóza pro Maďarsko zahrnuje možná pozitivní i negativní rizika plynoucí z německé fiskální expanze a amerických cel. „Po zvážení všech okolností jsme v porovnání s naší říjnovou ratingovou zprávou výrazněji snížili prognózu reálného hospodářského růstu pro rok 2025 na 1,5 % (z 3,0 %), přičemž pro rok 2026 se sníží na 2,5 % (z 2,9 %),“ uvedla agentura.
Zdroj: Reuters