Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světem hýbe riziko americké recese

Světem hýbe riziko americké recese

24.01.2008 15:17
Autor: 

Světovými finančními trhy otřásla hrozba recese americké ekonomiky, která přiměla Fed snížit sazby na mimořádném zasedání o nečekaných 75 bodů. A pokles amerických sazeb není zřejmě u konce. Naproti tomu beze změn stále zůstávají sazby ECB. Přes nebezpečí, že se zpomalení americké ekonomiky přelije i do Evropy, společná centrální banka zůstává chladně zaměřena na „riziko“ inflace. Středoevropské ekonomiky jsou zatím dopadů případné americké recese ušetřeny. Výjimku představují jen místní akciové trhy, které strádaly v důsledku nepříznivé globální nálady. Vzhledem k nízkému podílu akcií na úsporách domácností v regionu však otřes na americkém akciovém trhu nebude mít na střední Evropu větší dopad, a tak mnohem významnějším faktorem dalšího vývoje zůstává očekávané zpomalení ekonomik západní Evropy, kam směřuje většina exportu z regionu.

Spojené státy
Americká ekonomika v současnosti vysílá stále více varovných signálů. S výjimkou exportního sektoru totiž začínají ostatní sektory ekonomiky vykazovat slabší a slabší výsledky. Na čele pochopitelně zůstává realitní a zprostředkovaně finanční sektor. Nicméně postupně se přidává maloobchod a rovněž vyhlídky průmyslu, který není navázán na komodity a vývoz, nejsou růžové. Pozornost trhů se přitom jednoznačně přesunuje od zpráv z realitního sektoru k trhu práce. Míra nezaměstnanosti vzrostla za devět měsíců ze svého cyklického minima 4,4 % na 5 % a předstihové ukazatele (např. subindex zaměstnanosti ISM) naznačují, že by mohla pokračovat v dalším růstu. To v kombinaci s přísnými úvěrovými podmínkami bude zhoršovat postavení amerického spotřebitele, což již potvrzují propadající se ukazatele podnikatelské nálady.

Přidali-li se k výše uvedenému drastické akciové výprodeje a akutní riziko systematické finanční krize, není divu, že Fed zareagoval agresivně a snížil úrokové sazby o 75 bazických na mimořádném zasedáním. Zpřísňování úvěrových podmínek bude přitom Fed nutit k dalšímu agresivnímu snižování úroků (na úroveň 2,5 %, popř. až 2,0 %). Právě rychlá záchranná akce Fedu může nakonec uchránit ekonomiku od recese, avšak je třeba počítat s tím, že se růst HDP v první polovině roku bude blížit nule.

Eurozóna
Vše ukazuje na pokračující zpomalování evropské ekonomiky, které hlásáme do světa již od léta 2007. Negativní sentiment na finančních trzích, vyšší rizikové prémie a silné euro zhoršily náladu mezi evropskými podnikateli. Index nákupních manažerů v průmyslu se tak drží v blízkosti 50 bps a horší sentiment ve výrobní sféře potvrzuje výsledky podnikatelských nálad ZEW a IFO. Zhoršuje se ale také spotřebitelská důvěra, což může pocítit zejména Francie, kde domácnosti svými nákupy výrazně přispěly k růstu HDP v roce 2007. V neposlední řadě nelze ignorovat nebezpečí vyplývající z bubliny na trhu nemovitostí ve Španělsku, kde v předešlých letech developeři rozestavěli více nových domů než v Německu, Itálii a Francii dohromady.

Sečteno podtrženo, dosavadní jestřábí rétorika ECB je jenom hrou s odbory, které ještě na mnoha místech nedojednaly nárůst mezd do dalších let. Až ale mzdová vyjednávání ustanou a inflace díky bazickému efektu spadne nazpátek ze současných 3,1 % y/y, přijde na pořad dne pokles sazeb i v eurozóně. Počítáme stále s dvojím povolením měnových šroubů na 3,5 % do konce roku 2008. S prvním pohybem sazeb by ale ECB neměla přijít dříve než ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Změnou kurzu ECB uvolní měnové podmínky nejen skrze sazby, ale i slabší euro. To je aktuálně více jak 20 % nad paritou kupní síly vůči USD.

Celou analýzu naleznete v sekci "Ekonomika - Analýzy - Měsíční makroekonomický přehled" ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university