Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zmatení jazyků - rozpočtová čísla tisíckrát jinak

Zmatení jazyků - rozpočtová čísla tisíckrát jinak

13.5.2004 16:30
Autor: 

Na chvíli se do popředí zájmu zase dostala čísla o rozpočtových schodcích. Zásluhu na tom má časová shoda dvou událostí: česká vláda včera projednávala Konvergenční program ČR na roky 2004-2007 zaměřený na konsolidaci veřejných rozpočtů, Evropská komise nás v souladu s legislativou EU musela zařadit na černou listinu porušovatelů Paktu stability a růstu a vydat o nás zprávu pro Radu ministrů financí a hospodářství zemí EU – Ecofin. Před dvěma týdny navíc ministerstvo financí zveřejnilo svou makroekonomickou prognózu zahrnující i odhad vývoje ve fiskální oblasti. V éteru se to hemží všelijakými ciframi. Háček je v tom, že nejen jablky, ale i hruškami.

Jedním z důvodů rozdílnosti rozpočtových údajů a jejich projekcí je použití různé metodiky. Údaje, s nimiž se setkáváme nejčastěji, jsou vykazovány na základě metodologie vládní finanční statistiky – GFS, kterou od roku 1986 doporučuje Mezinárodní měnový fond. Operace běžného roku jsou sledovány na pokladním (cash) principu, tj. v okamžiku, kdy je příjmová, resp. výdajová operace peněžně realizována. V této metodice jsou spočítány údaje o rozpočtu, které ministerstvo financí publikuje na začátku každého měsíce. Podle této metodiky bývá sestavován a schvalován rozpočet na příští rok a ve stejné metodice jsou vypracovány makroekonomické projekce ministerstva financí vypracovávané s čtvrtletní periodou.

V Konvergenčním programu by měly být údaje spočítané metodikou ESA 95 doporučovanou Eurostatem a požadovanou Evropskou komisí. Národní účty za vládní sektor podle metodiky ESA 95 zachycují transakce daného fiskálního roku na akruálním principu. Operace jsou sledovány tehdy, kdy se ekonomická hodnota vytváří, transformuje nebo zaniká, když se zvyšují pohledávky a závazky, transformují nebo zanikají. Navíc mezi pohledávky jsou zařazeny i některé garance poskytnuté vládou. Podle takto spočítaných údajů hodnotí Evropská komise plnění maastrichtského rozpočtového kritéria a Paktu stability a růstu. Problém je v tom, že přepočet podle této metodiky se týká celé soustavy národních účtů. Nemění se jenom rozpočtová čísla ale také hrubý domácí produkt. Přepočet na ESA 95 je nyní k dispozici pouze pro roky 1995-2002. Pro loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Aby to neměli vnější pozorovatelé jednoduché, nejenže se veřejné rozpočty hemží rozličnými mimorozpočtovými institucemi, ale navíc jsou ve vládním výkaznictví používány dvě metodiky a jedna hybridní metoda navrch. V návrhu reformy veřejných rozpočtů byla použita proxy proměnná - očištěný cash deficit, kdy se od údajů spočítaných podle metodiky GFS odečtou dotace transformačním institucím a čisté půjčky. Zachyceny by ovšem měly být quasi-fiskální operace, jejichž plnění proběhne až v následujících letech a do určité míry (podle rizikovosti) také vládou poskytnuté záruky.

Když už si vybereme metodiku, můžeme si dále s rozpočtovými čísly hrát odečítáním různých položek. Pro hodnocení stability veřejných rozpočtů a vlivu fiskální politiky na ekonomiku je nutné propočítat se až k cyklicky očištěnému primárnímu deficitu bez čistých půjček a dotací transformačním institucím. Pohled na výsledek je tristní, a to i přes započatou rozpočtovou reformu. Ještěže jako země stojící mimo eurozónu nemůžeme dostat od Ecofinu pokutu za soustavné porušování rozpočtové kázně. Trestem jsou ovšem rychle narůstající úroky z vládních dluhů, které budeme v budoucnosti splácet ze svých daní.

Obr. Cyklicky očištěný schodek veřejných rozpočtů bez mimořádných operací


Výpočet: Patria Online (data v GFS 86)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)