Akcie online

NázevZávěr k
26.06.2026
Změna
(%)
COLTCZ906,00-0,33sentiment_arrow
CSG299,00-1,81sentiment_arrow
ČEZ1 230,000,65sentiment_arrow
Doosan538,001,89sentiment_arrow
E4U332,002,47sentiment_arrow
ERSTE2 790,00-0,64sentiment_arrow
Gevorkyan194,000,52sentiment_arrow
KARO144,00-0,69sentiment_arrow
KB968,000,52sentiment_arrow
Kofola505,00-0,59sentiment_arrow
MONETA190,401,17sentiment_arrow
Photon6,90-5,48sentiment_arrow
Pilulka115,00-4,17sentiment_arrow
PM18 220,00-0,11sentiment_arrow
Primoco750,000,27sentiment_arrow
TMR356,000,00sentiment_arrow
VIG1 578,000,38sentiment_arrow
26.06.2026 17:00:03

Indexy online

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Obecná diskuze
  • Pozemní síly AČR - Karel Čurda
    28.06.2026 18:12

    Obvykle píšeme o hrdinech. Dnes uděláme výjimku. Představíme vám muže, který sice jako hrdina začal, ale nakonec se jeho jméno stalo synonymem zrady. Na dnešek totiž připadá výročí, kdy výsadkář a diverzant Karel Čurda vyslyšel nabídku amnestie říšského protektora pro toho, kdo pomůže dopadnout atentátníky na Heydricha. Karel Čurda patřil po nacistické okupaci mezi muže, kteří zde zanechali svou rodinu (včetně osmiměsíční dcerky) a uprchnul na Západ, aby mohl bojovat s nacisty. Osvědčil se ve francouzském tažení a skončil v Anglii mezi třemi tisíci Čechoslováky, kteří se chtěli vrátit se zbraní v ruce. Tam padl do oka československé rozvědce - byl vybrán jako jeden z 36 nejnadějnějších talentů pro diverzní operace v Protektorátu. Jeho nadřízení ho v posudku hodnotili takto: "Živý, starostlivý, samostatný, energický, schopen jako velitel družstva, má vliv na mužstvo, velmi dobrých znalostí a schopností, veselý, kamarádský, dobrosrdečný, skromný. Méně chápavý, méně inteligentní, ale smělý, odvážný, ukázněný, spolehlivý. Velmi zdatný těžkých námah." Po enormně psychicky i fyzicky náročném výcviku byl vysazen v Protektorátu a začal vykonávat diverzní činnost jako například navádění britských bombardérů. Je tohle obraz padoucha? Asi se shodneme, že do téhle chvíle Karel Čurda patřil mezi nejstatečnější muže své doby. Jen málo jeho vrstevníků prokázalo stejný zápal pro vlast, jako on. Jenomže potom se projevila další stránka jeho osobnosti. A ani ta nebyla čistě negativní - Čurda měl silný vztah ke své rodině. Miloval svoji matku a své sourozence. A měl je rád tak moc, že udělal zásadní, katastrofální chybu: Zajel k nim na návštěvu. Mezitím došlo k atentátu na Heydricha, o kterém nebyl předem informován. Zažil atmosféru strachu, na kterou třicetiletý voják vycvičený v Anglii nebyl připravený. Ideály se srazily s realitou a kolem něj zuřil teror, který si do té doby neuměl představit. Byly vypáleny Lidice, každý den byli zatýkáni a popravováni občané, kteří ani často neměli s atentátem nic společného. A Karel Čurda byl se svou k smrti vyděšenou matkou a sestrou, které na něj naléhaly, aby výzvu k amnestii přijal. Těžko říct, co se mu tehdy honilo hlavou. Možná byl ochoten padnout sám (víme, že po příchodu na gestapo se pokusil polknout sebevražednou ampuli, ale bylo mu v tom zabráněno). Určitě ale nebyl ochoten nechat zabít svou rodinu. Nacisti ho nemuseli bít a mučit. Stačilo mu ukazovat fotky jeho blízkých a vysvětlovat mu, co je čeká. Během nekonečně dlouhých výslechů pak řekl úplně všechno, co věděl. Kvůli jeho výpovědím bylo odsouzeno k smrti 294 osob. Spolupráce pod hrozbami by se dala pochopit. Horší je pochopení toho, že přijal odměnu 5 milionů korun, ze kterých si pak vybíral 30.000 měsíčně. Pro srovnání malé auto Škoda Popular se tehdy dalo koupit za 17.300 a sportovní aerodynamický Rapid OHV za 40.000. Přepočtěte si to na cenu dnešních aut. Co ho k tomu vedlo? Možná už nemohl couvnout. Možná už neměl jinou cestu než pokračovat. Až do konce války jako konfident a agent provokatér. Na druhou stranu se nepokusil na konci války utéct. Naopak 5. května 1945 se sám udal na četnické stanici. V procesu byl rezignovaný a po odsouzení odmítl podat žádost o milost. Téhož dne byl i popraven. Nepochybně si byl vědom toho, co spáchal. Čurdův příběh ukazuje, jak snadné bylo stát se z hrdiny zrádcem. Stejnou příležitost měli všichni ostatní hrdinové. A i když Čurda nebyl zdaleka jediným, kdo zradil, mnohem víc bylo těch, kteří vytrvali až do svého horkého konce - na popravišti, zastřelení v boji, nebo vlastní rukou, když už došly všechny ostatní možnosti. Nezávislost a svoboda naší země není samozřejmostí. Máme je jen proto, že mezi našimi předky bylo víc těch odhodlaných než vyděšených. A to je odkaz, o který musíme dál pečovat. Nikdy nezapomeneme na ty, kteří nezradili.
    Bloody fox
  • pro trubky
    28.06.2026 15:53

    , co tvrdí, že se neotepluje, páč v zimě zahlídli týden sníh...https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-on-line-vedra-budou-kulminovat-40585418#dop_ab_variant=1703700&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
    Velkamedvědice
    • Re: pro trubky
      28.06.2026 16:22

      ty taky věříš poručíme,větru dešti? :-) že když vysadíme místo brambor ,obilí, solární panely atd.,tak bude líp?Nevim,nevim...když to zjednoduším Motoristé by si mohli podat ruce s Piráty a jít svorně ulicí.
      roxy music
      •  
        28.06.2026 17:06

        To sem někde psal??? To by mě zajímalo v které části- Použe upozor%nuji na tekci Macinky, Klausového poskoka?? Pustil si to vůbec??
        Velkamedvědice
        •  
          28.06.2026 17:14

          sorry ,asi jsem v tom vedru unavený,pouštět si Macinku,to fakt ne ...to si radči pustím Vesničko má středisková :-) tak se nezlob.
          roxy music
          • parvteřinový šot
            28.06.2026 17:32

            Macinka si vzal slovo v parlamentu k současné vlně veder a prohlásil...klimatická krize v české republice se vyznačuje tím, že v lítě je horko a v noci je tma. takže to je krize....Vystupování pětiletého arogantního letardy
            Velkamedvědice
    • Re: pro trubky
      28.06.2026 16:07

      Otepluje se, o tom není sporu,ale otázkou je jestli těmi opatřeními,co dělaj, nepřitápí ještě víc " pod kotel". Podle mě ano,zejména solárními parky . A tím vyasfaltováním a vybetovám republiky tomu taky nepřidaj. A i další..
      kočák
      •  
        28.06.2026 18:11

        To jednoznačně, neděje se téměř nic jiného než nové a nové zpevněně plochy, ani těch zelených střech se nedělá tolik, aby se to trochu kompenzovalo, solární parky na polích, fujtajxl. Ona ta půda když se nasytí vodou taky dost pomáhá, než když to pere na suchej povrch. Rozvoj klimatizací, kdy vyrábíš další teplo taky nebude tak zanedbatelbej. Teď si vem kdyby tady fungovalo povolování staveb jak má, tak se upečem ještě víc.
        Bloody fox
        •  
          28.06.2026 18:32

          Teď tedy nevím,kde jsi, ale to teplo na jižní moravě bych asi nerozdýchal. Včera jsem byl plavat,na 50m plážce snad víc jak 200lidí, několik psů a jedno okšírované prase. To bylo na odjezdu,tak nevím jestli bylo ve vodě, ale měl jsem ve vodě pocit,že se tam snad polovina lidí vy&cala, absolutně bez osvěžení.
          kočák
          •  
            28.06.2026 19:00

            No tos měl teda společnost, prasátko. Sem na Skale, ale je mi hůř jak na jihu, sic tu je bazén, ale mám pokoj v podkroví, hrůza. K tomu sem večer a ráno drtil kalačem špalky, vždycky 2 kusy a do bazénu, už v 9 ráno bylo skoro 30°, mám z toho bolehlav a zvracel bych, asi sem měl zalízt do sklepa. V bytovce na jihu je daleko líp, i pod střechou, naštěstí se doizolovala tak je tam k 40 cm škváry ještě navíc 30 cm XPS, jinak je to peklo. Už abych měl chalupu, klima a bazén a pohoda.
            Bloody fox
            •  
              28.06.2026 19:37

              Doma zatím 27, původní grunt po rekonstrukci zdi 70cm, na dvoře ořech 60 let koruna průměr 15m to je jak klima. Pustím vodní mlhu dám vychlazené pivo a dá se přežít
              vencazmoravy
      • Kočák
        28.06.2026 17:07

        A ktomu si kolego připočítej, že téměř veškerá energie (více než 98 %) spotřebovaná servery a síťovými prvky se mění přímo na teplo. Celosvětový příkon datových center prudce roste a očekává se, že do konce desetiletí dosáhne stovek gigawattů...
        Velkamedvědice
        • Re: Kočák
          28.06.2026 17:15

          Ano, dokonce se uvažuje,že u AI center je taková spotřeba,že by se s tím měl zároveň stavět blok jaderky. No tak nevím,jestli je to vše ještě ekologický. No asi jsem zaujatý, z minulého století a vystačím si s vlastním mozkem.
          kočák
    • Re: pro trubky
      28.06.2026 16:05

      A co na to Klausuv poskok, který mel vést přislušné ministerstvo...chape ten blbeček, že neděla pro trnky brnky...https://www.facebook.com/sh coare/v/1Evn6Fj5Mw/
      Velkamedvědice
  •  
    28.06.2026 15:49

    https://medium.seznam.cz/clanek/yesenicak-hrozni-jsme-dav-ukazal-macinkovi-jeho-skutecnou-cennost-vypiskani-ve-straznici-jako-vysvedceni-291594#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku
    Velkamedvědice
  • Panoptikum 37 let po
    28.06.2026 11:23

    Bývalý soudruh Baxa který odsuzoval za nelegální přechody hranic, úkoluje bývalého soudruha Babiše aby vzal bývalého soudruha Pavla na schůzi zavileho imperialistickeho nepřítele NATO
    vencazmoravy
    • Re: Panoptikum 37 let po
      28.06.2026 17:09

      Možná , pokud by ses pokusil o objektivitu, shledal bys, že jediní dva z třinácti, co se postavili proti, byli právě Pavlovi koně.
      Velkamedvědice
    • Re: Panoptikum 37 let po
      28.06.2026 12:37

      www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/zbrojari-a-kampan-turek-odkryl-motiv-pavlova-tlaku/
      Kočičák
  • opis z FB
    27.06.2026 11:15

    eště k Petru Macinkovi a jeho slovech o ústavním puči a proč jsou slova ministra zahraničí nebezpečná. Omlouvám se za občanskou nauku, ale spoustu lidí v Česku v tomto předmětu propadá. Ústavní činitel by neměl označovat předběžné rozhodnutí Ústavního soudu za „pokus o ústavní puč“, protože tím BEZ důkazů zpochybňuje kompetence a legitimitu Ústavního soudu a oslabuje důvěru veřejnosti v právní stát. V demokratické zemi je normální, že spory o výklad Ústavy řeší Ústavní soud. Nemusíme s jeho výrokem souhlasit, ale označovat výkon jeho ústavní pravomoci za „puč“ je krajně vyhrocené politické prohlášení. V případě Macinky nepodložené argumenty. Proč je to nebezpečné? Oslabuje to důvěru veřejnosti v soudy. Lidé mohou ze slov vysokého ústavního činitele nabýt dojmu, že soudní rozhodnutí nejsou výsledkem práva, ale politického boje. Tento pocit u řady občanů s nekritickým myšlením Macinka vyvolal. Snižuje ochotu respektovat rozhodnutí soudů. Pokud jsou soudci popsáni jako aktéři „puče“, část veřejnosti může považovat jejich rozhodnutí za nelegitimní. Místo věcné právní debaty vzniká konflikt, v němž jsou instituce označovány za nepřátele. Což se teď děje mezi spoustou voličů současné koalice. Demokracie stojí na tom, že zákonodárná, výkonná a soudní moc se vzájemně kontrolují. Když člen výkonné moci označí výkon pravomoci soudu za „puč“, zpochybňuje samotnou vyváženost demokratických institucí a roli soudní moci i její nezávislost.. Poškozuje mezinárodní pověst země. Veřejné útoky vrcholných politiků na nezávislost soudů jsou v demokratických zemích vnímány jako známka útoku na právní stát, což může ovlivnit důvěru partnerů i investorů. To samozřejmě neznamená, že politici nesmějí kritizovat soudy. Kritika je v demokracii legitimní, pokud je věcná. Petr Macinka selhal a skutečně by bylo na místě, aby jako ministr skončil. Ovšem stěží jej odvolá premiér Babiš, který je ve zpochybňování soudů a jejich nezávislosti skutečným přeborníkem (viz Čapí hnízdo). edit - (díky Iveta Pekárková) Signifikantní je, že když stejný Ústavní soud posvetil pred volbami, že Okamurova koalice nemusí dosáhnout procenta dle zákona, tak to bylo v pořádku a nikdo, komu to zásadně vadilo jako mne, se proti tomu neohrazoval. Provokace, drzost, nehoráznost, arogance, pomsta, rozvrat - to je program současně koalice.
    Velkamedvědice
    • Re: opis z FB
      27.06.2026 16:13

      Právní řád České republiky a všech civilizovaných zemí je založen na principu dělby moci mezi tři základní složky: zákonodárnou, výkonnou a soudní. Cílem je zabránit soustředění moci v jedněch rukou a zajistit vzájemnou kontrolu státních orgánů. ###Zákonodárná moc (Parlament ČR) vytváří zákony. ### Výkonná moc (vláda, úřady a prezident v rámci svých pravomocí) zákony provádí a řídí chod státu. ### Soudní moc (soudy) rozhoduje spory, chrání práva občanů a kontroluje, zda jsou zákony a rozhodnutí státu v souladu s právem. ###Vzájemná rovnováha těchto tří mocí je základem demokratického právního státu a chrání občany před zneužitím státní moci.
      VenkovskyZahradkar
    • Re: opis z FB
      27.06.2026 15:50

      www.facebook.com/reel/1562704401917335/
      Kočičák
      • Tu prasárnu, jak zahrát
        27.06.2026 16:49

        na city primitivů, sem od toho Klausova šulina viděl- Kdo ení úplný deb.l ví, že projednávatb po sumitu, jestůo na něj preziden tpo jede, je tristní. A tohle narcistické hovado neustále napadá ustavní činitele, ustavní soud a podobně. Malý zamindrákovanž de.il. To mu to nejmenová přišlo vhod. Takové trumpovo hovádko to je.
        Velkamedvědice
        • Re: Tu prasárnu, jak zahrát
          27.06.2026 16:50

          ,,nejmenovaní Turka
          Velkamedvědice
          •  
            27.06.2026 17:46

            Kdyby byl frajer, tak shodí vládu :)
            kočák
            • Jasně
              27.06.2026 18:28

              vyhodit STBáky a komouše !! A z Hradu zmetka co přísahal komunismu pak otočil a přísahal kapitalizmu - stará byla politručkou . Sv.ně,kam se podíváš. Věříte tomu , že nejsou nasazený z SSSR ? Dovedou se krýt i desítky let a nakonec dostanou Řád Sovětského Svazu . VIZ Pavlík Minařík - kdo nezná , vyhledejte ! Češi byli a jsou připosr.ný.
              luk
              • Re: Jasně
                28.06.2026 4:27

                https://www.facebook.com/reel/2069160540618542/
                Kočičák
              • Re: Jasně
                27.06.2026 20:21

                https://www.youtube.com/watch?v=pSRX1xBqg5U
                Velkamedvědice
  • To už je k smíchu, jak teď jen to vymyslet, aby Dánsko nebyl Islámábád :)
    26.06.2026 11:47

    Dánsko je historicky luteránská země a bití zvonů je pevnou součástí tamní kultury. Právníci tak nyní vymýšlejí formuli, která by technicky zakázala ampliony a reprodukovaný lidský hlas, ale zachovala výjimku pro zvony. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jsem-v-dansku-nebo-v-islamabadu-dansky-ministr-sokoval/r~aaa299b6c8554872a1ba69fd87f0377c/?utm_source=volnyHP&utm_medium=zpravodajstvi&utm_campaign=zpravy.aktualne.cz&utm_content=zpravodajstvi
    Bloody fox

Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data